Kolozsvári vallásközi párbeszéd: önmérsékletre szólítják a háborúzó feleket a felekezetek

Kolozsvári vallásközi párbeszéd: önmérsékletre szólítják a háborúzó feleket a felekezetek

A keresztény felekezetek képviselőin kívül a muzulmán, zsidó, buddhista, sintoista, hindu és zoroasztriánus vallás képviselői érkeztek a kolozsvári kongresszusra

Fotó: Magyar Unitárius Egyház/Facebook

A konfliktusokhoz és megbékéléshez közelítő egyházi, vallásos viszonyulásmód abban különbözik a politikum viszonyulásától, hogy a transzcendencia (ami érzékekkel meg nem tapasztalható) perspektíváján tekint a világ nagy dolgaira. Ez pedig óhatatlanul önvizsgálatot jelent – fejtette ki a Krónikának Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház (MUE) püspöke, akit arra kértünk, összegezze a Vallásszabadság Nemzetközi Egyesülete (IARF). 36., Kolozsvárt rendezett kongresszusának üzenetét. A szerdán zárult rendezvényt első ízben tartották Erdélyben.

Kiss Judit

2023. szeptember 07., 18:232023. szeptember 07., 18:23

Tartsuk meghallgatásra érdemesnek a másikat, a hit oldaláról közelítve pedig hasonlóan gondolkozik a béke és megbékélés témájáról mindenik vallás és felekezet – összegezte a Krónika megkeresésére Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház (MUE) püspöke a Vallásszabadság Nemzetközi Egyesülete (International Association for Religious Freedom, IARF). 36. kongresszusának üzenetét, amelyet első ízben tartottak Erdélyben.

A szerdán zárult, három napos kolozsvári kongresszus házigazdája a Magyar Unitárius Egyház volt, az eseményre szerte a nagyvilágból érkeztek résztvevők: a keresztény felekezetek képviselőin kívül a muzulmán, zsidó, buddhista, sintoista, hindu és zoroasztriánus vallás képviselői.

Galéria

Kovács István, a Magyar Unitárius egyház (MUE) püspöke: „fontos a a különböző vallások, nemzeti identitások, nyelvek közti párbeszéd”

Fotó: Magyar Unitárius Egyház/Facebook

A kongresszuson előadások, kiscsoportos és kerekasztal-beszélgetések, illetve tevékenységi beszámolók keretében próbálta körüljárni a hit és megbékélés témáját a Japánból, Indiából, Törökországból, Európa különböző országaiból és az Amerikai Egyesült Államokból érkezett, valamint a világhálón bekapcsolódott 130 résztvevő, 47 egyház és vallásos szervezet képviselője. A világon elsőként – 1900-ban – létrehozott, vallásszabadságot, párbeszédet és békét szorgalmazó nemzetközi szervezet alapító tagjai között volt a mostani esemény házigazdája, a Magyar Unitárius Egyház is.

Kovács Istvánt arra kértük, összegezze, mik voltak a legfontosabb hozadékai a kongresszusnak, illetve a különböző vallások, felekezetek részéről milyen közös nevezők körvonalazódtak, ami a rendezvény témáját, a »hit a megbékélésben« kérdéskörét illeti.

Galéria

Kovács István unitárius püspök (balról a második), mellette Ciprian-Vasile Olinici egyházügyi államtitkár, mellette Kovács Gergely római katolikus érsek

Fotó: Magyar Unitárius Egyház/Facebook

„Óriási a jelentősége annak, hogy első ízben szervezhettük meg Erdélyben, Kolozsváron a nemzetközi kongresszust. 2002-ben tartottak ugyan egy ilyen rendezvényt Budapesten, de Erdélyben a mostani volt az első. Mindez időzítés vonatkozásában is fontos, és a tematikát tekintve is. Az unitárius egyház számára természetesen lényeges, hogy részese lehet egy ilyen nagy nemzetközi szervezetnek, amely 47 tagcsoportot, egyházat, vallásos közösséget számol. Fontos, hogy egyházunk

hallathatja hangját a vallásszabadság, a felekezetközi dialógus, illetve a világ nagy kérdéseinek vonatkozásában” – fejtette ki Kovács István.

Mint magyarázta, a kongresszusnak számukra az is a jelentősége, hogy az unitárius egyház kapcsolatban lehet az öt földrész különböző egyházainak életével, képviselőivel. „Ez a kapcsolat a történelem folyamán

Idézet
korábban is segítséget jelentett: például a kommunista időkben vallásos hátteret. Így az itteni rezsim tudhatta, hogy egy nagyobb entitásnak vagyunk a része, ez pedig lényeges eszmei, szellemi támogatás volt.

