Kampánylátogatáson „avatták fel” Ciolacuék a Váradot az autópályával összekötő utat, de a forgalom csak egy hét múlva indul

A bihari megyeszékhelyt az észak-erdélyi autópályával összekötő gyorsforgalmi út hossza 18,96 kilométer •  Fotó: Gov.ro

A bihari megyeszékhelyt az észak-erdélyi autópályával összekötő gyorsforgalmi út hossza 18,96 kilométer

Fotó: Gov.ro

Bár az előzetes beharangozó szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első embere és Sorin Grindeanu közlekedési miniszter azért érkezett pénteken kora délután Nagyváradra, hogy felavassa a várost az észak-erdélyi autópályával összekötő új gyorsforgalmi utat, kiderült: azt csak nagyjából egy hét múlva vehetik majd birtokba az autósok.

Balogh Levente

2024. március 22., 16:112024. március 22., 16:11

2024. március 23., 07:282024. március 23., 07:28

Mint azt Sorin Grindeanu elmondta, az utolsó szükséges hivatalos lépések megtételét követően várhatóan március 28-án, csütörtökön indulhat meg a forgalom az új útszakaszon. A miniszter gratulált a kivitelező Strabagnak, hiszen még így is egy hónappal az eredetileg tervezett április 30-i határidő előtt adják át a forgalomnak az új útszakaszt.

Ugyanakkor emlékeztetett:

az útszakasz azért is fontos, mert folytatódni fog dél felé, zajlik a közbeszerzési eljárás a Nagyváradot Araddal összekötő szakaszra, az év vége felé pedig a Temesvár-Temesmóra szakaszra is meghirdetik az eljárást.

Ez az út ugyanis része lesz annak az Észak-Dél irányú európai folyosónak, amely a Balti-tengert köti össze az Égei-tengerrel Gdansk és Szaloniki között. Nicolae Ciucă – aki legutóbb még miniszterelnökként, tavaly májusban látogatta meg az építőtelepet – a gyorsforgalmi utak összekötő szerepét hangsúlyozta, mint kifejtette,

Románia akkor valósíthatja meg a benne rejlő potenciált, ha sikerült az infrastrukturális beruházások révén összekötni a Havasalföldet Moldovával és Erdéllyel.

Egyúttal kiemelte a folytonosság jelentőségét is, hiszen a beruházás még a liberális Lucian Bode miniszteri mandátuma idején kezdődött, majd a szociáldemokrata Grindeanu alatt fejezik be, és a helyi, illetve a központi hatóságok közötti együttműködést is lényegesnek nevezte.

Szemleút. Marcel Ciolacu, Nicolae Ciucă és Sorin Grindeanu Nagyváradon •  Fotó: Videófelvétel/Facebook/Marcel Ciolacu Galéria

Szemleút. Marcel Ciolacu, Nicolae Ciucă és Sorin Grindeanu Nagyváradon

Fotó: Videófelvétel/Facebook/Marcel Ciolacu

Marcel Ciolacu miniszterelnök az infrastruktúra-fejlesztés fontosságának hangsúlyozása mellett

nem hagyta ki a lehetőséget, hogy a PSD és a PNL alkotta szövetség mellett kampányoljon egy sort az idén esedékes négy választás apropóján.

Mint fogalmazott, Románia korábban sok vállalást tett, de a koalíció megalakulásáig „nem igazán tartottuk be a szavunkat”. Éppen ezért nevezte lényegesnek az együttműködést, a jó szándékot, az eltökéltséget, de mindenek fölött a politikai stabilitást, amit szerinte a PSD-PNL koalíció teremtett meg az országban.

Idézet
Arra vagyunk ítélve, hogy folytassuk ezt a projektet Románia érdekében”

– hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve, az európai parlamenti választások után a szavazatok alapján kiderül, hogyan értékelik a polgárok az „Európáért” összeállt választási szövetséget, és a reményei szerint ismét koalícióban, még eltökéltebben folytatják a közös kormányzást. „Romániában is le kell zárulnia annak a korszaknak, amikor több tucatnyi miniszterelnök és több száz miniszter váltottak egymást” – szögezte le.

Az eseményen jelen volt Ilie Bolojan, a Bihar megyei önkormányzat elnöke – a projekt egyik ötletgazdája – is, aki elmondta: az újonnan megépült gyorsforgalmi út egyrészt azért fontos, mert összeköti Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával, illetve a magyarországi M4-esen keresztül egész Európával, másrészt pedig azért, mert

ha teljes hosszában megvalósul, összeköti az észak- és a dél-erdélyi autópályát.

A bukaresti küldöttség egyébként maratoni „autópályaszemlét” tart pénteken, délelőtt ugyanis Moldvában az A7-es sztráda építőtelepén jártak, majd a Beszterce-Naszód megyei Bethlen épülő körgyűrűjét szemlélték meg, Nagyváradról pedig Temesvár felé indultak tovább, hogy a Bánság fővárosát délről elkerülő körgyűrű építőtelepén is „kiránduljanak” egyet.

Mint arról beszámoltunk,

a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő gyorsforgalmi út hossza 18,96 kilométer.

Az útszakasz – amelyen akár 120 kilométer/órával is lehet majd száguldozni – a nagyváradi körgyűrű szentandrási csomópontjából indul ki, az észak-erdélyi sztrádához pedig Biharnál csatlakozik – már ahhoz az 5,5 kilométeres szakaszhoz, amely eddig Bihar megyében elkészült belőle. A 19 kilométeres aszfaltcsíkból 13 kilométer lesz gyorsforgalmi út, 6 kilométer pedig négysávos főút. Három csomóponttal, tizenkét híddal, felüljáróval, völgyhíddal terveztek. A gyorsforgalmi útra vonatkozó szerződést 2021 júliusában írták alá a Strabaggal, és a munkálatok 2022 tavaszán kezdődtek meg. A szerződés értéke 545,9 millió lej, a kivitelezésre 24 hónap állt rendelkezésre.

korábban írtuk

Szalagvágásra készülnek a Nagyváradot az észak-erdélyi sztrádával összekötő gyorsforgalmi út építői (Videó)
Szalagvágásra készülnek a Nagyváradot az észak-erdélyi sztrádával összekötő gyorsforgalmi út építői (Videó)

Még ebben a hónapban megnyílik a forgalom előtt a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő gyorsforgalmi út – jelentette be hétfőn Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 30., vasárnap

Életveszélyessé vált az erdélyi nagyváros közúti hídja

A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.

Életveszélyessé vált az erdélyi nagyváros közúti hídja
2025. március 29., szombat

Crin Antonescu: Orbán Viktor egy személyiség, egy hang, egy minta

Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.

Crin Antonescu: Orbán Viktor egy személyiség, egy hang, egy minta
2025. március 29., szombat

Bűnvádi feljelentést tett a magyarsága miatt is megfenyegetett rendező

Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.

Bűnvádi feljelentést tett a magyarsága miatt is megfenyegetett rendező
2025. március 28., péntek

Magyar sportszemélyiségeket avattak Kolozs megye díszpolgárává

Kolozs megye díszpolgári címével tüntették ki Uray Zoltán erdélyi magyar biológust, radiológust, vívót és Bogdán László atlétát, nyugalmazott egyetemi tanárt pénteken kora délután Kolozsváron.

Magyar sportszemélyiségeket avattak Kolozs megye díszpolgárává
2025. március 28., péntek

Évente 50 ezer pácienst lát majd el egész Erdélyből Kolozsvár leendő gyermekkórháza

Átadta a munkaterületet a kivitelező cég képviselőinek pénteken a Kolozs megyei önkormányzat, így hosszú előkészítést követően elindul Kolozsvár új, egyúttal legnagyobb egészségügyi intézményének megépítése.

Évente 50 ezer pácienst lát majd el egész Erdélyből Kolozsvár leendő gyermekkórháza
2025. március 28., péntek

Narancs riasztást adtak ki a heves esők miatt, különösen Dél-Erdélyben nem ajánlatos otthon hagyni az esernyőket

Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.

Narancs riasztást adtak ki a heves esők miatt, különösen Dél-Erdélyben nem ajánlatos otthon hagyni az esernyőket
2025. március 27., csütörtök

Háromdimenziósan szkennelték a Medve-barlangot, virtuálisan is látogatható lesz

Premier, hogy 3D-sen szkennelték a Románia legszebb barlangjának tartott Medve-barlangot: ennek köszönhetően lehetőség nyílik a földalatti környezetnek a legnagyobb pontossággal történő dokumentálására.

Háromdimenziósan szkennelték a Medve-barlangot, virtuálisan is látogatható lesz
2025. március 27., csütörtök

Nicușor Dant magányos farkasnak, Crin Antonescut kisebbik rossznak nevezte az RMDSZ politikusa

Nicușor Dan egy magányos farkas, aki államfőként nem fogja tudni jó irányban megváltoztatni az országot – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere.

Nicușor Dant magányos farkasnak, Crin Antonescut kisebbik rossznak nevezte az RMDSZ politikusa
2025. március 27., csütörtök

Önálló állam-e a Székelyföld? A magyar prefektustól vár választ az EMSZ

Barabási Antal Szabolcstól, Maros megye nemrég hivatalába lépett prefektusától vár választ az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) arra, hogy a hivatalos román álláspont szerint „önálló, más állam-e” a Székelyföld.

Önálló állam-e a Székelyföld? A magyar prefektustól vár választ az EMSZ
2025. március 27., csütörtök

Idén is Kaszoján kezdődik az erdélyi magyar ifjúsági fesztiválok sora

Új lendülettel vágott neki a munkának az Aradi Magyar Ifjúsági Szervezet (AMISZ) új vezetősége. Május 2–3-án tartják meg az erdélyi magyar ifjúsági fesztiválok „szezonnyitó” táborát.

Idén is Kaszoján kezdődik az erdélyi magyar ifjúsági fesztiválok sora