Képünk illusztráció
Fotó: Csató Andrea
Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen. A beruházást végző cég a felperes szerint nyitott arra, hogy a több mint ezer hektáros létesítmény kialakítása során intézkedéseket foganatosít a természetvédelmi területen költő és telelő madárfajok életfeltételeinek biztosítása érdekében.
2024. november 14., 08:002024. november 14., 08:00
Mintegy 800 millió euróból valósulna meg a magyar határ menti Ottlaka (Grăniceri) és Nagypél (Pilu) közigazgatási területén Európa legnagyobb, 1064 hektáros, több mint 1000 MW teljesítményű fotovoltaikus parkja a napelemekre, szélerőművekre és zöldhidrogénre szakosodott Monsson multinacionális cég romániai leányvállalatának a kivitelezésében.
„Ez egy természetvédelmi szempontból védett terület, aminek kettős státusa van: egyrészt élőhelyek védelmére, másrészt madarak védelmére lett kijelölve. Szaporodóhely, ősszel és tavasszal az átvonuló madaraknak táplálkozó és pihenőhelye, ugyanakkor telelőhelye is azoknak a fajoknak, amelyek nálunk töltik a hideg évszakot. Ezek a madárfajok gyakorlatilag elvesztenék az élőhelyüket” – nyilatkozta korábban a Krónikának Márk-Nagy János, az Szatmár megyei EKE elnöke.
Elmagyarázta: két per van folyamatban, amelyek ellen az Arad Megyei Környezetvédelmi Ügynökség és a kivitelező kifogást emelt.
„Próbálták bizonyítani, hogy túl későn támadtuk meg a környezetvédelmi engedélyt, illetve azt állították, hogy az EKE nem érdekelt fél az ügyben, és ezért nem perelhet. Ezek az érvek ellentmondanak az Aarhusi Konvenciónak, amelynek Románia is részese, s amit beépített a saját jogrendjébe, és amely azt szavatolja, hogy a környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezeteknek joguk van pert indítani, és nem kell bizonyítaniuk az érintettségüket az adott ügyben. Az, hogy későn támadtuk meg, nem helytálló, mert ők nem közölték ki az engedélyeket időben” – mondta Márk-Nagy János.
Az 1891-ben alapított, majd a kommunizmusban betiltott, de az 1989-es rendszerváltás után újraalapított Erdélyi Kárpát Egyesület tagszervezetei önálló jogi személyiségek, így a szatmárnémeti EKE is az. Alapszabályzatában a környezet- és természetvédelem, a honismeret, a környezeti nevelés, és minden olyan dolog szerepel, ami a természetben való szabadidő eltöltését jelenti.
Az egyik tárgyalást szerdára tűzték ki a Szatmár Megyei Törvényszéken, de végül nem került rá sor, az igazságszolgáltatási portálon megjelent információ szerint a tárgyalást felfüggesztették a Polgári Törvénykönyv vonatkozó cikkelye értelmében. Az Arad Megyei Környezetvédelmi Ügynökség illetékesei azt nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek, hogy várják a döntés indoklását.
Márk-Nagy János korábban a Krónikának kifejtette: nem ragaszkodnak a perhez, ha a kivitelező cég biztosítja, hogy a beruházás során „nem sérül a természet érdeke”, s mint mondta, voltak már erről tárgyalások a beruházó cég finanszírozói részéről. Szerdán az Agerpresnek azt nyilatkozta:
Próbáltuk telefonon elérni Márk-Nagy Jánost mi is, de több próbálkozásunk is eredménytelen volt.
A környezetvédelmi ügynökség korábban arról tájékoztatta az Agerprest, hogy a törvényes határidőn belül nyilvánosságra hozta a beruházással kapcsolatos engedély kibocsátását, a vezetőség szerint pedig a védett területeken, mint a Natura 2000 hálózat, lehet építkezni bizonyos feltételekkel. „Ha természetvédelmi terület is, az nem jelenti azt, hogy ott nem történhet semmi. Azokon a helyszíneken is folyhatnak beruházások, de a gazdasági tevékenység nem mehet a védett növény- és állatfajok rovására” – nyilatkozta Nicoleta Potrea, az ügynökség megbízott igazgatója.
Nem kezdhették meg az Európa legnagyobb napelemparkjaként beharangozott fotovoltaikus park építését az Arad megyei Ottlaka és Nagypél területén, mert a szatmárnémeti Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) a bíróságon támadta meg a környezetvédelmi engedélyt.
A Monsson az ottlakai és nagypéli beruházáson kívül Arad megyében Kisjenőben (Chişineu-Criş) és Mácsán (Macea) építene még napelemparkokat 2026-ra, amelyeknek összteljesítménye 800 MW. Így az Arad megyei befektetései összértéke elérné az 1,4 milliárd eurót, amihez hozzáadódik még egy 200 millió eurós akkumulátorállomás, amit szintén Ottlakán építenek meg, és aminek a tárolókapacitása 500 MW. Az ottlakai–nagypéli fotovoltaikus park építésén közel ezer személyt foglalkoztatnának, a beüzemelés után pedig mintegy 200 állandó munkahelyet létesítenek, ennyien dolgoznak majd a park működtetésén és karbantartásán.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!