Maros megyei horrorotthon: három személyt őrizetbe vettek, újabb részletekre derült fény

•  Fotó: Casutalumin.ro

Fotó: Casutalumin.ro

A Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) ügyészei őrizetbe vettek három személyt a Re-Min egyesület által működtetett marosbárdosi szociális központban történt súlyos visszaélések ügyében. A vádhatóság közölte, hogy az egyesület elnöke, illetve a szociális létesítmény ügyintézője és egyik alkalmazottja került 24 órára fogdába.

Bálint Eszter

2023. július 29., 11:322023. július 29., 11:32

2023. július 29., 11:382023. július 29., 11:38

A DIICOT közleménye szerint a gyanúsítottak 2020-ban egy emberkereskedelemre szakosodott bűnszervezetet hoztak létre. Idős vagy fogyatékkal élő személyek kizsákmányolásából jutottak anyagi haszonhoz úgy, hogy az egyesület pénzösszegeket kapott a szociális felügyelettől vagy a hozzátartozóktól az áldozatok szakszerű ellátásáért. A pénz javát a bűnszervezet a saját céljaira használta fel.

Az ügyészek szerint az egyesület által működtetett intézményekben elhelyezett idős vagy fogyatékkal élő személyek embertelen és megalázó bánásmódban részesültek.

Fizikai és lelki bántalmazásnak vetették alá őket, korlátozták a szabadságukat, nem kaptak megfelelő orvosi ellátást, és nem biztosították számukra megfelelő higiéniai körülményeket.

A DIICOT szombaton kérni fogja a Maros megyei törvényszéktől a három őrizetbe vett személy előzetes letartóztatását – írja az Agerpres hírügynökség.

Egy volt lakó megkeresése vezetett a leleplezéshez

Közben újabb részletek derültek ki arról, hogyan is történt a marosbárdosi horrorotthon leleplezése, miután az állami hatóságok három ellenőrzés alkalmával sem találták meg a hat fogva tartott személyt, akik egy alagsorban feküdtek szörnyű körülmények között. Georgiana Pascu, a történtekre fényt derítő Jogi Erőforrások Központja (CRJ) képviseletében a Szabad Európa Romániának elmondta,

az áldozatok szerint az ellenőrzésről már jó előre tudtak az otthon illetékesei.

A civil szervezet képviselői azt követően mentek el a Căsuța lu’ Min szociális központba, hogy megkereste őket egy személy, aki korábban szintén az otthonban élt, és azt írta, meg kell mentenie az ottani barátait.

„Elmondta, hogy barátai be vannak zárva az alagsorba, és veszélyben vannak. Arra kért minket, menjünk vele, hogy kiszabadítsuk őket. Azt mondta, ott volt egy ellenőrzés, de mindenki tudott az ellenőrzésről” – ecsetelte a rádiós interjúban a CRJ képviselője.

Mint mondta, így találták meg az első négy embert, akiket egy függöny takart az alagsorban,

„fekáliával, vizelettel és vérrel szennyezett matracokon feküdtek, legyek voltak rajtuk, nem tudtak védekezni, és nem tudtak segítséget kérni”. Egy másik személy egyedül ment fel az alagsorból a földszintre.

•  Fotó: Videófelvétel Galéria

Fotó: Videófelvétel

Miután a civilek hívták az 112-es sürgősségi számot, a mentők, a rendőrség, a helyi hatóságok és a szociális munkások azonnal megérkeztek a központ udvarára.

Georgiana Pascu közölte továbbá: amikor elkezdték az információgyűjtést és a központban elhelyezett személyek azonosítását, a rendőrség rájött, hogy két személy nincs meg. Ekkor az egyik lakó elvezette a CRJ csapatát és a rendőrséget az épület hátsó részébe, ahonnan egy lépcsőn keresztül lehetett eljutni a konyha mellett elkülönített helyiségbe. Az alagsori fülkében, amelynek ajtajának nem volt kilincse, és az a felirat állt, hogy »építőanyagok«, a bejutást pedig egy fémasztal zárta el, amelyre téglákat helyeztek el, két férfit találtak.

A nagyjából három négyzetméteres szobában, egyetlen ágyon fekvő személyek súlyos állapotban voltak.

A hatóságok összesen 30 embert szállítottak el a bárdosi központból, közülük 13-at mentőautó vitt el, 17-et más központokban helyeztek át.

korábban írtuk

FRISSÍTVE – Maros megyei horrorotthon: keresik a „határtalan gazemberség” felelőseit
FRISSÍTVE – Maros megyei horrorotthon: keresik a „határtalan gazemberség” felelőseit

A Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) marosvásárhelyi területi kirendeltsége vette át nyomozást a Marosszentanna községhez tartozó Marosbárdoson működő gondozási központ ügyében.

Nem mindenki szerepelt a hivatalos nyilvántartásban

Az ügy pikantériája, hogy a voluntari-i botrány nyomán az elmúlt két hétben három ellenőrzés is volt az otthonban, amelyeket a Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (AJPIS) Maros megyei illetékesei, a megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC), a közegészségügyi hatóság (DSP) vegyes csapatai végeztek.

A marosvásárhelyi Re-Min egyesület tulajdonában lévő bárdosi otthonban három alkalommal, július 14-én, 20-án és 26-án razziáztak a csapatok, de nem találtak semmit.