Jelen pillanatban is fontos, hogy a világ nagy dolgaiban megszólalhatunk. A konferencia tematikája a hit szerepe volt a megbékélésben, pontosabban az, hogy miként kell viszonyulni a mostani világpolitikai konfliktusos helyzetekhez” – fejtette ki a püspök.

Galéria

A kongresszus résztvevői a kolozsvári unitárius templomban

Fotó: Magyar Unitárius Egyház/Facebook

Mint fogalmazott, a találkozó hozadéka az is, hogy látták, miként állnak hozzá a különböző egyházak, vallásos közösségek a megbékélés témájához. „Az is lényeges, hogy mi magunk fogalmazzuk meg magunk és egymás számára azt, hogy egy ilyen, ezer sebből vérző világban, amikor a béke ennyire törékeny és veszélyeztetett, mi a felelősségük, kötelességük, teendőjük az egyházaknak” – összegzett Kovács István.

Megkérdeztük az egyházi vezetőtől azt is, hogy a világ minden részéből – Egyesült Államok, India, Japán – érkezett vallási és egyházi képviselők milyen közös nevezőt fogalmaztak meg e tekintetben a kongresszuson. „A hithez, egyházhoz kapcsolódó identitások különbözősége adott esetben probléma forrása lehet. De pont ezért itt rejlik a megoldás lehetősége is sok vonatkozásban. Például a világ kérdéseihez való egyházi vagy vallásos viszonyulásmód abban különbözik a politikum viszonyulásától, hogy a transzcendencia perspektíváján tekint a világ dolgaira. Ez pedig óhatatlanul önvizsgálatot jelent, és

Idézet
mindig arra készteti az embert, hogy előbb a saját álláspontját vizsgálja felül, előbb önmagát hozza harmóniába, békébe az egyetemessel, a mindenséggel, embertársaival, és csak azután kezdjen arról beszélni, hogy a túloldalon mi a baj” – összegezte az unitárius püspök.

Kifejtette, mindez nagyon fontos szemléletváltást jelent, hiszen a világban ma is az tapasztalható, hogy a szemben álló felek mindig arról beszélnek, hogy a másik oldalon a többiek mit csinálnak rosszul. „Éppen a vallásos perspektíva nyújthat alternatívát akkor, amikor veszélyeztetett a béke. Egyébként a történelem folyamán mindig azt mondták a lövészárkok mindkét oldalán, hogy »nekünk van igazunk, nálunk van az igazság, és ha a másik oldalon ezt belátnák, akkor nem lenne háború«. Csak az a baj, hogy mind a két oldalon pontosan ezt mondták, ezért nem jöhettek létre megbékélések” – fejtette ki Kovács István.

Galéria

Fotó: Magyar Unitárius Egyház/Facebook

Hozzátette: ez jelenleg sincs másképpen, ezért hangsúlyozza a vallásos szemlélet, hogy önvizsgálattal kell kezdeni – nem is csak a saját közösségünk önvizsgálatával, hanem az egyéni önvizsgálattal. „Elsősorban azzal, hogy rendbe hozzam a mindenséghez, a világhoz, az Istenhez fűződő viszonyomat, és csak ezután van esély arra, hogy mindez kiterjedhessen a közösségre, amelyhez tartozom. Így talán az én közösségemben is lesz esély arra, hogy

Idézet
a túloldalon lévőket nem ellenségnek tekintjük, inkább a világot másként látóknak, akikkel együtt benépesítjük ezt a Földet” – fogalmazott Kovács István.

Hozzátette, e tekintetben kulcsfontosságú a párbeszéd, a másik fél álláspontja iránti kíváncsiság, az, hogy nem leseperjük az asztalról, hanem meghallgatásra érdemesnek tartjuk a másik felet, elmondjuk a saját álláspontunkat és valahogy megpróbálunk közös nevezőre jutni.

A püspök arra is kitért, hogy az IARF szervezet azt tűzi ki célul – ez eredendő alapítói küldetése –, hogy a vallásszabadságot, a szabad vallásgyakorlást szorgalmazza a szerte a világon, azt szeretné tudatosítani, hogy

a különböző nemzeti identitásoknak, nyelveknek megvan a létjogosultsága.

Az IARF másik célkitűzése, hogy segítse a nemzeti identitások, nyelvek közti párbeszédet, hogy ne beszéljenek „egymással párhuzamosan”, ne kioktassák egymást, ne érezze azt egyikük vagy másikuk, hogy csak neki van igaza és a többiek csak „biodíszletek” a háttérben, hanem tiszteletet tanúsítsanak egymás iránt. „Az is a szervezet céljai közé tartozik, hogy ne csak kommunikáció révén, de tényszerűen is segítsenek az egyes közösségek a maguk eszközeivel a bajba jutottaknak. Például ennek a nemzetközi közösségnek a női tagozata, valamint japán testvéreink sokat segítettek nekünk abban, hogy az unitárius egyház támogathassa a kárpátaljai, ukrajnai rászorulókat a háborús övezetben” – fejtette ki Kovács István. Mint elmondta, az is nagy dolog, hogy az unitárius egyház benne van az IARF vezetőségében alapítóként, kezdetektől aktívan tevékenykedő tagszervezetként. „Fontos, hogy az IARF egyféle csatornát jelent az egyházunk számára, másrészt lényeges, hogy érvényesíthetjük azokat az értékeket, amelyeket mi itt Erdélyben fontosnak tartunk. Egyébként

megható volt, hogy a kongresszuson olyan személy is részt vett, akinek szülei a hirosimai tragédia áldozataivá váltak. Ő maga Hirosimából érkezett, és nekik, japánoknak, akik átmentek egy hasonló katasztrófán, teljesen más a békéhez való viszonyulásuk” – fejtette ki a püspök.

A rendezvényen részt vett többek közt Yoshinobu Miyake lelkész (japán sintó hitű Izuo Konko közösség), Kovács Gergely érsek (Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség), Claudiu Lucian Pop püspök (Kolozs-Szamosújvári Görögkatolikus Egyházmegye), Kolumbán Vilmos püspökhelyettes (Erdélyi Református Egyházkerület), Toshiki Murata oktatási tanácsos (japán Ittoen közösség), Benedict Vesa segédpüspök (Romániai Ortodox Egyház), Ali Selcin imám (Romániai Muszlim Főmuftiátus), Ruzbeh Hodiwala alelnök (Zarathushti Kulturális Alapítvány), Boldizsár Beáta püspöki titkár (Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház), Janhvi Gupte, az IARF alelnöke (hindu képviselő, India), Gerhard Wagner lelkész (Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház).

A kongresszus keretében zajlott az IARF tisztújító közgyűlése is, amely

megválasztotta a szervezetet kormányzó 12 fős nemzetközi tanács tagjait, köztük Sándor Krisztinát, a Magyar Unitárius Egyház főgondnokát, illetve az új elnököt, George Williams (Amerikai Egyesült Államok) személyében.

Ő, valamint Aayush Soni (India) alelnök és Peter Le Poole (Hollandia) pénztárnok a tanács segítségével vezetik majd az IARF-et a következő négy évben.

korábban írtuk

Vallások párbeszéde Kolozsváron: keresztény, muzulmán, zsidó, buddhista, sintoista, hindu, zoroasztriánus résztvevők imádkoznak
Vallások párbeszéde Kolozsváron: keresztény, muzulmán, zsidó, buddhista, sintoista, hindu, zoroasztriánus résztvevők imádkoznak

Kolozsváron tartják hétfőtől szerdáig az IARF (International Association for Religious Freedom, Vallásszabadság Nemzetközi Egyesülete) 36. kongresszusát, amelynek témája: Hit a megbékélésben.

korábban írtuk

Hit a megbékélésben: Kolozsváron tartja kongresszusát a Vallásszabadság Nemzetközi Egyesülete
Hit a megbékélésben: Kolozsváron tartja kongresszusát a Vallásszabadság Nemzetközi Egyesülete

Hit a megbékélésben címmel Kolozsváron tartja szeptember 4–6. között 36. kongresszusát a Vallásszabadság Nemzetközi Egyesülete (International Association for Religious Freedom – IARF) – közölte szerdán a Magyar Unitárius Egyház (MUE).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről

Egy 15 éves lány meghalt vasárnap, miután lezuhant egy brassói panelház nyolcadik emeletéről. Az eset hajnali 2 órakor történt, és a helyszínre küldött orvosi csapatok már csak a halál beálltát tudták megállapítani.

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

Egy újszülöttet találtak holtan vasárnap a Szatmár megyei Turc település közeli területen, a rendőrök azonosították, és kórházba vitték az édesanyját – közölte vasárnap este a Szatmár megyei rendőrség.

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

2024. április 07., vasárnap

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket

Erdélyi városok, illetve lakónegyedek vezetnek egy ingatlanközvetítő portál rangsoraiban, melyek a legélhetőbb romániai helyszíneket vonultatják fel a lakhatási körülmények szempontjából.

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket
2024. április 07., vasárnap

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit

Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit
2024. április 07., vasárnap

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt

Pisztolylövésekkel, közel húsz kilométeres autós üldözés után állítottak meg a dél-erdélyi sztráda autópályarendőrei egy moldovai embercsempészt szombaton este.

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt
2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia