Az ellene hozott szankció ismeretében Apjok Norbertnek nem lesz hosszú politikai jövője az RMDSZ-ben
Fotó: Apjok Norbert/Facebook
Megvonta a politikai bizalmat Apjok Norberttől, és kizárta a parlamenti képviselőt az RMDSZ-ből a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT), amely szerint a politikus becsapta az alakulat vezető testületeit és választóit azáltal, hogy saját maga által is utólag elismerten hamis diplomát mutatott be. Az RMDSZ döntéshozó szerve szerint a diplomabotrányba keveredett Apjok esetében felmerül az okmányhamisítás alapos gyanúja.
2021. február 01., 20:052021. február 01., 20:05
2021. február 01., 22:172021. február 01., 22:17
A decemberben második mandátumát elkezdő Máramaros megyei honatya és a szövetség vezetősége között amiatt robbant ki konfliktus, hogy úgy szerzett képviselői mandátumot, hogy nem teljesítette az RMDSZ által megszabott feltételeket. A Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) ugyanis tavaly feltételül szabta a felsőfokú végzettséget jelöltjei számára, a 31 éves Apjok Norbert pedig egy angliai e-kereskedelmi kurzus diplomáját csatolta, amelyről azt állította, hogy neki „úgy adták el”, mint felsőfokú tanulmányt.
A parlamenti választások után Kelemen Hunor szövetségi elnök arra kérte Apjokot, vegye át mandátumát, szavazza meg az új kormányt, és még a 2020-as év végéig adja vissza a mandátumot. A politikus azonban ezt megtagadta, és az RMDSZ vezetőinek többszöri felszólítására sem mondott le képviselői tisztségéről. A SZÁT hétfői ülésén a Szövetségi Etikai és Fegyelmi Bizottság tagjainak véleményezése alapján megállapította, hogy Apjok Norbert becsapta az RMDSZ vezető testületeit és választóit azáltal, hogy saját maga által is utólag elismerten hamis diplomát mutatott be. „Súlyosan és ismételten megkárosította a Szövetséget, csorbította annak hírnevét, ezért a testület megvonta a politikai bizalmat Apjok Norberttől és kizárta őt az RMDSZ-ből” – ismertette a döntést az alakulat hírlevele. Apjok kizárásával 21-ől 20-ra csökken a képviselőházi RMDSZ-frakció létszáma.
A közlemény szerint Apjok Norbertnek lehetősége volt élni védekezéshez való jogával, a képviselő pedig a vádakra szóban reagált. Döntése meghozatalakor az RMDSZ bizonyítottnak találta azt a vádat, miszerint Apjok hamis hivatalos akták bemutatása által szándékosan és ismételten félrevezette a szövetség helyi és országos illetékes döntéshozó testületeit, hamis nyilatkozat-tételt tett, valamint szabálysértést követett el a kötelező felsőfokú végzettségre vonatkozó kritérium teljesítésének tekintetében, amit saját kezűleg aláírt nyilatkozatban ismert el.
Dacol az RMDSZ vezetőségével, és nem hajlandó megválni képviselői mandátumától a máramarosi Apjok Norbert, akit azután szólított fel lemondásra a szövetség vezérkara, hogy kiderült: állításával ellentétben nem rendelkezik felsőfokú végzettséggel.
Az RMDSZ szerint a képviselő tette kimerítette a bizalommal való visszaélés és a félrevezetés fogalmát a „csalással megszerzett mandátumáról való lemondását illetőleg”, amelyet a szövetséghez benyújtott írásos nyilatkozatában vállalt, majd utólag megszegett.
Apjok ugyanis többek között azt állította, egyetlen papírt sem írta alá úgy, hogy arról a szövetség vezetőségével előzetesen ne egyeztetett volna, illetve kijelentette: az SZKT-határozatba foglalt szabályzat nem volt egyértelmű a felsőfokú végzettség követelményének kérdésében. Az RMDSZ szerint továbbá Apjok esetében felmerül az okmányhamisítás alapos gyanúja, mivel „elismerten hamis diplomáját mai napig nem tisztázta, hogy ő maga vagy más hamisította”.
A politikus erkölcsi kötelességének tartja mandátuma folytatását
Apjok Norbert – aki továbbra sem hajlandó válaszolni lapunknak az ügyben feltett kérdéseire – közösségi oldalán posztolt bejegyzésben reagált a kizárására, amelyet elfogad ugyan, de – „az adott máramarosi helyzetet figyelembe véve” – nem tartja a „közösség érdekeit szolgáló intézkedésnek”. Emlékeztetett, hogy nyilvánosan elismertem, követett el hibát, amiért elnézést kért, és aláveti magam a szankcióknak, de továbbra is dolgozni szeretne a közösség érdekében. A politikus azt állítja, abban a pillanatban, amikor letette a képviselői esküt, a 2006/96-os számú törvény értelmében a parlamentben megváltozott a jogállása. „E szerint a mandátum gyakorlása közben a képviselő a lakosság szolgálatában áll. Erről a mandátumról szavazással döntöttek a választók. Jelen pillanatban tehát felelősséggel tartozom azok iránt, akik megbíztak a képviselet ellátásával” – szögezte le a bejegyzésében önmagát Máramaros megye parlamenti képviselőjének megnevező Apjok. Szerinte a máramarosi szórványközösség az elmúlt négy évben elvégzett munka és eredmények tudatában szavazott számára bizalmat, ezért erkölcsi kötelességének érzi folytatni a mandátumát. „Továbbra is minden máramarosi magyar képviselője szeretnék lenni, és a közösség megújulása, a tétlenség megszüntetése, a munka felvállalása érdekében fogok dolgozni” – szerepel a politikus bejegyzésében.
A Szövetségi Állandó Tanács felkérte az RMDSZ parlamenti frakcióit, a továbbiakban biztosítsák a Máramaros megyei magyarok kieső képviseletét, továbbá a szövetség kormányzati tisztségviselőit, az Országos Önkormányzati Tanácsot és az Ügyvezető Elnökséget arra kéri, fordítsanak kiemelt figyelmet a megyében megfogalmazott programok támogatására.
Hamisítással is vádolja az RMDSZ a diplomabotrányba keveredett Apjok Norbert parlamenti képviselőt. A mandátumáról lemondani nem hajlandó honatya ügyét a héten tárgyalja az RMDSZ Nagybánya területi szervezetének választmánya.
Apjok különben korábban a Krónikának úgy nyilatkozott: amikor iktatta jelöltségét, nem honosított oklevelet adott le, időközben pedig „kiderült” a diplomáról, hogy nem is lehet honosítani. Székely István, az RMDSZ Nagybánya területi szervezetének ideiglenes elnöke ugyanakkor megerősítette lapunknak, hogy a képviselő december 3-án átadott az RMDSZ-nek egy román nyelvű nyilatkozatot, amelyben azt írja: tudatában van annak, hogy a diplomája hamis, ezáltal nem tesz eleget az RMDSZ követelményeinek, emiatt le fog mondani mandátumáról, mivel nem kíván olyan előnyhöz jutni, amire nem jogosult. Mint arról beszámoltunk, ez a nyilatkozat nem ugyanaz azzal a szintén román nyelvű levéllel, amely nyilvánosságot is kapott, és amelyben a nagybányai politikus indoklás nélkül jelenti be, hogy le fog mondani képviselői mandátumáról, ha ismét bejut a törvényhozásba.
A Krónika írásban fordult a nagybányai bírósági, valamint a Máramaros megyei törvényszéki ügyészséghez a kérdéssel, miszerint tavaly született-e feljelentés a parlamenti képviselő diplomájának ügyében. A két nyomozó hatóság közül egyelőre a törvényszéki ügyészségtől kaptunk választ, miszerint Apjok Norbert névre nem iktattak feljelentést.
Az RMDSZ továbbra is várja Apjok Norbert lemondását, a parlamenti képviselő azonban továbbra sem hajlandó megválni mandátumától – röviden így foglalható össze az alakulatával diplomabotránya miatt nézeteltérésbe keveredett politikus ügye az RMDSZ Nagybánya területi szervezete választmányának ülése után. A tes
Meghalt kedden Silviu Prigoană üzletember a Brassó megyei Törcsváron, miközben több személy társaságában ebédelt egy vendéglőben.
A határrendészet és a Salvamont egy ukrán állampolgárságú fiatal férfit keres, aki a Máramarosi-havasokon keresztül érkezett Romániába, de egy napja nyoma veszett.
Hamarosan megnyílik az Arad Megyei Múzeumban az Agyaghadsereg – Az első kínai császár halhatatlan katonái című kiállítás, amely a Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák történetét mutatja be Romániában elsőként a Maros-parti városban.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy 28, illetve egy 35 éves férfit, miután tetten érték őket Kolozsváron, amint autójukban 17 kilogramm kábítószert szállítottak.
Durva közjáték szakította meg a brassói városi közgyűlés hétfői ülését: Dan Tanasă, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szélsőséges, magyargyűlöletéről hírhedt politikusa majdnem összeverekedett Allen Coliban korábbi polgármesterrel.
Kamionnal ütközött egy furgon kedd reggel az A1-es autópályán, az Arad megyei Pécska közelében; a balesetben ketten megsérültek.
A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.
Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.
A kolozsvári repülőtér 5 eurós viteldíjat vezetett be a felszálló utasok számára – adta hírül a Boardinpass.
Új épületszárnyat kap a Horváth János Elméleti Líceum Margittán, a leendő szárny alapkőletételére hétfőn került sor a bihari városban.
szóljon hozzá!