Fotó: Facebook/Happy Kids
Több tízezer lejes bírságot róttak ki az illetékes hatóságok a Happy Kids Házikó nevű, magát óvodaként és bölcsődeként meghatározó, de semmilyen hatósági engedéllyel sem rendelkező nagyváradi intézményre egy kisgyerek halála után.
2024. január 31., 17:452024. január 31., 17:45
A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség osztotta ki a legnagyobb, 60 ezer lejes bírságot. A 2017 óta működő intézmény esetében tekintélyes a bűnlajstrom, ami miatt megbüntették:
A fogyasztóvédelem megállapította, hogy a működtetők „tisztességtelen, megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot alkalmaztak, amikor azt állították, hogy az intézmény a gyermekek szocio-emocionális fejlődésére összpontosító bölcsőde”. Azt is rögzítették, hogy nem tartották be a fogyasztóvédelmi jogszabályokat, amelyek szerint „kizárólag olyan szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek nem érintik a fogyasztók életét, egészségét vagy biztonságát”.
A hatóság rámutat: mindez egy 1 éves és 5 hónapos gyermek sérüléséhez és későbbi halálához vezetett. A fogyasztóvédelem mindezek miatt elrendelte a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat megszüntetését és bezáratta a létesítményt, amíg az nem válik törvényessé.
A fogyasztóvédelmen kívül
Mint megírtuk, a törvénytelenül működő intézményben január 18-án következett be a tragédia: egy másfél éves kisgyereknek uzsonna közben a torkán akadt egy falat alma. A rohammentő szolgálat vezetője szerint a mentősök kiérkezéséig a gyerek légzése és vérkeringése is leállt, így ők élesztették újra. A sürgősségi osztályon azonban ismét leállt a légzése és a vérkeringése, de miután eltávolították a légútjaiból az almadarabot, ismét sikerült újraéleszteni.
Azóta múlt keddig intubálva, intenzív osztályon ápolták, de már nem tudták megmenteni az életét, mivel az agya túl sok ideig maradt oxigénellátás nélkül. A haláleset miatt a rendőrség immár gondatlanságból elkövetett emberölés miatt folytat büntetőeljárást.
Ez nem is csoda, hiszen havi 1780 lejes tandíjat kért – ezt „adományként”, majd miután egy másik cég vette át az álóvoda működtetést, „oktatási műhelyfoglalkozáson való részvételért” fizették be a szülők –, és mivel három, egyenként tízgyerekes csoporttal működött, bevétele mintegy 10 ezer euró volt havonta.
Az illegális óvodát és bölcsődét két nő alapította, és sajtóértesülések szerint feketén dolgoztatták az alkalmazottakat, köztük diáklányokat is. Az intézmény egyébként kizárólag román nyelven működött.
Meghalt kedden délután az a másfél éves kisgyerek, akinek még múlt héten, csütörtökön akadt a torkán egy falat alma egy engedély nélkül működő nagyváradi óvodában.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!