Kész tárgyalni a kormány az önkormányzattal a brassói fellegvárról

•  Fotó: Facebook/Primăria Brașov

Fotó: Facebook/Primăria Brașov

A kormány kész tárgyalni Brassó fellegváráról az önkormányzattal, és visszavonta a csütörtöki kormányülés napirendjéről azt a tervezetet, mely a belügy- vagy az oktatási minisztériumnak juttatta volna az erődítményt.

MTI

2023. március 09., 16:592023. március 09., 16:59

2023. március 09., 17:072023. március 09., 17:07

Adrian Câciu pénzügyminiszter a kormányülés után a G4Media hírportálnak elmondta: felterjesztőként visszavonta napirendről a két szaktárcának kedvező memorandumot, így a jövőben elkezdődhetnek a tárgyalások a brassói önkormányzattal az erődítmény átadásáról.
Lépésének előzménye, hogy Allen Coliban brassói polgármester szerda este beadvánnyal fordult a kormányfőhöz, a pénzügyi, illetve művelődési miniszterhez, melyben leszögezte: minden érv amellett szól, hogy a várat a város és lakói használják turisztikai és kulturális célokra – olvasható az MTI-n.

A pénzügyi tárca kormány elé terjesztett memoranduma a belügy- vagy az oktatási minisztériumnak ítélte volna a várat, melynek visszaszerzéséért hét évet pereskedett a brassói önkormányzat.

A belügyi tárca alkalmazottai számára rendezett volna be kezelő- és pihenőközpontot az erődítményben, az oktatási minisztérium a brassói Transilvania Egyetemnek engedte volna át az épületet, ha megkapja – mindkét esetben bezárták volna a helyiek előtt.

Allen Coliban polgármester csütörtöki sajtótájékoztatóján épp ezt kifogásolta, hangsúlyozva, hogy a várnak, amely évszázadokon keresztül menedékül szolgált a brassóiak számára, továbbra is a helyi közösséget kell szolgálnia. Emlékeztetett: Bukarest 2019-ben ígéretet is tett erre.

Az elöljáró azt mondta, a brassói várat ugyanúgy az önkormányzatnak kell turisztikai és kulturális célokra hasznosítani, ahogy más erdélyi várak esetében is teszik a helyi közösségek példaként a többi között Fogarast, Gyulafehérvárt, Dévát, Barcarozsnyót említve.

Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) polgármestere hangsúlyozta: ha nem történik meg az átadás, és a kormány más rendeltetést ad az értékes műemlék épületnek, a polgármesteri hivatal a közigazgatási bíróságon támadja meg a döntést. Hozzátette, a hivatalnak van pénze a sürgős állagmegőrzési munkálatok elvégzésére, és amint hozzá kerül a fellegvár, uniós pályázatot is összeállít a teljes felújítás érdekében.

A helyiek érdekeit védte Bukarest ellenében Adrian Veștea Brassó megyei tanácselnök is, aki a Radio Brașov FM rádióadónak elmondta: a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusaként lobbizott a kormánynál a vár megtartásáért. A Brassó fölé magasodó erődítményről február közepén mondott le eddigi tulajdonosa, az Aro Palace Rt. szálloda- és vendéglátóipari vállalat egy, a Bukaresti Értéktőzsdéhez (BVB) eljuttatott közleményben.

A cég az 1990-es években jutott hozzá az értékes műemlék épülethez, és azután volt kénytelen megválni tőle, hogy többéves pereskedés után a legfelsőbb bíróság kimondta: az ingatlan az állam tulajdona és a pénzügyi tárcához kerül.

A brassói önkormányzat nyomatékosan jelezte, hogy igényt tart az épületegyüttesre, melyet a közösség érdekében hasznosítana, de február végén kiderült, hogy a vár sorsát rendezni hivatott pénzügyi tárcánál több minisztérium is hasonló igénnyel jelentkezett.

A brassói fellegvárat 1554-57-ben építették, majd egy tűzvész után 1618-ban újjáépítették. Az erdős Fellegvár-hegy tetején áll, sétányokon közelíthető meg. A kommunizmusban a Szekuritáté börtönként, majd levéltári lerakatként használta, utána középkori étterem és fegyverkiállítás működött benne.

korábban írtuk

Lemondhat a város a brassói fellegvárról? Rendőrképző és multikulturális központ terve is terítéken Bukarestben
Lemondhat a város a brassói fellegvárról? Rendőrképző és multikulturális központ terve is terítéken Bukarestben

Ha már a román állam köztulajdonába került a Cenk alatti város önkormányzata által kínkeservvel visszaperelt brassói fellegvár, egyre konkrétabban terveznek vele Bukarestben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 05., csütörtök

Adócsalás elleni hadjárat Szatmárban, több ingatlant lefoglaltak

Három nap alatt 21 házkutatást hajtottak végre Szatmár megyei adócsalók ellen, biztosítási intézkedésként 714 ezer lej értékű ingatlanvagyont foglaltak le a hatóságok.

