Vákár István önkormányzati alelnök, Csorba László főigazgató és Gheorghe Marius Mureşan plébános a BTM Aquincumi Múzeumban
Fotó: Facebook/Marius Mureşan
Az összefogást, a közösség újjászületését is szimbolizálhatja a Budapesten előkerült, majd a jogos tulajdonosának visszaszolgáltatott kolozsborsai görögkatolikus harang – jelentette ki a Krónika megkeresésére az átadási folyamatban résztvevő Vákár István. A Kolozs megyei tanács alelnöke a Budapesti Történeti Múzeummal való együttműködését, az 1920-ban öntött harang feltárását és rendeltetését ismertette a Krónikával.
2024. május 15., 18:442024. május 15., 18:44
2024. május 15., 18:562024. május 15., 18:56
A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) munkatársai tavaly decemberben végeztek régészeti megfigyelést Budapest XII. kerületében, egykori honvédségi területen, mivel a környéken több ismert őskori lelőhely is fekszik. Ennek során a régi honvédségi raktárépület elbontása közben, a padlószint alól előkerült egy harang. A hozzávetőleg 150 kilogramm tömegű lelet átvizsgálása után fény derült a harang születésének körülményeire, és így származási helyére is.
A megállapítást követően a BTM megkereste Oláh Emese kolozsvári alpolgármestert, aki Vákár Istvánhoz fordult. „Jól ismervén a görögkatolikus plébánost, közöltem vele, hogy milyen felajánlás érkezett a múzeum részéről, majd megegyeztünk az átvételi formában is, ami egy szerződés alapján történt, és ingyenesen megkaptuk a harangot” – vázolta a Krónikának a Kolozs megyei tanács alelnöke, aki Gheorghe Marius Mureşan plébánossal és Csorba László múzeumi főigazgatóval közösen vett részt a hétfői ünnepélyes átadáson a budapesti BTM Aquincumi Múzeumban.
A múzeum közleménye szerint Csorba László főigazgatót köszöntőjében egyebek mellett arról beszélt: a tárgyak képesek arra is, hogy emberi érzelmeket és kapcsolatokat szimbolizáljanak. Mint a főigazgató fogalmazott, „ez a gyönyörű harang is érzelmeket hordoz, egy közösség érzelmeit […] olyan speciális tárgy, amelynek roppant erős a közösséget szimbolizáló és összetartó hatása”. Az ünnepségen köszöntőt mondott Gheorghe Marius Mureşan, a Kolozsborsai Görögkatolikus Egyház plébánosa is, aki elmondta, hogy a harang a templom udvarába költözik és „a nép harangja lesz”.
A közgyűjtemény munkatársai szerint a kolozsborsai görögkatolikus templomból származó harang a II. világháború zűrzavaros időszakában került Budapestre.
„1948-ban megszüntették a görögkatolikus templomokat, elvették az összes javaikat, amelyek aztán az ortodox egyházhoz kerültek. Kolozsborsán is ez történt, és a görögkatolikusok nem is kapták vissza a templomukat az ortodoxoktól, újat kellett építeniük” – részletezte a történelmi előzményeket az önkormányzat alelnöke.
A kolozsborsai görögkatolikus közösség híveinek adományaiból létrejött harang
Fotó: Facebook/Marius Mureşan
Mint kifejtette, amikor az 1920-as években öntötték a bronz harangot, az egész falué volt, most, hogy megoszlik a gyülekezet, a plébános nem szeretné elrejteni a harangot a templomban, hanem inkább építtet neki lábakat, és a templom udvarán helyezi el.
aki egyébként római katolikusként aktívan részt vesz a kolozsvári gyülekezeti életben. Arra a kérdésünkre, hogy milyen kapcsolatot ápol a görögkatolikusokkal, azt válaszolta, nagyon jót, és a többi felekezettel is remek a kapcsolata, mert tudja, hogy egy Isten van, és annak megfelelően él.
Az önkormányzat alelnöke az utóbbi időben a megyében megvalósult nagyberuházásokról is beszélt lapunknak, kiemelve a kincses városban kedden átadott gyermekpszichiátriai kórházat, amely funkcionalitását és felszereltségét tekintve országos szinten egyedülálló egészségügyi intézmény. Az RMDSZ-es politikus szerint
Funkcionalitását és felszereltségét tekintve országos szinten egyedülálló egészségügyi intézményt hoztak létre Kolozsváron: az uniós alapokból épített gyermekpszichiátriai kórházat kedden adták át.
Szintén fontosnak véli a kolozsvári regionális kórház létrehozását, amelynek kivitelezésére már február végén aláírták a szerződést, valamint épített örökségünk megőrzésének céljával európai uniós forrásokat pályáznak a Goga- és Ady-múzeumnak is otthont adó csucsai Boncza-kastély felújítására.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!