Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint alakulata közel 500 ezer szavazatot szerezhetett az EP-választáson, ami elegendő lehet a küszöb átlépéséhez
Fotó: Rostás Szabolcs
Nagyon szép kerek számot jósolnak az exit-poll-felmérések az RMDSZ-nek, amely reményeink szerint meghaladja az öt százalékos bejutási küszöböt az európai parlamenti választáson – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az urnazárás, valamint a közvélemény-kutatások eredményeinek közzététele után.
2024. június 09., 22:452024. június 09., 22:45
2024. június 09., 23:482024. június 09., 23:48
A szövetség vezetője az újrázni készülő Vincze Loránt és Winkler Gyula EP-képviselőkkel, Csoma Botond parlamenti képviselővel, Vákár Istvánnal, a Kolozs Megyei Tanács alelnökével, Póka András Györggyel, Kalotaszentkirály polgármesterével és Balázs Attila ügyvezető elnökkel állt ki az újságírók elé az RMDSZ központi, kolozsvári székházában berendezett eredményvárón.
A politikus közölte, számításaik alapján az RMDSZ megszerezte a bejutási küszöb átlépéséhez szükséges 500 ezer szavazatot az európai parlamenti választáson. (Összehasonlításképp: a szövetség a 2019-es EP-megmérettetésen 476 777 szavazatot kapott, ami az érvényes voksok 5,26 százalékát jelentette).
Az ugyancsak vasárnap rendezett helyhatósági megmérettetésre kitérve Kelemen Hunor elmondta, a szövetség várhatóan meg tudja őrizni a négy évvel ezelőtti választáson megszerzett tisztségeket, mindenekelőtt a 200 polgármesteri mandátumot. Az RMDSZ elnöke külön kitért Marosvásárhely esetére, közölve: bízik benne, hogy Soós Zoltán polgármesternek sikerül elnyernie második mandátumát. Kelemen reményének adott hangot azzal kapcsolatban is, hogy az alakulat megőrzi négy megyei tanácselnöki tisztségét is – Hargita, Kovászna, Maros és Szatmár megyében. (Az RMDSZ a 2020-as helyhatósági választáson 4 tanácselnöki, 92 megyei tanácsosi, 2360 helyi tanácsosi, továbbá 199 polgármesteri mandátumot szerzett).
Fotó: Rostás Szabolcs
Az RMDSZ elnöke szerint nagyon nehéz kampányon van túl az RMDSZ, megkockáztatta, hogy a legnehezebb korteshadjáraton fennállása óta. Megállapította, bebizonyosodtak a választásokat megelőző előrejelzések, miszerint magas lesz a részvétel a két megmérettetésen. „Köszönöm azoknak, akik megértették a választás tétjét, és akik szavazatukkal támogatták az RMDSZ jelöltjeit” – zárta szavait az RMDSZ elnöke.
Szerinte nehéz megválaszolni, mi eredményezte az erőteljes mozgósítást a romániai magyar választók körében is, de hozzá járulhatott ehhez adott településeken a magas önkormányzati tét, máshol ennek hiányában azt értették meg az emberek, hogy tétje van az európai törvényhozási megmérettetésnek. „Nem csak a Székelyföldön, hanem a Partiumban, Szilágyságban, Szatmárban is sok olyan önkormányzat volt, ahol nem volt kihívója a polgármesternek, és mégis 50 százalék fölötti részvétellel tudunk számolni, tehát nem az önkormányzat vitte ott a szavazókat, hanem az EP-választás, valamint ennek a politikai tétje” – emelte ki a szövetségi elnök.
Megkérdeztük azt is, miként vélekedik arról, hogy több megyében – például Marosban és Szatmárban – bizonyos román pártok és jelöltek azzal a jelszóval hívogatták urnák elé híveiket, hogy „ki kell penderíteni a magyarokat az intézményekből”. „A jelek szerint egyeseknek 34 év sem volt elegendő, hogy ne vegyék elő a magyarkártyát. Ugyanakkor azt gondolom, hogy ez ma már csak a román választók kis részét mozgósítja, amennyiben igazak az exit-poll adatok és az AUR szavazatarányát nézzük, amely globálisan nem olyan magas, mint amire korábban számítottak” – nyilatkozta lapunknak az RMDSZ elnöke.
A politikus ugyanakkor szerencsétlen politikai kombinációnak nevezte, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – többek között Szatmár megyében – összefogott a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Az exit-poll felmérés szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a szavazatok öt százalékát szerezte meg, és várhatóan bejut az Európai Parlamentbe. A megyei tanácsosjelölti listákra leadott szavazatoknál is öt százalékot ért el.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!