Az AJPIS volt igazgatója, Cristian Răduț, akit a botrány nyomán menesztettek, a Szabad Európának elmagyarázta, hogy az odaküldött ellenőrök miért nem vették észre, hogy az épületben többen laknak, mint akiket az emeleti szobákban találtak.

„A papírok szerint 20 lakó volt ott. Ha nem mutatják meg mindenkinek a papírjait, és elrejtik őket, nem tudhatjuk, hányan vannak valójában” – mondta Cristian Răduț, rámutatva, a 20 személyt az emeleti szobákban találták meg, majd az ellenőrök távoztak.

•  Fotó: Facebook/Centrul de Resurse Juridice Galéria

Fotó: Facebook/Centrul de Resurse Juridice

A menesztett igazgató meg van győződve arról, hogy az embereket egyik központból a másikba szállították az ellenőrzések idején, de ezt nem tudta bizonyítani.

Ugyanakkor az ellenőrzések során szabálytalanságokat találtak egy másik, ugyanannak az egyesületnek a tulajdonában lévő marosvásárhelyi otthonban is.

korábban írtuk

Rémtettek egy Marosvásárhely melletti gondozási központban, a kormányfő mozgósította a hatóságokat
Rémtettek egy Marosvásárhely melletti gondozási központban, a kormányfő mozgósította a hatóságokat

Marcel Ciolacu kormányfő sürgős beavatkozásra szólította fel az illetékes szerveket, miután kiderült: a Marosszentanna községhez tartozó Marosbárdoson működő gondozási központban bántalmazták, bezárták a betegeket.

Máramarosi szála is van a történetnek

Egy másik váratlan fordulat a történetben, hogy a Re-Min egyesülettel kapcsolatos problémákra a Máramaros Megyei Tanács elnöke, Ionel Bogdan irányította rá a figyelmet. Máramarosból ugyanis 23 kedvezményezettet küldtek az egyesület gondozásába, egy szerződés alapján, az érintetteknek pedig a marosbárdosi központba kellett volna érkezniük. Ionel Bogdan elküldte a hatóságokat, hogy ellenőrizzék, mi történt ezekkel az emberekkel.

Két olyan jelentést kapott, amelyek ellentmondtak egymásnak, ezért elküldte az ellenőrző testületet a zűrzavar felgöngyölítésére.

A megyei szociális igazgatóság csapata július 13-án érkezett Bárdosra, és arról számolt be, hogy minden rendben van a 23 személlyel.

Egy nappal később az AJPIS csapata arról számolt be, hogy a 23 kedvezményezett valójában egy másik, nem engedélyezett marosvásárhelyi otthonban van.

Ionel Bogdan követelte az ott élők azonnali áthelyezését Máramaros megyei központokba, büntetőfeljelentést tett a Re-Min egyesület ellen, és követelte a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetőségének lemondását hazugságért.

Amúgy a Szabad Európa szerint az egyetlen szerződés, amelyet a közbeszerzési rendszerben találtak, az a Máramaros megyei szociális igazgatósággal kötött szerződés. Az egyesület otthonaiban azonban Kovászna megyei és Bukarest 6. kerületének szakhatósága által küldött személyeket is találtak.

Mi is ez a Re-Min egyesület, és kik működtetik?

A Marosbárdoson található Căsuța lu' Min szociális központot a marosvásárhelyi Re-Min egyesület működteti. A civil szervezet 2020. december 28-án kapta meg működési engedélyét.

Az egyesület egy második, ideiglenes működési engedélyt is kapott egy második, azonos nevű, de Marosvásárhelyen található központra.

A marosvásárhelyi bíróság 2018-ban jegyezte be a ReMin egyesületet. Az alapító tagok Cosmin Ionut Păpuc és Roxana Cristina Dădălău, mindketten az Országos Büntetés-végrehajtási Igazgatóság alkalmazottai. Dădălău az Albu és társai Szociális Munka Szakmai Civil Társaság társult tagja is.

Az egyesület elnöke Carmela Păpuc, aki a marosvásárhelyi megyei kórház alkalmazottja. Theodora Păcurar alelnök eközben a Maros megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság felügyelője. A szakhatóság megerősítette, hogy kapcsolatban áll az egyesülettel, de azt állítja, hogy Theodora Păcurar tavaly kérte, hogy távozhasson az elnökségből.

Az egyesület dokumentumaiban Mariana Burcă is szerepel főtitkárként.

korábban írtuk

A Maros megyei prefektúra vezetői is belebuktak a bárdosi rémtettek ügyébe
A Maros megyei prefektúra vezetői is belebuktak a bárdosi rémtettek ügyébe

Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken bejelentette, hogy Maros megye prefektusát és alprefektusát is menesztette tisztségéből a marosbárdosi Căsuţa Lu' Min gondozási központban feltárt helyzet miatt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon
2025. július 01., kedd

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba

Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba
2025. július 01., kedd

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség

A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség
2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron
2025. július 01., kedd

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően

A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.

Javult a sikeresen érettségiző magyar diákok aránya, az RMDSZ szerint a speciális román tantervnek köszönhetően
2025. július 01., kedd

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak

Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.

Beszólt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható politikusnak, 10 ezer lejt kell fizetnie Kereskényi Gábornak
2025. július 01., kedd

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”

A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.

Megújul a csíkszeredai „Fehér Ház”
2025. július 01., kedd

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést

Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.

Határőrök segítették az illegális migrációt és a csempészést
2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek