Működő traffipax. A mozgó radarokat a rendőrök a legforgalmasabb utak mentén állítják fel
Fotó: Facebook/Román Rendőrség
Első háromhetes mérlege alapján egyelőre vérszegényen működik a nagy csinnadrattával beharangozott e-Sigur közúti ellenőrző- és bírságolórendszer. Kevés a traffipax, és az erdélyi megyék többségéből hiányoznak a beígért digitális térfigyelő kamerák, ám az első bemutatkozás még így is büntetésözönt eredményezett. Rendőrségi adatok alapján készült összeállításunkból kiderül, hogy a szabálytalankodó sofőrök nem dőlhetnek hátra, mert a neheze csak ezután következik.
2025. március 28., 19:152025. március 28., 19:15
Drasztikus büntetésözönt hozott a március 1-jétől üzemelő e-Sigur közúti ellenőrző- és bírságolórendszer országos bevezetése az első három hét során, ami jól rávilágít a közlekedésrendészeti szabályok tömeges kihágására. Noha az eredetileg elképzelt e-Sigur rendszer elindítására és működtetésére fordítható források a 2025-ös esztendőre háromszáz traffipaxot és ötszáz térfigyelő kamerát írnak elő,
Miközben az első közlekedésrendészeti bejelentések még arról szóltak, hogy az erdélyi megyék legforgalmasabb útszakaszait nem csak mobil traffipaxok pásztázzák majd, hanem digitális térfigyelő kamerák is, utóbbiak a legtöbb erdélyi megyéből hiányoznak. A Kolozs megyei rendőr-főkapitányság az Emil Boc polgármester vezette kolozsvári önkormányzattal közösen azon dolgozik, hogy a kincses város legforgalmasabb és legbalesetveszélyesebb útjain és útkereszteződéseiben felszereljék és beüzemeljék az e-Sigur rendszer első térfigyelő kameráit, a többi erdélyi megyében mindez csak tervezgetés szintjén létezik.
Településen rajtakapott gyorshajtó. Nem csak drasztikus büntetést kapott, hanem a jogosítványát is felfüggesztették
Fotó: Maros megyei rendőr-főkapitányság
A Krónika körkérdésére a Maros, Szatmár és Bihar megyei rendőr-főkapitányságok szóvivői visszafogottan nyilatkoztak az e-Sigur rendszer eddigi eredményeiről. Korábbi közleményeik arról szóltak, hogy az új ellenőrzőrendszer drasztikus büntetésözönt eredményezett azokon az útszakaszokon, ahol működésbe lépett. A Maros megyei Ákosfalva körzetében például egyetlen óra leforgása alatt 124 gyorshajtót ,,vadászott le” az új radarrendszer, de hasonló mérlege volt a többi megyében bevezetett ellenőrzéseknek is.
Egyedül Timea Ana Puica, a Szatmár megyei rendőr-főkapitányság szóvivője erősítette meg a Krónikának, hogy az e-Sigur rendszer hetente csupán egy napon, szerdán működik a megyében. ,,Szatmár megyében nincsenek az e-Sigur rendszerre kapcsolt digitális térfigyelő kameráink, csak mozgó traffipaxok. Ezeket közlekedésrendészeti kollégáink a legforgalmasabb utak és útkereszteződések közelében állítják üzembe. Minden szerdai ellenőrzésről tájékoztatjuk a sajtót” – nyilatkozta portálunknak a szóvivő. Kérdésünkre, hogy a megye milyen településein működnek a traffipaxos ellenőrzések, a szóvivő azt válaszolta, hogy ez az információ a közlekedésrendészet szigorúan őrzött titka, amit a rendőrség többi részlegein dolgozó kollégák sem ismernek.
Az e-Sigur rendszert nem lehet átverni, a traffipax képei megmutatják a gépkocsivezető arcát is
Fotó: Facebook/Román Rendőrség
Alina Fărcuța, a Bihar megyei rendőr-főkapitányság szóvivője sem árulta el, hogy milyen napon vagy napokon üzemel az új figyelőrendszer, de ő is időszakos ellenőrzésekről beszélt portálunknak. Bihar megyében sem szereltek még fel e-Sigur rendszerre kapcsolt térfigyelő kamerákat, de a szóvivő szerint a mozgó traffipaxokat már megyeszerte kipróbálták, és hatékonynak bizonyultak. „Az elmúlt háromhetes működésről nem született még átfogó értékelés.
Nálunk egyelőre nem fordult elő olyan kihágás, mint más megyékben, hogy a vétkes gépkocsivezetők más személy adatait adták meg, aminek bűnvádi eljárás lett a vége” – mutatott rá portálunknak a Bihar megyei rendőrségi szóvivő.
Alexandra Luca felügyelő, a Maros megyei rendőr-főkapitányság szóvivője sem kínált bővebb adatokat az első három hét ,,terméséről”, azt azonban elmondta, hogy az e-Sigur rendszer által feltárt szabálytalanságok közül kiemelkedik a gyorshajtás, ez jelenti a sofőrtársadalom első számú kihágását. ,,A mozgó traffipaxok működésének helye és ideje titkos marad, amivel az ellenőrzési munka hatékonyságát növeljük” – mutatott rá portálunknak Alexandra Luca.
Intézkedő rendőrök egy éjszakai közúti ellenőrzésen Marosvásárhelyen
Fotó: Maros megyei rendőr-főkapitányság
Az e-Sigur rendszer lassú kiépülése nem kell megnyugtassa a ,,zsigerileg gyorshajtó” sofőröket, mert a megyei rendőr-főkapitányságok közlekedésrendészeti munkatársai a hagyományos sebességmérő radarokkal is dolgoznak, a rendőrségi tájékoztatók heti rendszerességgel büntetésözönről tájékoztatnak. Maros megyében az elmúlt szombaton egy megyei szintű közúti razzia keretében összesen 60 gépkocsivezetőt bírságoltak meg 43 300 lej összegben, ebből 40 sofőrt gyorshajtásért, és bevontak 7 jogosítványt.
Március 24-én, hétfőn a Szatmár megyei rendőrök hagyományos radarokkal végzett közúti razziája 33 ezer lej értékben összesen 70 bírsággal ért véget a partiumi megyében. Szilágy megyében március 21–23. között szerveztek átfogó közúti razziát a közlekedésrendészet munkatársai:
Sok tehát a bizonytalanság az e-Sigur rendszer működésével kapcsolatban, egy dolog azonban biztos: a közlekedésrendészet új időszámítást vezetett be a romániai közutakon. A számbelileg gyarapodó traffipaxok mellett országszerte bevetik a hagyományos radarkészülékeket is, az állandó razziák immár a közutak sajátosságává váltak.
Ha most ilyen sok a feltárt szabálysértés, borítékolható, hogy hatványozottan megnő a lefülelt szabálytalankodók száma, amikor országszerte 500 digitális térfigyelő kamera működik majd állandó jelleggel, amit 300 mozgó traffipax teljesítménye egészít majd ki. Jelenleg nehéz megbecsülni, hogy a törvény által szavatolt közbeszerzés nyomán hány traffipaxot üzemeltek be: egyes vélemények szerint megyénként néhány ilyen készülék került használatba. Az e-Sigur rendszer a gyorshajtáson kívül számos más kihágást is érzékel:
a forgalommal ellentétes irányba haladó járműveket, a vezetés közben telefonáló sofőröket,
a közlekedési lámpák tilos jelzésének semmibe vételét,
az erőszakos gépkocsivezetőket,
a záróvonalon keresztül előző szabálytalankodókat,
ezen kívül más rendellenességeket is lát.
A rendszer által rögzített adatokat a mesterséges intelligencia segítségével elemzik ki, a gépkocsi tulajdonosának pedig záros határidőn belül nyilatkoznia kell, hogy az adott időintervallumban ki vezette a járművet, így annak a nevére érkezik a büntetés. Több eset volt már, amikor a radarfelvételen szereplő személy helyett más nevét adták meg, ilyen esetben a rendőrség hivatalból bűnvádi eljárást indított.
Országszerte bevezették március 1-től az e-Sigur közúti ellenőrző- és bírságolórendszert. Maros megyében a legforgalmasabb utak mentén már üzemelő e-Sigur radarok a rendőrségi hírek szerint naponta több száz bírságot bocsátanak ki.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.
Nagyszabású migrációellenes akciókat szervezett a határrendészet két napon át Arad megyében, a román–magyar határhoz közeli utakon, amelyeken a magyar és a német rendőrség munkatársai is részt vettek.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a környéken élőket a Bihar megyei katasztrófavédelmi felügyelőség pénteken reggel 6.30 óra környékén, miután medvét láttak a Kövesegyháza és Sástelek közötti erdőben – írja az Ebihoreanul.ro helyi portál.
Az elnökválasztáson való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására kérik a volt és jelenlegi diákokat, pedagógusokat a magyar nyelven oktató romániai felsőfokú intézmények vezetői, vezetőségi tagjai.
szóljon hozzá!