Keveslik a fizetésüket a pedagógusoknál gyengébben kereső iskolaigazgatók, az RMDSZ melléjük állt

Keveslik a fizetésüket a pedagógusoknál gyengébben kereső iskolaigazgatók, az RMDSZ melléjük állt

Egy iskolaigazgató akár 2000 lejjel is kevesebbet keres, mint egy pedagógus

Fotó: Lukácsi Lehel

Több mint kétezer iskolaigazgató által szentesített petícióban kérik az oktatási bérezésben tetten érhető anomáliák megszüntetését a tanintézetek vezető beosztású alkalmazottai, kifogásolva, hogy kevesebbet keresnek a pedagógusok egy részéhez képest. A lapunknak nyilatkozó iskolaigazgató megerősítette, hogy elhibázott a bérezési rendszer, ha ugyanis „csak” tanítana, nagyobb lenne a fizetése, mint jelenleg. Az RMDSZ bruttó 1500 lejes béremelést javasol a vezető beosztású tanügyi dolgozóknak.

Rostás Szabolcs

2023. szeptember 08., 10:012023. szeptember 08., 10:01

Régóta szunnyadó elégedetlenség tört felszínre az oktatási intézményekben vezető beosztást betöltő alkalmazottak részéről amiatt, hogy alacsonyabb a bérük, mint számos pedagógusnak. Mintegy 2500 iskolaigazgató és aligazgató írta alá mindeddig azt a petíciót, amelyben arra kérik a bukaresti oktatási minisztériumot és a kormányt, hogy sürgősségi eljárásban módosítsák a bérrácsot az ágazatban.

Arra panaszkodnak, hogy a bérezési rendszerben tetten érhető egyenlőtlenségek miatt egy iskolaigazgató akár 2000 lejjel is kevesebbet kereshet, mint egy pedagógus.

Szerintük a probléma forrása a 2017/153-as számú, a közalkalmazottak bérezését szabályozó törvényben keresendő. A jogszabály alapján ugyanis az oktatói tevékenységet folytató dolgozók alapbére az ún. nulladik munkarégiségi alapfokozattól indul, és a szakmai régiség alapján növekszik. Ehhez képest az iskolaigazgatók és helyetteseik, valamint a más, vezető beosztást betöltő tanügyi alkalmazottak fizetését nem igazítják a munkarégiséghez. A pedagógusok ugyanakkor számos pótlékban részesülnek, többek között ha osztályfúnöki teendőket látnak el.

Sokan fontolgatják a lemondásukat

A nagyobb bért követelő alkalmazottak ügyét felkaroló tanügyi szakszervezetek, valamint a Nevelési Értékekért Egyesület (AVE Románia) felhívja a figyelmet, hogy számos iskolaigazgató éppen a néhány éve megoldatlan helyzet rendezésének halogatása miatt megvált tisztségétől, és állítólag sokan készülnek követni a példájukat. „Iskolaigazgatónak lenni luxusnak számít manapság Romániában, amit én nem engedhetek meg magamnak, ezért júliusban benyújtottam a lemondásomat” – idézi az AVE közleménye Simona Elena Voinescut, a Iași megyei Popricani általános iskolájának volt igazgatóját.

A pedagógus ismertetése szerint igazgatóként 5 302 lej volt a nettó fizetése, ehhez képest szeptembertől tanítónőként 6 100 lejt fog keresni, ráadásul miközben a pedagógusok, tanítók évente 62 nap pihenőszabadságra jogosultak, ő igazgatóként tavaly mindössze 25 napot volt szabadságon. Éppen ezért az iskolaigazgatók nevében a szakszervezetek és az AVE a bérezési törvény módosítására szólítja a kormányt annak érdekében, hogy az ő fizetésük kiszámításánál is vegyék figyelembe a munkarégiséget.

Követelik továbbá, hogy a vezető beosztású dolgozók választhassanak: az iskolaigazgatói bért kapják vagy azt, amely óraadó pedagógusként járna nekik.

Ugyanakkor – szeptemberi hatállyal – havi nettó 1 200 lejes többletjuttatást is kérnek az egységes közalkalmazotti bértörvény hatályba lépéséig. Marius Nistor, a Spiru Haret szakszervezet elnöke szerint a nyár elején rendezett tanügyi sztrájk idején a kormány illetékesei azt ígérték, hogy rendezni fogják a kérdést, ami azonban a mai napig nem történt meg. Megjegyezte, miközben más ágazatokban a menedzseri beosztásban lévő alkalmazottak javadalmazása magasabb a végrehajtó tisztséget betöltőkéhez képest, ez a tanügyben fordítva van, emiatt egyre vonzóbb iskolaigazgatónak lenni.

