Fotó: 123RF
A romániai közoktatás elmúlt pár évében tapasztalható következetlenségeket, egyenetlenségeket tükrözik az érettségi és kisérettségi – vagyis képességvizsga – eredményei – állapította meg a Krónika megkeresésére Ferencz Salamon Alpár oktatásszakértő. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) országos alelnöke úgy véli, mindaddig gyengék lesznek a magyar végzősöknek román nyelvből és irodalomból elért eredményei, amíg az új oktatási törvénnyel, az új nemzeti alaptanterv mentén írt tananyagokkal és új tankönyvekkel a rendszer teljes mértékben rá nem fókuszál arra, hogy idegen nyelvként oktassák a románt a kisebbségi gyerekeknek. Az érettségi kapcsán fenntartja, hogy különálló tanulmányi vonalakat kell felépíteni ama gyerekek számára, akik elméleti síkon szeretnének tanulni, illetve azoknak, akik inkább a technikai vonalat választják.
2023. július 04., 18:192023. július 04., 18:19
2023. július 05., 09:432023. július 05., 09:43
Az idei érettségi, valamint a nyolcadikos képességvizsga eredményei is arra világítanak rá, hogy amíg nem lesz kiszámíthatóbb, koherensebb az iskolai elvárásrendszer, addig nem számíthatunk jobb teljesítményekre – jelentette ki a Krónikának Ferencz Salamon Alpár csíkszeredai oktatásszakértő. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) országos alelnökét arra kértük, elemezze,
A nyolcadik osztályt végzetteknek csak egyetlen „normális” tanéve volt
Ferencz Salamon Alpár kifejtette, a nyolcadikosok megmérettetését illetően úgy látja, hogy valószínűleg az elkövetkező évek kisérettségi vizsgái esetében is megfigyelhető lesz a jelenség, amely negatívan befolyásolta az idén az átmenési arányokat. „Úgy látom, hogy nem kizárólagos, de nagy mértékben befolyásolták az elmúlt négy esztendő viszontagságai, a következetlen közoktatáspolitika a most nyolcadik osztályt végzett diákok felkészülését. Nekik »normális« tanévük csak az ötödik volt. Rengeteg változás történt:
Sok vidéki környezetben nem volt meg az online lehetőség a tanulásra, a tananyagnak az úgynevezett kormányzati szinten meghirdetett bepótlása, a felzárkóztatási programok a romániai stílusnak megfelelően nehézkesen működtek” – sorolta az oktatásszakértő. Kifejtette, a következetlenséget az is példázza, hogy a most végzett nyolcadikosok számára a tanév elején visszaállították a pandémia időszaka alatt kivett vizsgatananyagi követelményeket. Továbbá közölték velük, hogy mindazon jegyek, amikért nagyon sok gyerek addig megküzdött más-másfajta környezetben és más-másfajta lehetőségek közepette – nem számítanak be a nyolcadikos médiájukba.
Igazságtalanul megbélyegzett vidéki iskolák
„Ilyen következetlen döntéshozatalok mellett most ne várjunk el jó vizsgaeredményeket. Ráadásul mindehhez hozzájárul az is, hogy
Mint fogalmazott, az elmúlt négy évben – mert összességében legalább az elmúlt négy évet kell vizsgálni – nem teremtődtek méltányos tanulási feltételek vidéki környezetben a gyerekek számára ahhoz, hogy kialakuljon a minőségi, következetes oktatás, sőt bizonyos feltételek még nehezítették is az oktatási folyamatot. „Egyébként vannak helyek, ahol ez a városi környezetre is igaz:
Speciális román tanítás: nem elég bevezetni a tananyagot, képezni is kell a pedagógusokat
Ferencz Salamon Alpár kitért annak okaira is, hogy a magyar végzősöknek nem elég jók a román nyelv és -irodalomból elért eredményei. „Sajnos a jelek szerint még jó ideig a jelenleg érvényes jelenség lesz megfigyelhető. Egészen addig, amíg az új törvénnyel, egy új nemzeti alaptanterv mentén írt tananyagokkal és új tankönyvekkel a rendszer teljes mértékben rá nem fókuszál arra, hogy idegen nyelvként oktassák a románt a kisebbségi gyerekeknek, sajátos idegennyelv-oktatási módszertannal” – emelte ki a szakértő.
Hozzátette, bár zajlik a tanárok továbbképzése, nagyon rövid idő áll rendelkezésre, ezért nem várható el, hogy ez középtávon pozitívan befolyásolja a kisérettségi eredményeket – hisz ahhoz sokkal többre van szükség. A kisebbségi diákok számára összeállított speciális román nyelv- és irodalom tananyagot a mostani tizedikesek számára kezdték először bevezetni, azóta fokozatosan vezették be – de ez még mindig nem jelent érdemi elmozdulást az idegennyelv-oktatás irányába.
Most zajlik egy képzés – amiben egyébként a Csíkszeredai Pedagógusok Háza is partner – a minisztérium kezdeményezésére, de az idő rövidsége miatt, ami alatt a pályázat zajlik, nem tudja átfogni azoknak a pedagógusoknak a teljes társadalmát, akik előkészítőtől egészen a középiskoláig román nyelvet oktatnak” – hívta fel a figyelmet az oktatásszakértő.
