Fotó: Videófelvétel
Spontán tiltakozásba kezdtek hétfőn a fogarasi lőporgyár, Románia egyetlen robbanóanyag- és szilárd rakétahajtóanyag-gyártó üzemének alkalmazottai.
2024. január 30., 09:052024. január 30., 09:05
rakétahajtóanyag-gyártó üzemének alkalmazottai.
A mintegy 150 alkalmazott mindegyike az udvarra vonult, hogy tiltakozzon az idei költségvetés elosztása ellen a Marosvásárhelyi Rádió beszámolója szerint.
Azt is felrótták, hogy hiányzik a kommunikáció a gyárat tulajdonló Romarm fegyveripari konszern vezetőségével, mivel a jelenlegi vezérigazgató megbízatása január végén lejár.
„A múlt hét végén értesültünk arról, hogy a az üzem költségvetése megfeleződött, az összeg az idei évre a bérjogosultság biztosításához szükséges béralap felét fedezi. Minden alkalmazott elégedetlen, bizonytalanok a jövőjüket illetően, a vállalat jövőjét illetően, különösen, hogy ez az egyetlen romániai lőpor- és robbanóanyag-gyártó” – mondta Lucian Cupu, a Nitramonia Rompiro szakszervezeti vezetője.
„Az emberek ugyanolyan körülmények között dolgoznak, eddig semmit sem fektettek be. Pedig beszélni kellene róla, hogy mi történik, és hogyan készülünk fel, ne adj' Isten, egy esetleges orosz támadásra, mivel fogunk védekezni. Vehetünk F 16-osokat, vehetünk bármi mást, hogy használni tudjuk őket, korvetteket és így tovább, szükségünk van hajtóanyagra és robbanószerre is, amit csak Fogarason gyártanak” – mondta Cupu.
Az alkalmazottak a továbbiakban is folytatják a tiltakozást, és a vezetőség reakciójától függően fontolgatják, hogy Bukarestben is tüntetést szerveznek.
Az elégedetlenség nem újkeletű:
Mint ismeretes, az ukrajnai háború miatt a bukaresti védelmi tárca bejelentése szerint fejleszteni készülnek a romániai fegyveripart.
A gazdasági minisztérium által kidolgozott kormányhatározat-tervezet szerint az idei évre a védelmi ipar alapstruktúráját 1436 alkalmazottban határozzák meg, amelyre 100 millió lejes összeget különítenek el.
A fejlesztések részeként egy másik erdélyi Romarm-gyárban, a kudzsiri üzemben hatékonyabbá teszik a NATO-szabványú és a volt Szovjetunióból származó kaliberű töltények gyártását.
A Romarm fegyveripari konszern keretében működő cég pályázatot írt ki egy, a 12,7 x 99 mm, 12,7 x 108 mm és 14,5 x 114 mm kaliberű lövedékek, csövek és kész töltények méret- és szemrevételezéses ellenőrzésére szolgáló gép beszerzésére. A beruházás becsült összértéke 5 000 000 RON (1 millió euró), áfa nélkül. A dokumentáció szerint a beruházás célja a jelenlegi termelési kapacitás növelése és a jelenleg hiányzó gépek beszerzése.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!