Fotó: Haáz Vince
Legalább húsz hektáros területen rendezik be újra a Nagyváradi Állatkertet, miután a jövőben kiköltözik a Rhédey-kertből és a városból is. Egyelőre a megfelelő területet keresik a modern állatparkká váló létesítmény számára.
2022. augusztus 09., 16:382022. augusztus 09., 16:38
2022. augusztus 09., 16:392022. augusztus 09., 16:39
Liviu Andrica, az állatkert felügyeletét is ellátó közterület-fenntartó vállalat vezetője kedden elmondta, hogy két lehetséges helyszínt azonosítottak, egyik Félixfürdőn, az erdő közelében, a másik Hegyközszáldobágyon található.
Az igazgató szerint az új helyszín a jelenlegi terület háromszorosa, azaz legalább 20 hektáros lesz, írta az Agerpres. Mint mondta, a félixfürdői alternatíváról múlt héten egyeztetett Ilie Bolojan megyei tanácselnök és Florin Birta nagyváradi polgármester a váradszentmártoni önkormányzat képviselőivel, melyhez Félixfürdő is tartozik.
A júliusban jóváhagyott övezeti terv (PUZ) szerint 21 hektáron megvalósuló létesítmény a következő öt évben épülne fel az új sportcsarnok, a Nagyvárad Aréna közelében. Itt a tervek szerint nagy tömegeteket vonzó sporteseményeket, koncerteket, fesztiválokat tartanak majd.
A sportkomplexum területén egy 16 000 férőhelyes stadion, egy szálloda, mélygarázs és egy kisebb tér is lesz, a stadion körül, a jelenlegi állatkert helyén sportpályák kapnak helyet. A nagyváradi sportkomplexum a megvalósíthatósági tanulmány szerint áfa nélkül 45,68 millió euróból épülne fel.
Andrica elmondta, hogy az állatkert területéből mintegy 3 hektárnyit „csípnek le”, így amennyiben nem sikerül elköltözni a sportkomplexum építéséig, kénytelenek lesznek meghúzni magukat a jelenlegi terület felén.
Az igazgató szerint az új helyszínt a nyíregyházi, illetve németországi és svájci állatparkok mintájára alakítanák ki, tanösvényekkel, kilátókkal.
Váradszentmárton területére, a Kardó felőli erdőbe költöztetik a nagyváradi állatkertet, ugyanis jelenlegi területén sportközpontot építenek: ott kap helyet a nyár végén elkészülő sportcsarnok, valamint az új futballstadion is.
Három évvel azután, hogy végleg leállították a Déva melletti marosnémeti hőerőművet, az egykor „Maros csillagaként” emlegetett energetikai óriás új életre kel.
Az Osztrák-Magyar Monarchia idején épült vashídon az útburkolat leaszfaltozásától eltekintve nem végeztek állagmegőrzést az illetékes román hatóságok, így súlyos szerkezeti károsodásokat szenvedett.
Ötállomásos koncertsorozatot tartanak szeptemberben és októberben neves magyar és román zenekarok részvételével a székelyföldi Sóvidéken a térség turizmusának fellendítésére – közölte kedden a Hargita megyei önkormányzat.
Orvhalászat és más bűncselekmények elkövetésével gyanúsított három férfit vettek őrizetbe a Bihar megyei rendőrök hétfőn, augusztus 25-én. Az elkövetők illegálisan behatoltak egy halgazdaságba, ahonnan hálóval halat loptak.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) újabb alap- és mesterképzésekkel bővíti kínálatát a szeptemberi felvételire. Az érdeklődők két új magyar nyelvű kettős szakon is tanulhatnak.
Rengeteg szemét hever az Erdélyi-középhegységben, így a hatóságok nagy bírságokat helyeznek kilátásba, a helyiek közül pedig vannak, akik közömbösek a környezetszennyezés iránt.
Illegálisan működő üzemre bukkant a román rendőrség Szeben megyében, Sellenberk (Șelimbăr) településen. Az illegális cigarettagyárat működtető bűnbanda kilenc tagját őrizetbe vette a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT).
„A romániai oktatásban most nem reform, hanem túlélés zajlik” – hangsúlyozta Daniel David oktatási miniszter a Kolozsvári Magyar Napokon.
Fegyelmi eljárást indított a Bihar megyei orvosi kamara Flavia Groșan nagyváradi orvos ellen az oltottakkal és oltással nem rendelkezőkel kapcsolatban tett meghökkentő kijelentései miatt.
Nem csak járművezetői engedély nélkül, hanem részegen vezetett az a két férfi, akiket a Szatmár Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai szűrtek ki az elmúlt hétvégi ellenőrzéseken. Az egyik gyanúsított rendőrségi fogdába került.
szóljon hozzá!