Fotó: Gecse Noémi
Ferencz Salamon Alpár kérdésünkre arról is beszélt, hogy
„Ezt csak azután lehet megvalósítani, ha a pedagógiai gyakorlatot összehangolják a rendelkezésre álló, következetesen ennek a szemléletnek a mentén kiépített tananyagokkal, segédanyagokkal, tankönyvekkel. És ez akkor fog eredményeket produkálni, ha lesz konszenzus a szakmában is, valamint ha ebben a szemléletben a teljesség igényével mind kiképzik a pedagógusokat” – emelte ki az oktatásszakértő. Úgy fogalmazott, az elmúlt évtized gyakorlata, tapasztalata bebizonyította, hogy nem elég bevezetni egy tananyagot, mert tovább is kell képezni a tanárokat.
Vagy könnyű, vagy nehéz: sose adnak közepes tételeket
Visszatérve a képességvizsga eredményeire: jelen körülményeket tekintve a szakértő nem tartja meglepőnek ezeket. Már csak azért is, mert nincs lényeges, előremozduló változás e tekintetben. „Szeretném kihangsúlyozni: szomorú, hogy ezekkel a gyerekekkel és pedagógusokkal már majdnem tíz esztendeje – és ezt összességében mondom, nemcsak a román nyelv oktatására vonatkoztatom –
Mint sorolta, az elmúlt időszakban az is változott, hogy mit számítanak bele a nyolcadikosok átlagába, így a többi tantárgyat nem nagyon lehetett komolyan vetetni a gyerekekkel – szóval amíg ilyen folyamatos bizonytalanság, hullámzás tapasztalható, addig mindig ilyen eredmények fognak születni. „Amíg egy következetes, koherens tananyagi, értékelési közoktatáspolitika meg nem valósul, nem lehet jobb eredményekre számítani” – szögezte le Ferencz Salamon Alpár. Az oktatásszakértő arra is kitért, érdemes figyelembe venni a vizsgatételek nehézségének kérdését is.
„Ez a nehézség a nagyon könnyű és közepestől a nagyon-nehéz–közepesig változott.
Vidéki és urbánus környezet: mintha a paralimpikonokat olimpikonokkal versenyeztetnék
Kérdésünkre az érettségi eredményeire is reflektált Ferencz Salamon Alpár. Mint mondta, e tekintetben is hasonló a helyzet, mint a képességvizsgák esetében. „Nézzük meg azokat a tanintézeteket, amelyek hátrányos helyzetből indulnak: ezek vagy vidéki iskolák, vagy technológiai profilúak, esetleg mindkettő. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy az érettségi követelményrendszere nincsen a valós, az illető iskola profilját és célkitűzéseit, rendeltetését szolgáló módon igazítva” – hívta fel a figyelmet a szakember. Kifejtette, sok esetben hátrányos helyzetbe kerülnek azok a gyerekek, akik technológiai oktatásban részesülnek, akik vidéki iskolába járnak, vagy olyan városi környezetben, ahol szociálisan elmaradott helyzetben vannak. De ide tartoznak azok a környezetek is, ahol az ipar, vagy az erős ipar nincs jelen – és sok minden függ az illető megye, település szerkezetétől is, valamint természetesen a kisebbségi oktatás is hátrányos helyzetbe kerül a román nyelv oktatásának sorozatos problémái miatt.
Ez olyan, mintha az almát a körtéhez hasonlítanánk, vagy pont olyan igazságtalan, mintha ugyanott versenyeztetnénk az olimpikont a paralimpikonnal” – fogalmazott Ferencz Salamon Alpár.
Képünk illusztráció
Fotó: Bruzák Noémi/MTI
Mindenkit ugyanoda terelnek: nem méltányosak a feltételek
Az érettségi kapcsán a szakértő fenntartja, hogy különálló tanulmányi vonalakat kell felépíteni ama gyerekek számára, akik elméleti síkon szeretnének tanulni, illetve azoknak, akik inkább a technikai vonalat választják.
Így átjárhatóságot biztosító rendszer épülhetne ki” – mondta a szakértő. Hozzátette, ily módon a mérést az elméleti és technológiai jellegű oktatás esetében is a megfelelő követelményekhez kell igazítani. „Sajnos addig, amíg mindenkit bizonyos mértékig ugyanabba a csatornába terelnek, nem méltányosak a feltételek. Amíg ez meg nem változik, addig az eredmények is hasonlóak lesznek, mint a mostaniak, és az egész rendszer nem lesz megbízható, előre kiszámítható. Ezen nagyon el kéne gondolkozniuk a döntéshozóknak. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy mikor gondolkoznak el azon is, hogy az oktatás minőségének milyen mértékben fokmérője a kisérettségi és az érettségi egy adott tanintézetben” – hívta fel a figyelmet az RMPSZ országos alelnöke.
Az óvások elbírálása után 0,20 százalékkal 76,4 százalékra nőtt azoknak a nyolcadikosoknak az aránya, akik elérték a legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgán – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
Erdély, a Partium és a Bánság megyéiben viszonylag jó eredményeket értek el az érettségiző diákok, a megyék zömében átlag fölötti a sikeresen érettségiző diákok aránya, a Székelyföld viszont nem brillírozott.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!