Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 10., 11:432009. augusztus 10., 11:43
A Parajdtól mintegy tíz kilométerre, északkeletre fekvő várromhoz számos legenda fűződik, amelyek Jókai Mórt és Mikszáth Kálmánt is megihlették, részleges tudományos feltárására azonban csak a múlt század hetvenes éveiben került sor, ekkor a közeli Tartód és Firtos várával együtt a Szent László korabeli határvédelmi gyepűrendszer egyik erődítményének vélték. A Sófalvi András vezette régészcsoport most két kutatószelvényt nyitott, egyet az északi fal mentén, a másodikat a vár központi magaslati részén, és más székelyföldi ásatásokhoz viszonyítva jelentős leletanyagot tártak fel: kerámia, és csontmaradványokat, paticsdarabokat és fémtárgyakat, köztük egy líra alakú övcsatot is.
„Rapsonné várát a tatárjárás után, valószínűleg annak hatására, a 13. század második felében kezdték építeni, közösségi menedékvárként. Az építése néhány évtizedig is elhúzódott, és a legkésőbbi leletek a 14. század elejéről származnak, tehát a tatárveszély elmúltával el is hagyták a várat” – mondta Sófalvi András. A gyűrű alakú, andezittömbökből épült várfal egy száz méter hosszú és negyven méter széles, nehezen megmászható hegytetőt kerít körbe, és bár a falakon belül nincs nyoma kőépületeknek, a bőséges paticsmaradvány alapján feltételezhető, hogy fából épült, tapasztott falú lakó- és gazdasági épületek voltak a várban. „Emberi jelenlétre utaló leletrétegek sora követi egymást, tehát ha nem is lakták állandó jelleggel, de folyamatosan jelen voltak, javították, ma talán azt mondanók: magas fokozatú készenléti állapotban tartották a várat egy esetleges tatárbetörés esetére” – mondta Sófalvi. A vár közepén lévő, mesterséges – ásott – vízgyűjtő medence, amelyben az esővizet fogták fel, nem lévén a hegytetőn kút vagy forrás, szintén a hosszabb időtartamú ottlét biztosítéka volt. A vár 13. század végi építői már feltételezhetően székelyek voltak, tehát megdőlni látszik az a korábbi feltételezés is, hogy a királyi közigazgatás kiépülésével továbbnyomták az építőket keletre, és ők a régibb, Szeret menti csángók ősei lennének.
A tatárveszély elmúltával feladott vár falait benőtte az erdő, és akár a fák gyökerei a fal köveit, mesék, legendák fonták körül. Ezek hatása, sajnos, ma is rombol: kincskeresők ásnak találomra a régészeti lelőhelyen. A székelyudvarhelyi múzeum munkatársai Rapsonné váránál két hete találták szemközt magukat a „konkurenciával”: tízfős, magukat sepsiszentgyörgyinek mondó csákánnyal, ásókkal felszerelt csapat érkezett a helyszínre. „Többszöri felszólításra, morogva hagyták csak abba az ásást, hiába érveltem, hogy közösségi érték a vár, amelyet szétrombolnak. Az interneten olvastak a helyről, és jöttek kincset keresni” – mesélte Sófalvi András.
A régészek Tartód és Fitód váránál is találtak kutatóárkokat, a Székelyudvarhely melletti Budvár tetőt pedig vakondtúrásként dúlták szét a kincskeresők. Ismeretlen tettes ellen feljelentést tesznek ilyen esetben, de szinte lehetetlen, hogy a rendőrség tetten érje az elkövetőket. Anyagi források híján a hasonló helyszínek tudományos feltárására is alig van esély, rendszeres őrzésükről nem is beszélve. A Rapsonné váránál végzett feltárást a parajdi polgármesteri hivatal és a Hargita megyei önkormányzat támogatja.
A legenda szerint az egyszerre tündér és boszorkány Rapsonné a vár köveit egy ördöngös macskával meg egy kakassal hordatta fel a hegytetőre, a bűbájjal épített vár romjai kincset rejtenek. A Firtos és Tartód várát építő tündérasszonyok a testvérei voltak és a három várban esténként egyszerre gyújtották meg a gyertyát. Egy másik történet szerint a mélyen vallásos Rapsonné Kolozsvárra járt misére, és a göröngyös, rossz utak miatt bosszankodva az ördöggel építtetett utat Parajd és a kincses város között. Táltos lovai repítették a tükörsima úton, oly gyorsan, hogy otthonról akkor indult, mikor megcsendült a misére hívó harang, és a szertartás kezdetére már Kolozsvárra ért. Az alku szerint két hegy aranyat és egy völgy ezüstöt kellett fizetnie ezért az ördögnek. Évekig húzta-halasztotta a fizetést, végül székely furfanggal próbált kibújni alóla: két mellére egy-egy aranyat, egy ezüstpénzt pedig a mellei közé tett, így téve eleget a megállapodásnak. Az ördög feldühödve a csalárdságon, szétrombolta az utat.
Magyarországról semmilyen módon nem kívánjuk befolyásolni a romániai elnökválasztást – posztolta szombaton Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.
Szombaton is több mint 130-an dolgoznak a parajdi sóbányánál a hét eleje tartó vízszivárgások megállításán.
Aki földúlta dédapáink sírjait, aki támadja a székely és a magyar zászlót, az anyanyelvhasználatot, iskoláinkat, az nem a mi emberünk – jelentette ki az RMDSZ elnöke szombaton, a szélsőségesen nacionalista George Simion államfőjelöltre utalva.
A konklávé május 8-án Robert Francis Prevost amerikai bíborost választotta meg a katolikus egyház vezetőjének, aki XIV. Leó pápa néven kezdi meg szolgálatát. A pápaválasztásról Oláh Zoltán nagyprépost, kanonok beszélt a Krónikának.
A 33,6 köbméter illegálisan szállított faáru mellett egy Suceava megyében bejegyzett utánfutós tehergépkocsit is lefoglalták a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai egy ellenőrzés során Nagyürödgdön.
Előbb 24 órára, majd bírósági döntés alapján 30 napra őrizetbe vettek két szatmárnémeti férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kiskorúaknak árult drogot.
Két ember meghalt, ketten pedig súlyosan megsérültek egy pénteki balesetben a Kolozs megyei Nádasszentmihályon.
Természetbarátokat és környezetvédelem iránt érdeklődőket várnak szombaton a kolozsvári Keleti parkba, ahol egy különleges vezetett túra keretében szakértők mutatják be a terület értékeit, biodiverzitását.
A kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) automatizálási és számítástechnika kara két eseménnyel várja szombaton a középiskolás diákokat és szüleiket: matematika felvételi szimulálásával, valamint nyílt nappal.
Országos tüntetéssorozatot szervez május 9-én, este a Declic szervezet a szélsőségesek hatalomátvétele ellen. Erdélyben Kolozsváron, Nagyváradon, Aradon, Temesváron és Brassóban várják a résztvevőket.