Fotó: Casutalumin.ro
A Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) ügyészei őrizetbe vettek három személyt a Re-Min egyesület által működtetett marosbárdosi szociális központban történt súlyos visszaélések ügyében. A vádhatóság közölte, hogy az egyesület elnöke, illetve a szociális létesítmény ügyintézője és egyik alkalmazottja került 24 órára fogdába.
2023. július 29., 11:322023. július 29., 11:32
2023. július 29., 11:382023. július 29., 11:38
A DIICOT közleménye szerint a gyanúsítottak 2020-ban egy emberkereskedelemre szakosodott bűnszervezetet hoztak létre. Idős vagy fogyatékkal élő személyek kizsákmányolásából jutottak anyagi haszonhoz úgy, hogy az egyesület pénzösszegeket kapott a szociális felügyelettől vagy a hozzátartozóktól az áldozatok szakszerű ellátásáért. A pénz javát a bűnszervezet a saját céljaira használta fel.
Az ügyészek szerint az egyesület által működtetett intézményekben elhelyezett idős vagy fogyatékkal élő személyek embertelen és megalázó bánásmódban részesültek.
A DIICOT szombaton kérni fogja a Maros megyei törvényszéktől a három őrizetbe vett személy előzetes letartóztatását – írja az Agerpres hírügynökség.
Közben újabb részletek derültek ki arról, hogyan is történt a marosbárdosi horrorotthon leleplezése, miután az állami hatóságok három ellenőrzés alkalmával sem találták meg a hat fogva tartott személyt, akik egy alagsorban feküdtek szörnyű körülmények között. Georgiana Pascu, a történtekre fényt derítő Jogi Erőforrások Központja (CRJ) képviseletében a Szabad Európa Romániának elmondta,
A civil szervezet képviselői azt követően mentek el a Căsuța lu’ Min szociális központba, hogy megkereste őket egy személy, aki korábban szintén az otthonban élt, és azt írta, meg kell mentenie az ottani barátait.
„Elmondta, hogy barátai be vannak zárva az alagsorba, és veszélyben vannak. Arra kért minket, menjünk vele, hogy kiszabadítsuk őket. Azt mondta, ott volt egy ellenőrzés, de mindenki tudott az ellenőrzésről” – ecsetelte a rádiós interjúban a CRJ képviselője.
Mint mondta, így találták meg az első négy embert, akiket egy függöny takart az alagsorban,
Fotó: Videófelvétel
Miután a civilek hívták az 112-es sürgősségi számot, a mentők, a rendőrség, a helyi hatóságok és a szociális munkások azonnal megérkeztek a központ udvarára.
Georgiana Pascu közölte továbbá: amikor elkezdték az információgyűjtést és a központban elhelyezett személyek azonosítását, a rendőrség rájött, hogy két személy nincs meg. Ekkor az egyik lakó elvezette a CRJ csapatát és a rendőrséget az épület hátsó részébe, ahonnan egy lépcsőn keresztül lehetett eljutni a konyha mellett elkülönített helyiségbe. Az alagsori fülkében, amelynek ajtajának nem volt kilincse, és az a felirat állt, hogy »építőanyagok«, a bejutást pedig egy fémasztal zárta el, amelyre téglákat helyeztek el, két férfit találtak.
A hatóságok összesen 30 embert szállítottak el a bárdosi központból, közülük 13-at mentőautó vitt el, 17-et más központokban helyeztek át.
A Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) marosvásárhelyi területi kirendeltsége vette át nyomozást a Marosszentanna községhez tartozó Marosbárdoson működő gondozási központ ügyében.
Az ügy pikantériája, hogy a voluntari-i botrány nyomán az elmúlt két hétben három ellenőrzés is volt az otthonban, amelyeket a Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (AJPIS) Maros megyei illetékesei, a megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC), a közegészségügyi hatóság (DSP) vegyes csapatai végeztek.
Az AJPIS volt igazgatója, Cristian Răduț, akit a botrány nyomán menesztettek, a Szabad Európának elmagyarázta, hogy az odaküldött ellenőrök miért nem vették észre, hogy az épületben többen laknak, mint akiket az emeleti szobákban találtak.
„A papírok szerint 20 lakó volt ott. Ha nem mutatják meg mindenkinek a papírjait, és elrejtik őket, nem tudhatjuk, hányan vannak valójában” – mondta Cristian Răduț, rámutatva, a 20 személyt az emeleti szobákban találták meg, majd az ellenőrök távoztak.
Fotó: Facebook/Centrul de Resurse Juridice
Ugyanakkor az ellenőrzések során szabálytalanságokat találtak egy másik, ugyanannak az egyesületnek a tulajdonában lévő marosvásárhelyi otthonban is.
Marcel Ciolacu kormányfő sürgős beavatkozásra szólította fel az illetékes szerveket, miután kiderült: a Marosszentanna községhez tartozó Marosbárdoson működő gondozási központban bántalmazták, bezárták a betegeket.
Egy másik váratlan fordulat a történetben, hogy a Re-Min egyesülettel kapcsolatos problémákra a Máramaros Megyei Tanács elnöke, Ionel Bogdan irányította rá a figyelmet. Máramarosból ugyanis 23 kedvezményezettet küldtek az egyesület gondozásába, egy szerződés alapján, az érintetteknek pedig a marosbárdosi központba kellett volna érkezniük. Ionel Bogdan elküldte a hatóságokat, hogy ellenőrizzék, mi történt ezekkel az emberekkel.
A megyei szociális igazgatóság csapata július 13-án érkezett Bárdosra, és arról számolt be, hogy minden rendben van a 23 személlyel.
Egy nappal később az AJPIS csapata arról számolt be, hogy a 23 kedvezményezett valójában egy másik, nem engedélyezett marosvásárhelyi otthonban van.
Ionel Bogdan követelte az ott élők azonnali áthelyezését Máramaros megyei központokba, büntetőfeljelentést tett a Re-Min egyesület ellen, és követelte a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetőségének lemondását hazugságért.
Amúgy a Szabad Európa szerint az egyetlen szerződés, amelyet a közbeszerzési rendszerben találtak, az a Máramaros megyei szociális igazgatósággal kötött szerződés. Az egyesület otthonaiban azonban Kovászna megyei és Bukarest 6. kerületének szakhatósága által küldött személyeket is találtak.
A Marosbárdoson található Căsuța lu' Min szociális központot a marosvásárhelyi Re-Min egyesület működteti. A civil szervezet 2020. december 28-án kapta meg működési engedélyét.
Az egyesület egy második, ideiglenes működési engedélyt is kapott egy második, azonos nevű, de Marosvásárhelyen található központra.
A marosvásárhelyi bíróság 2018-ban jegyezte be a ReMin egyesületet. Az alapító tagok Cosmin Ionut Păpuc és Roxana Cristina Dădălău, mindketten az Országos Büntetés-végrehajtási Igazgatóság alkalmazottai. Dădălău az Albu és társai Szociális Munka Szakmai Civil Társaság társult tagja is.
Az egyesület elnöke Carmela Păpuc, aki a marosvásárhelyi megyei kórház alkalmazottja. Theodora Păcurar alelnök eközben a Maros megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság felügyelője. A szakhatóság megerősítette, hogy kapcsolatban áll az egyesülettel, de azt állítja, hogy Theodora Păcurar tavaly kérte, hogy távozhasson az elnökségből.
Az egyesület dokumentumaiban Mariana Burcă is szerepel főtitkárként.
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken bejelentette, hogy Maros megye prefektusát és alprefektusát is menesztette tisztségéből a marosbárdosi Căsuţa Lu' Min gondozási központban feltárt helyzet miatt.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!