Az alpolgármester által közzétett látványterv szerint ilyen lesz
Fotó: Ilie Cheşa/Facebook
A 20. század elején az első magyar autógyár, az aradi MARTA üzemeiben előállított emeletes autóbusz hasonmása jövőre kerül forgalomba Aradon, és városnézésre használhatják majd a helyi lakosok és a turisták.
2024. szeptember 25., 19:242024. szeptember 25., 19:24
2024. szeptember 25., 19:532024. szeptember 25., 19:53
A jármű alvázának gyártására kiírt közbeszerzési eljárást egy lippai székhelyű vállalat nyerte meg, az 1900-as évek elején gyártott utasszállító autó replikája pedig elektromos meghajtású lesz – közölte szerdán a Facebook-oldalán Ilie Cheşa, a város szociáldemokrata (PSD) alpolgármestere. Az elöljáró kezdeményezője volt a mARTA Kulturális Központ (mARTA HUB) létrehozásának, amelynek a fő tevékenységi köre
„Az autóbusz turisztikai útvonalakon fog majd közlekedni a városban, a helybéliek büszkeségére és a látogatók örömére. (…) Múlt héten lezajlott a versenytárgyalás, a lippai ROBAC INDUSTRIES vállalat lett a győztes, megkapta a megbízást, és ezzel gyakorlatilag megkezdődött az alváz gyártása. Ez még idén elkészül, az autóbusz pedig jövőre forgalomba kerülhet” – írta Ilie Cheşa. A projekt kivitelezésébe bevonták a megye alkatrészgyárait, több civil szervezetet, az Aurel Vlaicu Állami Egyetem mérnöki és formatervezői karát, illetve a helyi német befektetők közössége is beszállt.
Az első magyar autógyár, a Magyar Automobil Részvénytársaság – Arad (MARTA) az amerikai Westinghouse vállalat Le Havre-i üzemének átköltöztetésével jött létre. 1908-ban kezdték építeni az üzemet, 1909-ben pedig már folyamatos volt a gyártás: személygépkocsikat, autóbuszokat, méghozzá emeletes buszokat, postakocsikat és taxikat gyártottak.
Ilyen volt az aradi MARTA-busz – 1910 táján készült felvétel egy antik képeslapfüzetből
Fotó: Balázs D. Attila gyűjteménye
Az I. világháború után a gyár Araddal együtt Romániához került –amelynek területén szintén a legelső gépkocsigyártó cégnek számít –, és a Weitzer János féle vagongyárba beolvasztva ASTRA néven működött tovább. Ekkor már repülőgépmotorokat is készítettek Aradon, de 1926-ban a gyártást áttelepítették Brassóba – tette hozzá Puskel Péter.
Az egykori aradi gyártelep műemlékké nyilvánított – és ennek köszönhetően megmaradt – irodaházát a terület tulajdonosaként az Astra Rail Industries vagongyár 2021-ben a városnak adta.
A megmaradt tornyos irodaház romos állapotú, néhány éve védőhálóval vonták be biztonsági okokból
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az önkormányzat vállalta, hogy kulturális központot hozzon létre a szecessziós épületben. A kívül és belül egyaránt leromlott létesítmény felújítására a mARTA Kulturális Központ több tervet is kidolgozott, ezek becsült értéke 11 millió euró, és egy részét vissza nem térítendő európai uniós támogatásból fedeznék, amint megnyílnak a pályázati források. Ennek a tervnek a része a múlt század elején gyártott emeletes autóbusz hasonmásának az elkészítése is, ami a kulturális turizmust szolgálná.
Az első magyar autógyár, a Magyar Automobil Részvénytársaság Arad (MARTA) múlt század elején gyártott emeletes autóbuszának hasonmását készítenék el turisztikai céllal a partiumi városban – írta kedden az Agerpres hírügynökség.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!