Adócsalás elleni hadjárat Szatmárban, több ingatlant lefoglaltak
2025. június 05., csütörtök

A csíksomlyói Fodor-ház udvarán felavatták Potápi Árpád János emléktábláját

Potápi Árpád Jánosnál a magyarsága nem járulékos elem volt, hanem a lényegadó karaktere, a nála tapasztalt nemzethűség a bukovinai székely gyökereiből is eredt – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes csütörtökön Csíksomlyón.

A csíksomlyói Fodor-ház udvarán felavatták Potápi Árpád János emléktábláját
2025. június 05., csütörtök

Új útburkolati jelek okoztak fejtörést a sofőröknek

A szenzorokkal ellátott villanyrendőröket jelölik a friss festések, hogy a sofőrök tudják, hová kell állniuk várakozás közben.

Új útburkolati jelek okoztak fejtörést a sofőröknek
2025. június 05., csütörtök

Egyre többen repülnek Brassó és Budapest között, új németországi járattal bővül a vidombáki kínálat

A Wizz Air által 2024. július elején indított Brassó és Budapest közötti közvetlen repülőjáratok igazi sikernek bizonyultak: egyre többen utaznak repülővel a Cenk alatti város és a magyar főváros között.

Egyre többen repülnek Brassó és Budapest között, új németországi járattal bővül a vidombáki kínálat
2025. június 05., csütörtök

„Hogy az élet tovább menjen, meg kell menteni a sóbányát” – Riport a bányakatasztrófa sújtotta Parajdról (VIDEÓ)

Elkeseredett, szótlan emberek, reményvesztettség és a hatóságok titkolózása jellemzi a sóbánya tragédiája utáni helyzetet Parajdon. Miközben újságírók lepték el a település utcáit, a helybéliek arra várnak, hogy ne ők legyen a figyelem középpontjában.

„Hogy az élet tovább menjen, meg kell menteni a sóbányát” – Riport a bányakatasztrófa sújtotta Parajdról (VIDEÓ)
2025. június 05., csütörtök

Biztonsági, egészségügyi szempontból is legyenek körültekintőek a csíksomlyói búcsú zarándokai

A Hargita Megyei Mentőszolgálat idén is felkéri a csíksomlyói búcsúra érkező zarándokokat, hogy kellő körültekintéssel és megfelelő felkészüléssel vegyenek részt az eseményen, saját biztonságuk és egészségük megóvása érdekében.

Biztonsági, egészségügyi szempontból is legyenek körültekintőek  a csíksomlyói búcsú zarándokai
2025. június 05., csütörtök

Továbbra is magas a vezetékes víz sókoncentációja Maros megyében

Több mint 300 000 liter ivóvizet osztottak ki csütörtökig 16 Kis-Küküllő menti település lakosságának, miután a parajdi bányakatasztrófa nyomán a vezetékes víz emberi fogyasztásra alkalmatlan lett a magas sókoncentráció miatt.

Továbbra is magas a vezetékes víz sókoncentációja Maros megyében
2025. június 05., csütörtök

Tánczos: azonnali támogatást nyújtanak az árvízkárosultaknak, finanszírozzák a Korond-patak záportározóját

Tánczos Barna pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes bejelentette, azonnali támogatást kapnak a Kovászna megyei árvízkárosult települések, az RMDSZ kérésére finanszírozást biztosítanak a Korond-patak záportározójára.

Tánczos: azonnali támogatást nyújtanak az árvízkárosultaknak, finanszírozzák a Korond-patak záportározóját
2025. június 05., csütörtök

Parajd: a víz a mennyezetig ellepi a tárnákat, a régi bányánál elkerülhetetlen a beomlás

Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint – közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.

Parajd: a víz a mennyezetig ellepi a tárnákat, a régi bányánál elkerülhetetlen a beomlás
2025. június 05., csütörtök

Csíksomlyói búcsú: 300 ezer zarándokot várnak, adománygyűjtést hirdettek a háromszéki árvízkárosultak megsegítésére

Mintegy háromszázezer zarándokot várnak pünkösd szombatján az idei csíksomlyói búcsúba, amelyre a gyalogos zarándokok védelmében útlezárásokkal és biztonsági intézkedésekkel készülnek a szervezők.

Csíksomlyói búcsú: 300 ezer zarándokot várnak, adománygyűjtést hirdettek a háromszéki árvízkárosultak megsegítésére