Márton Áron „élő tanúi”: előkerülnek „lappangó”, még fellelhető személyes emlékek az egy évszázada pappá szentelt püspökről

Márton Áron „élő tanúi”: előkerülnek „lappangó”, még fellelhető személyes emlékek az egy évszázada pappá szentelt püspökről

Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész készítette a Márton Áront megörökítő képet tartó idős ember fotóját

Fotó: Ádám Gyula

Száz éve szentelték pappá Márton Áron püspököt, a centenárium alkalmából ünnepséget tartanak szülőfalujában, Csíkszentdomokoson. Mintegy ezren élnek még a faluban olyanok, akiket a püspök bérmált, egyikük, Kedves Mária nyilatkozott emlékeiről a Krónikának. Lázár Csillát, a Márton Áron Múzeum igazgatóját is kérdeztük az ünnep, az „élő tanúk” megszólaltatásának jelentőségéről.

Kiss Judit

2024. június 29., 10:052024. június 29., 10:05

2024. június 30., 22:562024. június 30., 22:56

Meghatóan beszélt és mindenkivel kedves volt, szeretetteljes vezető, a mások meglátásaira nyitott, odafigyelő, de meggyőződését mindig határozottan és nyíltan képviselő ember volt – ilyen és ehhez hasonló emlékeket őriznek a 100 éve pappá szentelt Márton Áronról azok, akiket egykor a püspök bérmált. Idén 100 éve, 1924. július 6-án szentelték pappá Márton Áront, a szent életű, máig nagy hatású püspököt.

Galéria

A csíkszentdomokosi bérmálkozók 1962-ben. A fiatalok Gyulafehérvárra utaztak, az őket bérmáló Márton Áron nem ülhetett közéjük a csoportkép elkészültekor, mert házi őrizetben volt

Fotó: Kedves Mária archívuma

A papszentelést követően első szentmiséjét július 13-án mutatta be szülőfalujában, Csíkszentdomokoson – az esemény 100. évfordulóján július 14-én, vasárnap ünnepélyes szentmisét tartanak Kovács Gergely érsek főcelebrálásával.

A rendezvény keretében a Márton Áron Zarándokközpontban jelen lesznek olyanok, akiket Márton Áron püspök bérmált: a 11 órakor kezdődő szentmisét követően megosztják személyes élményeiket a püspökkel való találkozásról. Az esemény kapcsán Kedves Mária egykori bérmálkozót, Lázár Csillát, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum igazgatóját, valamint a faluban káplánként szolgáló Forró Csaba Rolandot kérdeztük. Az esemény szervezői biztatják azokat, akiknek tulajdonában van olyan bérmálási vagy más fénykép, amelyen a püspök látható, vigyék magukkal, hogy a Márton Áron Múzeum részére ezekről másolat készülhessen. „A zömében idősebb emberek Csíkszentdomokosra utaztatása érdekében megelőlegezett hálával számítunk a családok, gyermekek, unokák közreműködésére” – szerepel az esemény ismertetőjében.

Galéria

Márton Áront 1957 és 1967 között gyulafehérvári házi őrizetben tartotta a kommunista hatalom

Fotó: Gyulafehérvári Érseki és Káptalani Levéltár gyűjteménye

A püspök szülőfalujában élő Kedves Mária is azok közé tartozik, akik emlékeznek Márton Áronra.

Kedves Mária a Krónika megkeresésére arról beszélt, milyen emlékeket őriz az 1962-es bérmálásáról – Márton Áron ekkor 66 éves volt, és gyulafehérvári házi őrizetben tartotta a kommunista hatalom.

Házi őrizetét többször meghosszabbították (1960-ban, 1965-ben, 1966-ban, „palotafogsága” végül tíz évig tartott, 1957 és 1967 között). Azonban nem szakadt meg teljesen kapcsolata híveivel, így bérmáltathatott 1962-ben Gyulafehérváron, ahol a hívei meglátogathatták, szabad volt ugyanis látogatókat fogadnia. Itt bérmálta Kedves Máriát és több mint 20 csíkszentdomokosi fiatalt.

Galéria

Gyulafehérvári emlék, a bérmálkozás dátuma: 1962. augusztus 15.

Fotó: Kedves Mária archívuma

„Augusztus 15-én volt a bérmálásom, akkor 18 éves voltam. Csak jót tudok mondani a püspökről, kedves volt, meghatóan beszélt. Amikor a bérmálás lezajlott,

a kertben körbeültetett minket és mindenikünktől megkérdezte, hogy kinek vagyunk a gyermekei, unokái, így akarta azonosítani, hogy a szülőfalujának melyik családjából származunk” – emlékezett Kedves Mária.

Hozzátette, aznap a püspök mondta a bérmálkozókért a vecsernyét is. „Amikor bejött a templomba, s meglátta, hogy milyen sokan vagyunk ott, a szeme megtelt könnyel. Sajnos már nem emlékszem vissza, pontosan miket mondott a prédikációban, de arra emlékszem, hogy nagyon meghatóan beszélt, édesanyám el is sírta magát” – mondta el Kedves Mária. Hozzátette,

Márton Áron úgy beszélt, hogy mindenki megértse, a gyermek és a felnőtt is.

„Nagyon szépen beszélt mindenkivel, erre jól emlékszem. Akkor Boros Károly csíkszentdomokosi születésű pap teológus volt, a bérmáláskor ő kísért minket a várba, a templomba. Mindannyian székely ruhába öltözve bérmálkoztunk” – idézte fel Kedves Mária. Azt is elmondta, jól emlékszik, hogy ők, a bérmálkozók arra kérték Márton Áront, hogy üljön be közéjük a csoportképre, de ő azt mondta, neki ezt nem szabad, nem szabad a képen rajta lennie, viszont mindenkinek adott saját magáról egy kicsi fényképet, hogy őrizzék meg emlékbe – Kedves Mária berámázva őrzi ezt a fényképet. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy Csíkszentdomokoson sokan vannak, akiket még a püspök bérmált, és mindenki szeretettel emlékszik rá.

Galéria

Kedves Mária (balról) édesanyjával együtt utazott el a gyulafehérvári bérmálásra

Fotó: Kedves Mária archívuma

A július 14-i ünnepség szervezői biztatják azokat, akiknek tulajdonában van olyan bérmálási vagy más fénykép, amelyen a püspök látható, hozzák magukkal, hogy a Márton Áron Múzeum részére ezekről másolat készülhessen.

Forró Csaba Roland csíkszentdomokosi káplán megkeresésünkre kikereste a helyi anyakönyvből a rendelkezésre álló adatokat.

Mivel a kommunizmus ideje alatt a domokosi anyagkönyveknek is mostoha volt a sorsa – akárcsak számos más erdélyi település anyakönyveinek, ezért a könyvek lehetnek hiányosak is. Az mindenesetre kiderül, hogy Márton Áron 1949-ben bérmált Domokoson, aztán jöttek a „hallgatás” évei. A következő leírt adat szerint 1970-ben, házi őrizetének megszüntetése után 3 évvel végzett bérmálási szertartást szülőfalujában – pontosan 1490 fiatal bérmálkozott ekkor. De az 1960-as években is több ízben bérmált Gyulafehérváron domokosi fiatalokat és nemcsak domokosiakat – ezek közé tartozik Kedves Mária is, aki rendelkezésre bocsájtotta a bérmáláskor készült fényképeket. Más településeken, más plébániákon tartott bérmálások alkalmával is bérmálkozhattak szórványosan domokosiak, például Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön” – magyarázta Forró Csaba Roland, hozzátéve, megközelítőleg ezren élnek a faluban olyanok, akiket a szent életű püspök bérmált.

Galéria

Márton Áron személyazonossági igazolványa

Fotó: Gyulafehérvári Érseki és Káptalani Levéltár gyűjteménye

Lázár Csillát, a Csíkszentdomokoson működő Márton Áron Múzeum igazgatóját, szervezőt a rendezvény kapcsán arról kérdeztük, miért tartják fontosnak, hogy az egykori bérmálók személyes emlékeinek felelevenítésével előtérbe kerüljön az „emberarcú” történelem. „Márton Áron püspökről nagyon sokat megtudhat, aki iránta érdeklődik, hiszen 28 kötetnyi írását, beszédét rendszerezte és tette közzé Marton József nagyprépost Kuszálik Péter szerkesztő segítségével a Márton Áron hagyatéka könyvsorozatban, amely a csíkszeredai Pro-Print Kiadónál jelent meg. Ezek mellett szintén Marton professzornak köszönhetően

napvilágot látott a püspök életének három kötetes kronológiája, emellett számos életrajz, forráskiadvány, tanulmánykötet is.

Az eleve kiadásra, a közönségnek szánt írások, levelek, beszédek mellett hozzáférhető a püspök sok személyes, a dolgozószobában lezajlott beszélgetése is, mivel ezeket a Securitate 1958-tól kezdődően lehallgatta, és átiratot készített róluk” – fejtette ki Lázár Csilla.

Galéria

A csíkszentdomokosi bérmálkozók csoportja székely ruhában Gyulafehérváron, 1962.

Fotó: Kedves Mária archívuma

Hozzátette, az 1958 és 1960 között lehallgatott beszélgetésekből egy bőséges, a korszak társadalomtörténetére is releváns válogatás olvasható a Nagy Mihály Zoltán és Denisa Bodeanu által szerkesztett (Le)hallgatásra ítélve című kötetben. „Azt mondhatnánk, mindent tudunk Márton Áron püspök működéséről, de ez koránt sincs így. Példának okáért keveset tudunk arról, mit tartalmazhattak azok a papoktól jövő és papokhoz küldött levelek, amelyek nem a hivatalos, vagyis a titkosszolgálat által ellenőrzött postai úton, hanem küldöncökkel jöttek Gyulafehérvárra, Fehérvárról a vidéki plébániákra, esperesi hivatalokhoz.

Kevesebbet árulnak el a hivatalos levelek, hivatalos iratok a püspök humoráról, empátiájáról, emberismeretéről, azon tulajdonságairól, amelyek – bölcsessége és hite mellett – őt kortársai szemében példaképpé tették” – fogalmazott Lázár Csilla.

Mint mondta, ezeknek a tulajdonságoknak köszönhető, hogy a püspököt olyan rendkívül nagyra becsülték, nemcsak munkatársai és hívei, de a vele ritkábban érintkezők is, értelmiségiek, hivatalnokok, de még az ellenőrzésével megbízott hatalmi apparátus emberei is. „Ezeket a tulajdonságokat ma már csak a kortársak által felidézett történetekből, emlékekből érthetjük meg igazán. Egészen biztosan nagyon sok emlék, történet, kép „lappang” még, hiszen a püspök életével foglalkozó történészeknek már az írásos hagyatékot, kiterjedt levelezést, hivatalos egyházi iratok tömkelegét is épp elég felgyűjteni és rendszerezni, ezek is rengeteg időt és energiát emésztenek fel a kutatók részéről.

Idézet
Azt reméljük, a történetek, amelyek majd Csíkszentdomokoson felidéződnek, és amelyeket rögzíteni készülünk, túl az emlékidézés lélekmelengető érzésén akár a történészeknek is hasznosak lehetnek a későbbiekben” – mondta a múzeum igazgatója.
Galéria

A szent életű püspök fiatal korában

Fotó: Gyulafehérvári Érseki és Káptalani Levéltár gyűjteménye

Megkérdeztük tőle azt is, tudomásuk szerint nagyjából hol, hányan élnek olyanok, akiket a püspök bérmált annak idején, és hogy a múzeumhoz érkező visszajelzések alapján ezekből az emlékekből, visszaemlékezésekből milyen „arcéle” rajzolódik ki Márton Áronnak. „Csak a faluban ezer fölött van a püspök által bérmáltak száma, közülük is több százan vannak még életben. Ilyen jellegű „tömeges” és célzott találkozót még nem szerveztünk Márton Áron püspök „élő tanúinak”, de a 2012 óta évente szervezett konferenciákra és a 2010-ben megnyílt múzeumba érkezők gyakran felidézik a vele való találkozásokat.

Egyszerre igényes, következetes és szeretetteljes vezető, tanácsadó, a mások meglátásaira nyitott, odafigyelő, de meggyőződését mindig határozottan és nyíltan képviselő ember alakja rajzolódik ki ezekből a beszámolókból” – fogalmazott Lázár Csilla.

A püspökről többek közt a kolozsvári rendező, Zágoni Bálint is készített filmet A püspök reggelije – Márton Áron első ötven éve címmel, 2007 és 2018 között. Az alkotásban személyes emlékeikről vallanak azok, akik személyesen ismerték Márton Áront, de rajtuk kívül még számmal akadnak olyanok, akik „oral history”-ként őriznek olyan emlékeket, amelyeket nem ismer a nagyközönség. Megkérdeztük Lázár Csillát, valamilyen formában megjelentetik-e a centenáriumi rendezvényen elhangzó emlékeket, rögzíti-e kötet/szöveg formában. „Még nem volt ilyen eseményünk, ezért nem nagyon tudjuk, milyen tartalom fog felszínre kerülni, milyen lesz ennek a találkozónak a dinamikája. A hozott képeket másoljuk, archiváljuk, a beszélgetéseket rögzítjük. Biztosan ki fogjuk találni a módját, hogy azok számára is elérhetővé váljon mindez, akik nem jöhetnek július 14-én Domokosra” – mutatott rá a múzeum igazgatója. Azt is megkérdeztük Lázár Csillától, milyen a Márton Áron Múzeum iránti érdeklődés, a nyáron érkező turisták leginkább honnan érkeznek.

Galéria

Kedves Mária 18 éves csíkszentdomokosi leány középen, 1962.

Fotó: Kedves Mária archívuma

„Szervezett csoportok jönnek a legtöbben, akik a Határtalanul program keretében érkeznek vagy iskolai, plébániai kiránduláson vesznek részt, de be-betérnek utazási irodák által szervezett csoportok, egyéni látogatók is.

Nemrég volt a marosvásárhelyi Mozgássérültek Egyesületének egy csoportja. Ritkábban, de előfordulnak román és más nyelvű látogatók is, őket román és angol nyelven is elérhető QR-kódos audio guide-dal tudjuk kiszolgálni, ha éppen nem érhető el tárlatvezetést vállaló önkéntesünk” – mondta el Lázár Csilla.

{K1}

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 28., péntek

A fiú, aki katonabakancs okozta sebébe halt bele – hangoskönyv született a kolozsvári Tar Koppány Zsolt tragédiájáról

A kolozsvári Tar Koppány Zsolt kötelező sorkatonai szolgálatát teljesítve, katonabakancsa által okozott sebe miatt, feltehetően szándékosan hiányos kezelés következtében, vérmérgezésben halt meg 1982 végén.

A fiú, aki katonabakancs okozta sebébe halt bele – hangoskönyv született a kolozsvári Tar Koppány Zsolt tragédiájáról
2024. június 28., péntek

Nyílik az olló: bezsebelte a magyar voksok 94 százalékát az RMDSZ a helyhatósági megmérettetésen

A Marcel Ciolacu miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) négy év után visszahódította vezető szerepét a romániai önkormányzatokban, az RMDSZ pedig a magyar pártokra adott voksok 94 százalékát szerezte meg.

Nyílik az olló: bezsebelte a magyar voksok 94 százalékát az RMDSZ a helyhatósági megmérettetésen
2024. június 28., péntek

Erdélyi magyar szórványkollégiumokat támogat a Lakitelek Népfőiskola

A Kulturális és Innovációs Minisztérium kezdeményezésére szeptemberben kezdődik a Lakitelek Népfőiskola szórványkollégiumokat támogató programja – közölte Lezsák Sándor az MTI-vel.

Erdélyi magyar szórványkollégiumokat támogat a Lakitelek Népfőiskola
2024. június 28., péntek

Elhunyt Oravecz Gyöngyi, az utolsó, még létező Máramaros megyei magyar adás műsorvezetője

Elhunyt Oravecz Gyöngyi, a máramarosi magyar tévézés, az utolsó, még létező megyei magyaradás önzetlen műsorvezetője – közölte a Máramaros megyei RMDSZ.

Elhunyt Oravecz Gyöngyi, az utolsó, még létező Máramaros megyei magyar adás műsorvezetője
2024. június 28., péntek

Nagybányai szállodában csaptak fel a lángok

Tűz ütött ki csütörtökről péntekre virradó éjszaka egy nagybányai szállodában. Tizenkét személyt, köztük egy gyereket evakuáltak.

Nagybányai szállodában csaptak fel a lángok
2024. június 27., csütörtök

Magyar–román egyetemi együttműködés az agrárágazat védelmében

Állatbetegségekkel összefüggő kutatási, oktatási együttműködésről állapodott meg a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium és a Temesvári I. Mihály Király Élettudományi Egyetem csütörtökön – tájékoztatta a PTE az MTI-t.

Magyar–román egyetemi együttműködés az agrárágazat védelmében
2024. június 27., csütörtök

Látványosan nőtt az Ákovita versenyre benevezett és díjazott jó minőségű pálinkák száma

Rekordszámú, mintegy ezer párlat- és pálinkaminta érkezett be az idei Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyre Csíkszeredába, a szakmai zsűri összesen 629 minősítést osztott ki.

Látványosan nőtt az Ákovita versenyre benevezett és díjazott jó minőségű pálinkák száma
2024. június 27., csütörtök

A történelmi magyar egyházak 170 ezer lej támogatást kaptak a Kolozs Megyei Tanácstól

Összesen 980 ezer lejes támogatást szavazott meg az egyházak számára Kolozs megye képviselőtestülete, az össztámogatás közel ötödét, 170 ezer lejt kapják a történelmi magyar egyházak.

A történelmi magyar egyházak 170 ezer lej támogatást kaptak a Kolozs Megyei Tanácstól
2024. június 27., csütörtök

Árvízvédelmi riasztás erdélyi folyók vízgyűjtő medencéjére

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 19 folyó vízgyűjtő medencéjére és a Duna kisebb mellékfolyóira.

Árvízvédelmi riasztás erdélyi folyók vízgyűjtő medencéjére
2024. június 27., csütörtök

Az RMDSZ szerint Béres Csaba marad Székelyhíd polgármestere, az EMSZ az ügyészségen keresi az igazát

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke szerint egyértelműen Béres Csaba marad Székelyhíd polgármestere. Ezzel szemben Csomortányi István, az EMSZ ügyvezető elnöke szerint a székelyhídi polgármesteri mandátum szeptember végén nem lesz átvehető.

Az RMDSZ szerint Béres Csaba marad Székelyhíd polgármestere, az EMSZ az ügyészségen keresi az igazát