A Vot România platform célja leegyszerűsíteni a választási útmutatót
Fotó: Krónika
Rendhagyó módon magyarul is tájékozódni lehet a vasárnapi választások menetéről, az eljárásról, szavazókörzetekről a Votromania.ro honlapon. A weboldalt önkéntes civilek fejlesztették ki, hogy átláthatóbbá tegyék a választási folyamatot.
2020. szeptember 25., 08:122020. szeptember 25., 08:12
2020. szeptember 26., 13:332020. szeptember 26., 13:33
Választási tájékoztató honlapot dolgozott ki a vasárnapi önkormányzati választásokra az önkéntes társadalomkutatókból és informatikusokból álló Code for România közösség. A Vot România platform célja leegyszerűsíteni a választópolgárok számára a választási útmutatót. Belépés után megtudhatjuk, hogy milyen iratokra lesz szükségünk a szavazáshoz annak függvényében, hogy lakóhelyünkön vagy máshol voksolnánk. De azt is kiderül, mely szavazókörzetbe vagyunk beosztva, és mi a teendőnk, ha speciális esetnek számítunk.
„Nem az a baj, hogy nincs meg az információ, hanem hogy nehezen átlátható, és a legtöbb ember nem szánja rá magát, hogy a törvényeket böngéssze. Át kell olvasni 15 törvényt, és így is kiteszed magad a veszélynek, hogy a helyszínen derül ki: tartózkodási engedély (flotant) is kellett volna. Szerettük volna leegyszerűsíteni a folyamatot, így született meg a Vot România” – avatott be a részletekbe Rîtea Raul szociológus, a Code for Romania közösség kutatója.
Ugyanakkor az első, mely magyar fordítást kap a maroshévízi születésű, román–magyar vegyes családban nevelkedett szociológus kezdeményezésére. „Ez az első magyar változat, amit sikerül átadni, de már korábban szerettük volna, a szervezet érzékeny ezekre a részletekre” – mesélte a Krónikának Raul, aki szerint a kisebbségek nyelvére is igyekeznek lefordítani tartalmaikat, de a siker azon múlik, találnak-e az illető nyelven tudó önkéntest, ugyanis a teljes munka ingyen és bérmentve történik. A roma nyelvvel is történtek próbálkozások, utóbbihoz azonban a magyarnál is nehezebb segítségre akadni.
– mondta Raul, aki szerint hosszú távban gondolkodnak, így a jövőbeli projektjeikhez is szeretnének magyar változatot.
Rîtea Raul szociológus, a Code for Romania szervezet kutatója
Fotó: Facebook/Raul Rîtea
A Code for România egy külföldi modellen alapuló nonprofit szervezet, mely főleg az IT-szektorból jövő önkéntesekkel dolgozik, akik civil technológiát (angolul civic technology) állítanak elő a társadalom, közjó érdekében – azaz a társadalom életét megkönnyítő információkat digitalizálnak, tesznek elérhetővé egy gombnyomással.
ha átláthatóbbá teszik a közigazgatási folyamatokat a digitalizáció, az informatika révén.
Első kezdeményezéseik egyike a Monitorizare Vot volt, a telefonos alkalmazást a választásokon részt vevő független megfigyelők számára fejlesztették ki, hogy könnyebbé és hatékonyabbá tegye a munkájukat. „Azért volt nagyon hasznos, mert addig papíron jelentették az észlelt problémákat, és mire azt valaki feldolgozta, a választások már két hete lejártak. Az app révén ezeket azonnal jelezni tudták, így valós időben lehetett reagálni” – magyarázta a társadalomkutató.
Ennek sikere kapcsán merült fel a kérdés: hogy lehetne még több embernek segíteni? Rádöbbentek, hogy erre a külföldön élő román állampolgárok szorulnak rá leginkább, mivel számukra nagyon rosszul van megszervezve a választási folyamat. „Rájöttünk, hogy ki lehetne találni egy applikációt, amelyen egy Dublinban élő román meg tudja nézni, hol van a hozzá legközelebb eső szavazókörzet – mesélte Raul, aki szerint a Google-térképre alapuló Vot Diaspora appot a külföldön élő, szavazati joggal rendelkező románok 80 százaléka vette igénybe. – Nagyon jólesett látni, hogy ennyi ember használja, konkrétan le tudtuk mérni, hogy mekkora befolyása van a munkánknak.”
Fotó: Krónika
A szociológus szerint próbálnak csomagban gondolkodni, így a választásokra egy teljes „ökoszisztémát” kiépíteni, ahol az új megoldás jól kiegészíti a már meglévőt, és stabil alapot ad a további fejlesztéseknek.
„Rájöttünk, hogy kifejlesztjük ugyan a műszaki megoldásokat, de valójában nem tudjuk, hogy melyek azok a társadalmi problémák, melyeket orvosolni kellene. Így született meg a Civic Labs (Civil Laborok), mely a kutatási munkát végzi” – mesélte Rîtea Raul, aki szociológusként, kisebbségkutatóként vesz részt a munkában, de politológusok, jogászok, kommunikációs szakemberek is erősítik a csapatot. Ők adják a Code for România közösség tíz százalékát, a többit az informatikusok. Jelenleg az önkéntesek egyharmada külföldön élő román állampolgár.
A kutatás három pontból áll: megnézik az elérhető adatokat, például az Országos Statisztikai Intézet, egyéb hazai és uniós intézmények adatait, a vonatkozó bibliográfiát, majd az adott terület szakembereivel, illetve az érintettekkel is felveszik a kapcsolatot. Raul példaként a tavalyi témát hozta fel, amikor a szülési folyamatot dokumentálták. Onnan kezdve, hogy egy pár eldönti, gyereket szeretne, milyen intézményekkel kell felvennie a kapcsolatot, mi az eljárás, stb. A terhes anyától, bábától, orvostól kezdve az egészségügyi miniszterig mindenkit megkérdeztek.
„Mikor összeírjuk a problémákat, nem korlátozódunk csak a műszaki problémákra, amivel valójában foglalkozunk. Ha jogi problémák vannak, vagy intézmények közötti kommunikáció okozza a bajt, megpróbálunk arra is megoldást találni” – magyarázza Raul. Hozzátette, ilyen kutatásra épült többek között a Vot România projekt is, hogy könnyen elérhető és érthető információkkal segítse elő a vasárnapi helyhatósági választásokon való részvételt.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!