Márton Áron „élő tanúi”: előkerülnek „lappangó”, még fellelhető személyes emlékek az egy évszázada pappá szentelt püspökről

Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész készítette a Márton Áront megörökítő képet tartó idős ember fotóját •  Fotó: Ádám Gyula

Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész készítette a Márton Áront megörökítő képet tartó idős ember fotóját

Fotó: Ádám Gyula

Száz éve szentelték pappá Márton Áron püspököt, a centenárium alkalmából ünnepséget tartanak szülőfalujában, Csíkszentdomokoson. Mintegy ezren élnek még a faluban olyanok, akiket a püspök bérmált, egyikük, Kedves Mária nyilatkozott emlékeiről a Krónikának. Lázár Csillát, a Márton Áron Múzeum igazgatóját is kérdeztük az ünnep, az „élő tanúk” megszólaltatásának jelentőségéről.

Kiss Judit

2024. június 29., 10:052024. június 29., 10:05

2024. június 30., 22:562024. június 30., 22:56

Meghatóan beszélt és mindenkivel kedves volt, szeretetteljes vezető, a mások meglátásaira nyitott, odafigyelő, de meggyőződését mindig határozottan és nyíltan képviselő ember volt – ilyen és ehhez hasonló emlékeket őriznek a 100 éve pappá szentelt Márton Áronról azok, akiket egykor a püspök bérmált. Idén 100 éve, 1924. július 6-án szentelték pappá Márton Áront, a szent életű, máig nagy hatású püspököt.

A csíkszentdomokosi bérmálkozók 1962-ben. A fiatalok Gyulafehérvárra utaztak, az őket bérmáló Márton Áron nem ülhetett közéjük a csoportkép elkészültekor, mert házi őrizetben volt •  Fotó: Kedves Mária archívuma Galéria

A csíkszentdomokosi bérmálkozók 1962-ben. A fiatalok Gyulafehérvárra utaztak, az őket bérmáló Márton Áron nem ülhetett közéjük a csoportkép elkészültekor, mert házi őrizetben volt

Fotó: Kedves Mária archívuma

A papszentelést követően első szentmiséjét július 13-án mutatta be szülőfalujában, Csíkszentdomokoson – az esemény 100. évfordulóján július 14-én, vasárnap ünnepélyes szentmisét tartanak Kovács Gergely érsek főcelebrálásával.

A rendezvény keretében a Márton Áron Zarándokközpontban jelen lesznek olyanok, akiket Márton Áron püspök bérmált: a 11 órakor kezdődő szentmisét követően megosztják személyes élményeiket a püspökkel való találkozásról. Az esemény kapcsán Kedves Mária egykori bérmálkozót, Lázár Csillát, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum igazgatóját, valamint a faluban káplánként szolgáló Forró Csaba Rolandot kérdeztük. Az esemény szervezői biztatják azokat, akiknek tulajdonában van olyan bérmálási vagy más fénykép, amelyen a püspök látható, vigyék magukkal, hogy a Márton Áron Múzeum részére ezekről másolat készülhessen. „A zömében idősebb emberek Csíkszentdomokosra utaztatása érdekében megelőlegezett hálával számítunk a családok, gyermekek, unokák közreműködésére” – szerepel az esemény ismertetőjében.

Márton Áront 1957 és 1967 között gyulafehérvári házi őrizetben tartotta a kommunista hatalom •  Fotó: Gyulafehérvári Érseki és Káptalani Levéltár gyűjteménye Galéria

Márton Áront 1957 és 1967 között gyulafehérvári házi őrizetben tartotta a kommunista hatalom

Fotó: Gyulafehérvári Érseki és Káptalani Levéltár gyűjteménye

A püspök szülőfalujában élő Kedves Mária is azok közé tartozik, akik emlékeznek Márton Áronra.

Kedves Mária a Krónika megkeresésére arról beszélt, milyen emlékeket őriz az 1962-es bérmálásáról – Márton Áron ekkor 66 éves volt, és gyulafehérvári házi őrizetben tartotta a kommunista hatalom.

Házi őrizetét többször meghosszabbították (1960-ban, 1965-ben, 1966-ban, „palotafogsága” végül tíz évig tartott, 1957 és 1967 között). Azonban nem szakadt meg teljesen kapcsolata híveivel, így bérmáltathatott 1962-ben Gyulafehérváron, ahol a hívei meglátogathatták, szabad volt ugyanis látogatókat fogadnia. Itt bérmálta Kedves Máriát és több mint 20 csíkszentdomokosi fiatalt.