Galéria

A szaktárca sem ért azzal egyet, hogy egy tanár többet keressen az igazgatóhoz képest, de egyelőre nem tett semmit a helyzet orvoslása érdekében

Fotó: Gecse Noémi

Anyagilag jobban megéri „csak” tanítani

Az anomália annak ellenére fennáll, hogy a kormány júliusban megemelte 8 694 iskolaigazgató és aligazgató, valamint 3 451 főkönyvelő és iskolai titkársági vezetői (összesen 12 145 vezető beosztású alkalmazott) fizetését. Az oktatási tárca akkori tájékoztatása szerint az iskolaigazgatók alapbére 1300–1800 lej közötti összeggel növekedett, ami átlagosan 19,08 és 21,54 százalék közötti indexálást jelent. Az aligazgatók 1300 és 1500, a többi vezető beosztású alkalmazott 1300 és 1400 lej közötti béremelést kapott.

A kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskola igazgatója megerősítette a Krónikának, hogy valós a vezető beosztású tanügyi alkalmazottak által felvetett probléma, egyenlőtlen a bérrendszer az ágazatban.

Okos-Rigó Dénes lapunknak elmondta, számos pedagógus kollégájának magasabb a fizetése az övénél, ha pedig megválna igazgatói tisztségétől, és „csak” fizikatanárként oktatna, többet kersne, mint jelenleg. Közölte, ugyanolyan szakmai régiség és fokozat mellett valamennyi tanár, tanító többet keres az igazgatónál, akinek a fizetése csak akkor emelkedik valamelyest, ha órát is vállal, az viszont pluszmunkával jár.

„Félreértés ne essék, egyetlen kollégától sem sajnálom a fizetést, ellenben nyilvánvalóan kényelmetlen helyzet, amikor például bármelyik tanítónő minimum ezer lejjel többet keres az iskolaigazgatónál, akinek a felelőssége kiterjed az egész tanintézetre. Mondanám, hogy én elsősorban hivatásból dolgozom, nem a pénzért, ám az az igazság, hogy saját magammal tolok ki, ha igazgatóságot vállalok. Országos szinten rendezni kell ezt az áldatlan állapotot, különben odajutunk, hogy senki nem fog vállalni vezető beosztást egy iskola élén” – állapította meg a Krónikának a kalotaszegi oktatási intézmény vezetője.

Bruttó 1500 lejes béremelést adna az RMDSZ

A témára „rárepült” az RMDSZ, amely bejelentette: Szabó Ödön törvénymódosító javaslatot iktatott a törvényhozás tanügyi szakbizottságában azzal a céllal, hogy az iskolaigazgatóknak és az oktatási intézmények vezetőinek méltányos fizetése legyen. Az indítvány bruttó 1500 lejes fizetésemelést ír elő, amelynek nyomán az előterjesztő szerint a legtöbb oktatási intézményben – a jelenlegi helyzettel ellentétben – a vezetőnek lenne a legnagyobb fizetése.

Galéria

Fotó: Gecse Noémi

„Az intézményvezető hatékony és sokoldalú tevékenysége nélkül nincs jó, minőségi iskola. Egy iskolaigazgató felelős az iskola napi működéséért, azonban ezen felül számos más feladatot lát el, amelyek között szerepel a stratégiai tervezés, pénzügyi irányítás, személyzeti kezelés, oktatási programok, pályázatok, diákügyek és szülői kapcsolatok, iskolai biztonság és infrastruktúra, kapcsolattartás a helyi hatóságokkal, iskolai rendezvények és projektek és megannyi más terület, azonban a legtöbb esetben az ezzel a munkával járó felelősség, többletmunka nincs honorálva” – indokolta az RMDSZ Bihar megyei képviselője.

Egyébként a szövetség béremelési javaslata azért érdekes, mivel az RMDSZ – akkor még kormányzati pozícióban – a májusi-júniusi tanügyi sztrájk idején nem szorgalmazta ugyanilyen mellszélességgel a pedagógusok béremelését.

A munkakonfliktus kirobbanása utáni napokban – amikor a Nicolae Ciucă vezette kabinet a tanügyi kisegítő személyzet fizetésének emeléséről döntött – Kelemen Hunor szövetségi elnök úgy foglalt állást, a kormánynak nincs lehetősége arra, hogy külön bérezési eljárásban növelje a tanárok fizetését, és „amit lehetett, azt a kormány megtette”. „Arra, hogy külön fizetésemelést lehessen adni a tanároknak, az egységes bérezési törvény nem ad lehetőséget. Lesz egy új bértörvény július közepére, szeptemberben fogadja el a parlament, abban lehet és kell is emelni a béreket a tanügyben, ezt én magam is támogattam, mert a kezdő tanárok is többet kell keressenek, egy pedagógusi karrierhez kiszámíthatóbb és magasabb bérezés is szükséges, de az új bértörvény elfogadásáig a kormány nem tudja külön megemelni a tanári fizetéseket” – magyarázta a Maszol portálnak májusban Kelemen Hunor.

A három hetes munkabeszüntetés aztán mégis úgy zárult le, hogy a tanügyi alkalmazottak júniusban azonnali, 25 százalékos béremelésben részesültek, ugyanakkor azt az ígéretet kapták a kormánytól, hogy az év végéig elfogadandó új közalkalmazotti bértörvényben a tanügyi bértáblát az országos átlag fölé emelik, január elsejétől pedig a tanügyi dolgozók megkapják a törvény által előírt (lépcsőzetesen bevezetendő) újabb béremelés 50 százalékát. A jogszabály augusztusra ígért véglegesítése azóta sem történt meg.

A tanügyminiszter már júniusban megígérte

Visszatérve az iskolaigazgatók bérére: Szabó Ödön parlamenti képviselő júniusban Ligia Deca oktatási miniszter szakbizottsági meghallgatásán felkérte a tárcavezetőt, foganatosítson intézkedést annak érdekében, hogy a vezető beosztású tanügyi alkalmazottak ne keressenek kevesebbet a pedagógusoknál. Deca egyetértett a felvetéssel, és megígérte, hogy az új, a pedagógusok bevonásával kidolgozott bérrács megszünteti ezt az egyenlőtlenséget, ennek megfelelően megszűnik az az állapot, hogy egy osztályfőnöki teendőket is ellátó, bizonyos régiséggel, pótlékokkal rendelkező tanár többet keressen a teljes tanintézet menedzselésével, az oktatási intézmény működésének monitorozásával megbízott igazgatóhoz képest. Csakhogy ezt a bérrácsot azóta sem ültették gyakorlatba.

A jelenségre amúgy az Európai Bizottság is felhívta a figyelmet az év elején kibocsátott, a különböző uniós tagállamok tanügyi alkalmazottainak bérezését vizsgáló jelentésében. A dokumentumban az uniós végrehajtó testület rámutat: az iskolaigazgatóknak nyújtott javadalmazás alapvetően befolyásolja egy pedagógus abbéli döntését, hogy megpályázzon egy vezetői tisztséget. „Egyéb tényezők mellett a pedagógusok és iskolaigazgatók közötti bérkülönbség lényeges gazdasági ösztönző lehet annak érdekében, hogy vállalják egy tanintézet irányításával járó felelősséget” – szerepel az EB jelentésében.

korábban írtuk

Háromezer lejről indul egy kezdő tanító fizetése a magánoktatási rendszerben
Háromezer lejről indul egy kezdő tanító fizetése a magánoktatási rendszerben

A magánoktatási rendszerben dolgozók havi 3000 és 9000 lej közötti összegeket keresnek, a legmagasabb fizetéseket a gimnáziumi tanárok kapják – derül ki egy online munkaerő-toborzási platform által összeállított kimutatásból.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója

Oláh Emese jelenlegi alpolgármester lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a júniusi helyhatósági választáson, ugyanakkor a jelenlegi négy tanácsos közül három helyen változás lesz a szövetség jelöltjei között lebonyolított rangsorolás alapján.

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója
2024. április 12., péntek

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra

Megérkezett a harmadik alagútfúró gép a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalra. Közben a Románia leghosszabb, 6,9 kilométeres alagútjainál már márciusban bevetett óriásgép egy hónap alatt csupán 50 métert haladt előre.

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra
2024. április 12., péntek

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány

Szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára szervez terápiás programot Magyarózdon a Bonus Pastor Alapítvány.

Szenvedélybetegeknek tart négynapos terápiás programot a Bonus Pastor Alapítvány
2024. április 12., péntek

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit

Fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai.

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit
2024. április 12., péntek

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között

A közlekedési minisztérium kiadta az építési engedélyt az Arad és Temesvár közötti 48 kilométeres vasútvonal korszerűsítésére, valamint további 6 kilométernyi sínpár újul meg Arad térségében – jelentette be pénteken Sorin Grindeanu szaktárcavezető.

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

Ugrásszerűen megnőtt a kanyarós megbetegedések száma Arad megyében, a hatóságok azt javasolják a kisgyerekek szüleinek, fogadják meg szakembereknek a védőoltás felvételére, a fertőző betegség megelőzésére vonatkozó ajánlását.

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében
2024. április 12., péntek

Berobbant a kanyarójárvány Arad megyében

2024. április 12., péntek

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek

Öttagú család – két felnőtt és három gyermek – került kórházba, miután a saját háztáji gazdaságukban nevelt sertés húsából ettek – közölte pénteken a Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).

Saját nevelésű sertésből falatozott egy öttagú család Szatmár megyében, kórházba kerültek
2024. április 12., péntek

Csoma Botondot indítja az RMDSZ a Kolozs megyei tanácselnöki székért folyó küzdelemben

Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselő lesz a szövetség jelöltje a Kolozs megyei tanácselnöki tisztségért folyó küzdelemben a június 9-ei helyhatósági választásokon – döntött csütörtöki ülésén Kolozs Megyei Képviselők Tanácsa.

Csoma Botondot indítja az RMDSZ a Kolozs megyei tanácselnöki székért folyó küzdelemben
2024. április 12., péntek

Erdélyi prefektusokat és alprefektusokat is leváltott a kormány

Tizennégy prefektust és tizenegy alprefektust váltott le csütörtök este a kormány.

Erdélyi prefektusokat és alprefektusokat is leváltott a kormány
2024. április 11., csütörtök

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere

Hetvenöt éves korában, gyors lefolyású, súlyos betegség következtében szerda este elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község volt polgármestere.

Nekrológ – Elhunyt Almási Vince, az Arad megyei Kisiratos község korábbi polgármestere