Szebb napokat is megélt. Temesvár belvárosában számos leromlott állapotú ingatlan vár felújításra
Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest - ADR Vest
Feltérképeznék és felújítanák Temesvár szebb időket megélt épített örökségét. A polgármesteri hivatal több évtizedes halogatást akar most bepótolni, a műemlék épületek és a történelmi városközpontban található ingatlanok felújításába az Országos Örökségvédelmi Intézet is besegít.
2022. január 10., 11:412022. január 10., 11:41
Mentőövet jelenthet Temesvár évtizedek óta elhanyagolt épített örökségének, hogy a helyi önkormányzat támogatná a műemlék épületek és a történelmi városközpontban található ingatlanok rehabilitációját. A polgármesteri hivatal bejelentése szerint
A polgármesteri hivatal bejelentése szerint a megyei intézménnyel tervezett megállapodást következő ülésén hagyja jóvá a helyi képviselő-testület, eszerint az igazgatóság a műemlékek azonosító száma mellett azok állapotát is feltárja.
A városháza a saját archívumában található adatokkal segíti a munkát, többek között a saját ingatlanjaira vonatkozóan, számolt be az Agerpres. A városvezetés a tulajdonosokat is segítené a felújításban, ingyen tanácsadást biztosít számukra a műemlék-felújítással foglalkozó irodán keresztül.
Fotó: Facebook/Patrimoniul Timișoarei
Temesvár valódi múzeumnak is tekinthető kiterjedt épített öröksége miatt, a hírügynökség szerint
A pusztulás egyaránt tulajdonítható a hatóságok nemtörődömségének és a tulajdonosok pénztelenségének, melyek nyomán az értékes belvárosi épületek egy része romhalmazzá vált, és már nem menthető meg.
Sorin Vlad Predescu, a megyei művelődési igazgatóság vezetője 2015-ben az Agerpresnek úgy nyilatkozott, hogy a város épített örökségének 10 százalékát már nem lehet megmenteni, annyira leromlott. Az igazgató szerint a műemlékek zöme három városrészben – Belváros (Cetate), Gyárváros (Fabric) és Józsefváros (Josefin) – található, ezek közül csak a védett övezetnek minősülő belvárosi épületeken hajtottak végre kisebb-nagyobb beavatkozásokat.
Fotó: Facebook/Patrimoniul Timișoarei
A polgármesteri hivatal a napokban tette közzé Facebook-oldalán, hogy a műemlékek felújításába az Országos Örökségvédelmi Intézet is besegít, az országos intézmény az Európa Kulturális Fővárosa 2023 projekt kapcsán egymillió lejt fordít Temesvár épített örökségének védelmére.
és a következő munkálatokra lehet pénzt kérni: tetőszerkezet javítása, esővíz-elvezető rendszer felújítása, külső és belső felújítás, történelmi díszek javítása, külső asztalosmunka javítása. Pályázni február elsején 16 óráig lehet.
A felújítási munkálatokban a polgármesteri hivatal járna elöl jó példával, december végén ugyanis bejelentette, hogy nekilát az egyik tulajdonában lévő leromlott belvárosi épület helyreállításának. Hangsúlyozták, hogy a felújítási folyamat során tiszteletben tartják a műemlék épület eredeti arculatát és a környék építészeti jellegét, valamennyi díszítőelemet felújítják, kijavítják és a színválasztás sem tér majd el az ingatlan hagyományos stílusától.
Műemlék-felújítás terén a nagyváradi önkormányzat a követendő példa, melynek több éve beindított homlokzatfelújítási programja kezd beérni, ennek keretében a történelmi belváros számos értékes épülete, szecessziós palotája újult meg.
Fotó: Facebook/Patrimoniul Timișoarei
A temesvári épített örökség lepusztításához az is hozzájárult, hogy az 1990–2000-es években a bánsági városban kiterjedt ingatlanmaffia működött, mely a legértékesebb belvárosi műemlék épületekre vetette ki hálóját, lepusztította azokat, hogy ezáltal elűzze a lakókat, és teljes egészében megkaparintsa az értékes épületeket.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!