Fotó: Sándor Csilla
Diszkriminációnak tartják az egyetemisták, hogy a 26 évnél idősebb hallgatók ettől a tanévtől nem utazhatnak ingyen a vonatjáratokon.
2017. október 12., 12:042017. október 12., 12:04
Kifogásolják az országos diák- és hallgatói szervezetek, hogy a kormány a 2017/2018-as tanévtől nem biztosítja az ingyenes vonatozás lehetőségét a 26 évnél idősebb egyetemisták számára, holott az előző évben a kedvezmény kortól függetlenül minden diákra vonatkozott.
amelyben rámutatnak: az intézkedés ellenkezik az esélyegyenlőség elvével. Szerintük az ingyenes vonatutazás kortól, nemtől, nemzetiségtől vagy más kritériumtól függetlenül mindegyik hallgatónak joga kellene hogy legyen.
– fogalmaznak a szervezet vezetői, akik úgy vélik, a romániai oktatási rendszer visszafele tett egy lépést. Az egyetemisták magyarázatot kérnek a tanügyminisztertől az intézkedésre, ugyanakkor ennek költségvetésre gyakorolt hatásáról is kimutatást szeretnének.
Nyílt levelükben rámutatnak: a szaktárca honlapján megtalálható statisztikák szerint 2009 és 2015 között az egyetemisták alig 5 százaléka volt 25 és 29 év közötti, így gazdasági szempontból semmiképpen nem tartják indokoltnak az intézkedést.
Hasonló állásponton van az ország diákszervezeteit tömörítő szövetség (ANOSR), amelynek vezetői közleményükben úgy fogalmaznak: csalódottak amiatt, hogy a hatályos törvények „egyes értelmezései alapján” a kormány többé nem teszi lehetővé, hogy a 26 év fölöttiek is ingyen utazhassanak a belföldi vonatjáratokon.
Mint rámutatnak: az oktatási minisztérium jogi igazgatósága által nemrég megfogalmazott álláspont nyomán
Az ANOSR képviselői több ízben tárgyaltak az oktatási minisztérium jogi igazgatóságának szakértőivel, de a találkozók „nem végződtek pozitívan”. A szaktárca szerint az oktatási törvény módosítására lenne szükség a probléma megoldásához, így a diákszervezetek felszólították a kabinetet, hogy erre mielőbb kerítsen sort.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!