Gyulafehérvári emlék, a bérmálkozás dátuma: 1962. augusztus 15. •  Fotó: Kedves Mária archívuma Galéria

Gyulafehérvári emlék, a bérmálkozás dátuma: 1962. augusztus 15.

Fotó: Kedves Mária archívuma

„Augusztus 15-én volt a bérmálásom, akkor 18 éves voltam. Csak jót tudok mondani a püspökről, kedves volt, meghatóan beszélt. Amikor a bérmálás lezajlott,

a kertben körbeültetett minket és mindenikünktől megkérdezte, hogy kinek vagyunk a gyermekei, unokái, így akarta azonosítani, hogy a szülőfalujának melyik családjából származunk” – emlékezett Kedves Mária.

Hozzátette, aznap a püspök mondta a bérmálkozókért a vecsernyét is. „Amikor bejött a templomba, s meglátta, hogy milyen sokan vagyunk ott, a szeme megtelt könnyel. Sajnos már nem emlékszem vissza, pontosan miket mondott a prédikációban, de arra emlékszem, hogy nagyon meghatóan beszélt, édesanyám el is sírta magát” – mondta el Kedves Mária. Hozzátette,

Márton Áron úgy beszélt, hogy mindenki megértse, a gyermek és a felnőtt is.

„Nagyon szépen beszélt mindenkivel, erre jól emlékszem. Akkor Boros Károly csíkszentdomokosi születésű pap teológus volt, a bérmáláskor ő kísért minket a várba, a templomba. Mindannyian székely ruhába öltözve bérmálkoztunk” – idézte fel Kedves Mária. Azt is elmondta, jól emlékszik, hogy ők, a bérmálkozók arra kérték Márton Áront, hogy üljön be közéjük a csoportképre, de ő azt mondta, neki ezt nem szabad, nem szabad a képen rajta lennie, viszont mindenkinek adott saját magáról egy kicsi fényképet, hogy őrizzék meg emlékbe – Kedves Mária berámázva őrzi ezt a fényképet. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy Csíkszentdomokoson sokan vannak, akiket még a püspök bérmált, és mindenki szeretettel emlékszik rá.

Kedves Mária (balról) édesanyjával együtt utazott el a gyulafehérvári bérmálásra •  Fotó: Kedves Mária archívuma Galéria

Kedves Mária (balról) édesanyjával együtt utazott el a gyulafehérvári bérmálásra

Fotó: Kedves Mária archívuma

A július 14-i ünnepség szervezői biztatják azokat, akiknek tulajdonában van olyan bérmálási vagy más fénykép, amelyen a püspök látható, hozzák magukkal, hogy a Márton Áron Múzeum részére ezekről másolat készülhessen.

Forró Csaba Roland csíkszentdomokosi káplán megkeresésünkre kikereste a helyi anyakönyvből a rendelkezésre álló adatokat.

Mivel a kommunizmus ideje alatt a domokosi anyagkönyveknek is mostoha volt a sorsa – akárcsak számos más erdélyi település anyakönyveinek, ezért a könyvek lehetnek hiányosak is. Az mindenesetre kiderül, hogy Márton Áron 1949-ben bérmált Domokoson, aztán jöttek a „hallgatás” évei. A következő leírt adat szerint 1970-ben, házi őrizetének megszüntetése után 3 évvel végzett bérmálási szertartást szülőfalujában – pontosan 1490 fiatal bérmálkozott ekkor. De az 1960-as években is több ízben bérmált Gyulafehérváron domokosi fiatalokat és nemcsak domokosiakat – ezek közé tartozik Kedves Mária is, aki rendelkezésre bocsájtotta a bérmáláskor készült fényképeket. Más településeken, más plébániákon tartott bérmálások alkalmával is bérmálkozhattak szórványosan domokosiak, például Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön” – magyarázta Forró Csaba Roland, hozzátéve, megközelítőleg ezren élnek a faluban olyanok, akiket a szent életű püspök bérmált.

Márton Áron személyazonossági igazolványa •  Fotó: Gyulafehérvári Érseki és Káptalani Levéltár gyűjteménye Galéria

Márton Áron személyazonossági igazolványa

Fotó: Gyulafehérvári Érseki és Káptalani Levéltár gyűjteménye

Lázár Csillát, a Csíkszentdomokoson működő Márton Áron Múzeum igazgatóját, szervezőt a rendezvény kapcsán arról kérdeztük, miért tartják fontosnak, hogy az egykori bérmálók személyes emlékeinek felelevenítésével előtérbe kerüljön az „emberarcú” történelem. „Márton Áron püspökről nagyon sokat megtudhat, aki iránta érdeklődik, hiszen 28 kötetnyi írását, beszédét rendszerezte és tette közzé Marton József nagyprépost Kuszálik Péter szerkesztő segítségével a Márton Áron hagyatéka könyvsorozatban, amely a csíkszeredai Pro-Print Kiadónál jelent meg. Ezek mellett szintén Marton professzornak köszönhetően

napvilágot látott a püspök életének három kötetes kronológiája, emellett számos életrajz, forráskiadvány, tanulmánykötet is.

Az eleve kiadásra, a közönségnek szánt írások, levelek, beszédek mellett hozzáférhető a püspök sok személyes, a dolgozószobában lezajlott beszélgetése is, mivel ezeket a Securitate 1958-tól kezdődően lehallgatta, és átiratot készített róluk” – fejtette ki Lázár Csilla.

A csíkszentdomokosi bérmálkozók csoportja székely ruhában Gyulafehérváron, 1962. •  Fotó: Kedves Mária archívuma Galéria

A csíkszentdomokosi bérmálkozók csoportja székely ruhában Gyulafehérváron, 1962.

Fotó: Kedves Mária archívuma

Hozzátette, az 1958 és 1960 között lehallgatott beszélgetésekből egy bőséges, a korszak társadalomtörténetére is releváns válogatás olvasható a Nagy Mihály Zoltán és Denisa Bodeanu által szerkesztett (Le)hallgatásra ítélve című kötetben. „Azt mondhatnánk, mindent tudunk Márton Áron püspök működéséről, de ez koránt sincs így. Példának okáért keveset tudunk arról, mit tartalmazhattak azok a papoktól jövő és papokhoz küldött levelek, amelyek nem a hivatalos, vagyis a titkosszolgálat által ellenőrzött postai úton, hanem küldöncökkel jöttek Gyulafehérvárra, Fehérvárról a vidéki plébániákra, esperesi hivatalokhoz.

Kevesebbet árulnak el a hivatalos levelek, hivatalos iratok a püspök humoráról, empátiájáról, emberismeretéről, azon tulajdonságairól, amelyek – bölcsessége és hite mellett – őt kortársai szemében példaképpé tették” – fogalmazott Lázár Csilla.

Mint mondta, ezeknek a tulajdonságoknak köszönhető, hogy a püspököt olyan rendkívül nagyra becsülték, nemcsak munkatársai és hívei, de a vele ritkábban érintkezők is, értelmiségiek, hivatalnokok, de még az ellenőrzésével megbízott hatalmi apparátus emberei is. „Ezeket a tulajdonságokat ma már csak a kortársak által felidézett történetekből, emlékekből érthetjük meg igazán. Egészen biztosan nagyon sok emlék, történet, kép „lappang” még, hiszen a püspök életével foglalkozó történészeknek már az írásos hagyatékot, kiterjedt levelezést, hivatalos egyházi iratok tömkelegét is épp elég felgyűjteni és rendszerezni, ezek is rengeteg időt és energiát emésztenek fel a kutatók részéről.

Idézet
Azt reméljük, a történetek, amelyek majd Csíkszentdomokoson felidéződnek, és amelyeket rögzíteni készülünk, túl az emlékidézés lélekmelengető érzésén akár a történészeknek is hasznosak lehetnek a későbbiekben” – mondta a múzeum igazgatója.
A szent életű püspök fiatal korában •  Fotó: Gyulafehérvári Érseki és Káptalani Levéltár gyűjteménye Galéria

A szent életű püspök fiatal korában

Fotó: Gyulafehérvári Érseki és Káptalani Levéltár gyűjteménye

Megkérdeztük tőle azt is, tudomásuk szerint nagyjából hol, hányan élnek olyanok, akiket a püspök bérmált annak idején, és hogy a múzeumhoz érkező visszajelzések alapján ezekből az emlékekből, visszaemlékezésekből milyen „arcéle” rajzolódik ki Márton Áronnak. „Csak a faluban ezer fölött van a püspök által bérmáltak száma, közülük is több százan vannak még életben. Ilyen jellegű „tömeges” és célzott találkozót még nem szerveztünk Márton Áron püspök „élő tanúinak”, de a 2012 óta évente szervezett konferenciákra és a 2010-ben megnyílt múzeumba érkezők gyakran felidézik a vele való találkozásokat.

