Hatalmas sorokat kell kiállniuk a panaszos ügyfeleknek az Electrica irodáinál
Fotó: Rostás Szabolcs
Országszerte jelentős a felzúdulás az ügyfelek körében az Electrica nyújtotta szolgáltatások miatt, amelyek az energiaszolgáltató által végrehajtott informatikai rendszerkorszerűsítés ellenére egyelőre több bosszúságot okoznak a fogyasztóknak, mint megelégedést. Rengetegen panaszkodnak túlszámlázásra, az ügyintézés ugyanakkor csapnivaló: az ország egyik legnagyobb energiacégénél telefonon vagy online szinte semmit nem lehet elintézni, ezért nem csoda, hogy az ügyfélfogadó irodáknál hosszú sorok kígyóznak.
2024. február 29., 09:582024. február 29., 09:58
2024. március 01., 12:502024. március 01., 12:50
„Ó, hogy raknám bele…” – káromkodik egy vaskosat a biztonsági őr az Electrica három kolozsvári ügyfélfogadó irodájának egyike előtt, és szemmel láthatóan nem zavartatja magát, hogy a sorban álló ügyfelek is hallják. A szitok a lakossági riasztó rendszer szirénáinak szól, amelyeket a polgárvédelmi hét keretében próbából országszerte megszólaltatja a katasztrófavédelem. A rövidebb vagy hosszabb ideje sorban állók nem tudják, kínjukban sírjanak-e vagy nevessenek, amikor a hangosbemondón egy unott férfihang közli:„senki ne essen pánikba”, ez csak gyakorlat, nem éles riasztás.
Kéthónapos informatikai hálózatfejlesztést és karbantartást követően az Electrica Rt. ezekben a napokban juttatja el ügyfeleinek a fogyasztói számlákat, és rengeteg esetben alaposan „felkerekíti” az elektromos energia- vagy a földgázfogyasztás ellenértékét. A rendszerkorszerűsítés – amely eredetileg február 1-jéig tartott volna, de meghosszabbították a hónap közepéig – idején jóformán megszakadt a kapcsolat fogyasztó és szolgáltató között: az ügyfelek nem tudtak hozzáférni az Electrica honlapján létre hozott platformjukhoz (MyElectrica), nem tudták közölni a villanyórájuk állását, sőt a társaság irodái is zárva tartottak.
Az áramszolgáltatónál kevés az ügyfélszolgálattal megbízott alkalmazott, lassú az ügyintézés
Fotó: Rostás Szabolcs
Emiatt a szolgáltató a szerződésben szereplő átlagolás lehetőségét gyakorlatba ültetve tetszés szerint becsülte meg, hogy a fogyasztó az elmúlt egy-két hónapban hány kilowattórát használ(hatot)t el, és ennek ellenértékét számlázta ki. Ennek következtében sokan jóval „vastagabb” számlát kaptak (postai vagy online formában), mivel sok esetben nem a legalacsonyabb, kilowattóránként 0,6, hanem a legmagasabb, 1,3 lejes díjszabás alapján adta el nekik az elektromos áramot az Electrica. (A kormány által alkalmazott árplafon alapján a 100 kilowattóra alatti átlagos havi fogyasztású háztartásoknak 0,68 lejt, a 100 és 255 kilowattóra közötti havi fogyasztású háztartásoknak 0,8 lejt kell fizetniük egy kilowattóra áramért. A 255 kilowattóra fölötti fogyasztású háztartások esetében a sávhatár alatti energia árát szintén 0,8 lejjel számolják, a küszöböt meghaladó részt azonban kilowattóránként 1,3 lejjel).
Az embereknek a nyílt utcán kell várakozniuk bebocsátásra a társaság központi, Unió utcai irodájánál Kolozsváron
Fotó: Rostás Szabolcs
„Ez felháborító, hogy így bánnak az emberrel!” – méltatlankodik egy másik ügyfél is, aki hüledezve magyarázza, hogy 6 lejes elmaradás miatt levágták az áramszolgáltatást a vidéki házában, holott a pontos fogyasztást éppen a szolgáltató által foganatosított rendszerkarbantartási szünet miatt nem tudta lejelenteni. A társaság által alkalmazott eljárás miatt nagyon sokan a fogyasztóvédelmi hatósághoz vagy az energetikai szabályozó hatósághoz (ANRE) fordultak.
A biztonsági őr azonban közli velük, hogy felsőbb utasításra nem engedheti be őket a székház udvarára, továbbá forduljanak a társaság kommunikációs osztályához. Közben az ügyfelek egyenként nyernek bebocsátást a székházba, ahol három ablaknál szolgálják ki a dühös, panaszos, felháborodott embereket. Nekünk alkalmunk volt odabent is megtapasztalni az ügyintézés „operativitását”, miután ügyfélként igényeltünk szerződésmódosítást. „Hát ez legalább negyven perc lesz” – közölte velünk az ügyfélszolgálat munkatársa, és bebizonyosodott, hogy nem tévedett. A folyamat rendkívüli lassúságának elsősorban az az oka, hogy az Electrica számítógépes rendszere – a korszerűsítés és karbantartás ellenére – elavult, az alkalmazottak pedig szemmel láthatóan nem boldogulnak vele.
Fotó: Rostás Szabolcs
Írásban elküldött kérdéseinkre nem kaptunk választ a társaság sajtóosztályától. Az Electrica közleményt bocsátott ki, miszerint minden egyes panaszt igyekszik kivizsgálni, ugyanakkor türelmet kér az ügyfelektől. A fogyasztók fogadása, a panaszok hatékony feldolgozása érdekében reggel 8-tól 15.30 óráig nyitva tartó ügyfélirodái március elsejéig hosszított program szerint működnek, de ez a közzétett lista alapján nem vonatkozik valamennyi Electrica-kirendeltségre.
Tavaly is összejött a profit az állami tartozások ellenére
Az Electrica Furnizare az ország egyik vezető energiaszolgáltató vállalata, amelyben a tíz évvel ezelőtti privatizálás nyomán a román állam 48,79 százalékos részesedéssel bír. A társaságnak 3,9 millió ügyfele van az ország 18 megyéjében, területi kirendeltségeinek többsége erdélyi: Bihar, Beszterce-Naszód, Brassó, Fehér, Hargita, Kolozs, Kovászna, Maros, Máramaros, Szatmár, Szeben, Szilágy. A bukaresti és londoni értéktőzsdén jegyzett vállalat a tavalyi év első kilenc hónapjában 418 millió lej nettó profitot jegyzett, 21,6 százalékkal kevesebbet, mint a 2022-es év hasonló időszakában. A visszaesést az Electrica azzal magyarázta, hogy nagy összegű bankhitelt volt kénytelen igényelni, miután a román állam késik az energiaár-plafon nyomán a szolgáltatóknak járó árkülönbözet kifizetésével. Csütörtökön délután – cikkünk közzététele után – hozta nyilvánosságra a társaság a Bukaresti Értéktőzsde honlapján a tavalyi év összesített mérlegét, amelynek alapján 2023-ban 620,4 millió lejes nettó nyereségre tett szert, ami 61,6 millió lejjel (11 százalékkal) több, mint az előző évben.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Újabb állami kezdeményezés kínál legtöbb tízezer lejes támogatást a polgároknak: a kályhaprogram új, energiatakarékosabb fa-, brikett- vagy pellettüzelésű fűtőkészülék beszerzésére ösztönzi 27 megye csaknem 900 hegyvidéki településének lakosságát.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
szóljon hozzá!