Egyszerre igényes, következetes és szeretetteljes vezető, tanácsadó, a mások meglátásaira nyitott, odafigyelő, de meggyőződését mindig határozottan és nyíltan képviselő ember alakja rajzolódik ki ezekből a beszámolókból” – fogalmazott Lázár Csilla.

A püspökről többek közt a kolozsvári rendező, Zágoni Bálint is készített filmet A püspök reggelije – Márton Áron első ötven éve címmel, 2007 és 2018 között. Az alkotásban személyes emlékeikről vallanak azok, akik személyesen ismerték Márton Áront, de rajtuk kívül még számmal akadnak olyanok, akik „oral history”-ként őriznek olyan emlékeket, amelyeket nem ismer a nagyközönség. Megkérdeztük Lázár Csillát, valamilyen formában megjelentetik-e a centenáriumi rendezvényen elhangzó emlékeket, rögzíti-e kötet/szöveg formában. „Még nem volt ilyen eseményünk, ezért nem nagyon tudjuk, milyen tartalom fog felszínre kerülni, milyen lesz ennek a találkozónak a dinamikája. A hozott képeket másoljuk, archiváljuk, a beszélgetéseket rögzítjük. Biztosan ki fogjuk találni a módját, hogy azok számára is elérhetővé váljon mindez, akik nem jöhetnek július 14-én Domokosra” – mutatott rá a múzeum igazgatója. Azt is megkérdeztük Lázár Csillától, milyen a Márton Áron Múzeum iránti érdeklődés, a nyáron érkező turisták leginkább honnan érkeznek.

Kedves Mária 18 éves csíkszentdomokosi  leány középen, 1962. •  Fotó: Kedves Mária archívuma Galéria

Kedves Mária 18 éves csíkszentdomokosi leány középen, 1962.

Fotó: Kedves Mária archívuma

„Szervezett csoportok jönnek a legtöbben, akik a Határtalanul program keretében érkeznek vagy iskolai, plébániai kiránduláson vesznek részt, de be-betérnek utazási irodák által szervezett csoportok, egyéni látogatók is.

Nemrég volt a marosvásárhelyi Mozgássérültek Egyesületének egy csoportja. Ritkábban, de előfordulnak román és más nyelvű látogatók is, őket román és angol nyelven is elérhető QR-kódos audio guide-dal tudjuk kiszolgálni, ha éppen nem érhető el tárlatvezetést vállaló önkéntesünk” – mondta el Lázár Csilla.

{K1}

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Sportot űznek a jogosítvány nélküli vezetésből

Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.

Sportot űznek a jogosítvány nélküli vezetésből
2025. május 21., szerda

„Újraértékelnék” Apáczai Csere János szellemi örökségét Kolozsváron

Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából rendezvénnyel tiszteleg névadója munkássága előtt a kolozsvári Apáczai-gimnázium. Az ünnepi eseményről, a nagy tudós szellemi örökségéről Vörös Alpár igazgató beszélt a Krónikának.

„Újraértékelnék” Apáczai Csere János szellemi örökségét Kolozsváron
2025. május 21., szerda

Több erdélyi megyét ,,uraló” drogbanda került a rácsok mögé

Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.

Több erdélyi megyét ,,uraló” drogbanda került a rácsok mögé
2025. május 21., szerda

Tíz nap alatt hétszer riasztottak medve miatt Hargita megyében, de kevesebb a bejelentés, mint tavaly

Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.

Tíz nap alatt hétszer riasztottak medve miatt Hargita megyében, de kevesebb a bejelentés, mint tavaly
2025. május 21., szerda

Félmillió zarándokot várnak idén is a csíksomlyói búcsúba, az Erdélyi Ferencesek közlik a tudnivalókat

A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.

Félmillió zarándokot várnak idén is a csíksomlyói búcsúba, az Erdélyi Ferencesek közlik a tudnivalókat
2025. május 21., szerda

Böcskei László püspök: helytelenítem a váradi önkormányzat kilakoltatási felszólítását, minden támogatást megadok a premontrei apátnak

Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.

Böcskei László püspök: helytelenítem a váradi önkormányzat kilakoltatási felszólítását, minden támogatást megadok a premontrei apátnak
2025. május 21., szerda

Minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a szakorvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza (VIDEÓ)

Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.

Minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, a szakorvos a megelőzés fontosságát hangsúlyozza (VIDEÓ)
2025. május 20., kedd

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban

A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban
2025. május 20., kedd

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon

A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon
2025. május 20., kedd

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból

Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból