Az egyhetes tábor kezdetektől fogva a népi mesterségek köré szerveződik, de mára már kiszélesedett a kínálata
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
Alkotni türelmet próbáló, kitartást igénylő feladat, de mindenekelőtt öröm, a kéz és szív öröme. Ezt tapasztalhatták meg június 26. és július 1. között Kalotaszentkirályon azok a IV-VIII. osztályos diákok, akik a 21. Gyarmathy Zsigáné Alkotó- és Helyismereti Táborban vettek részt.
2023. július 02., 20:232023. július 02., 20:23
2023. július 02., 20:462023. július 02., 20:46
A közel százfős csapatba több településről érkeztek, ám legfőképpen a helyi Ady Endre Szakiskola, illetve a testvériskolák, a szilágylompérti Ady Endre Általános Iskola és a magyarországi Zsámbok Bajza Lenke Általános Iskolájának lelkes diákjai jelentkeztek, hogy örömmel alkossanak, és közben régi-új barátokkal találkozzanak. Az egyhetes tábor kezdetektől fogva a népi mesterségek köré szerveződik, de mára már kiszélesedett a kínálata,
A hagyományőrző körtől a STEAM oktatásig mindegyik műhely célja, hogy a maga eszközeivel a kreativitást fejlessze, kitartásra ösztönözzön, élményszerűen tanítson, elméleti és gyakorlati tudást nyújtson.
A tábor olyan népszerű műhelyeknek is helyet ad, mint például a robotika
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
Különleges volt látni, hogy ennek érdekében az iskola pedagógusai, volt diákjai, meghívott vendégek és kézműves mesteremberek hogyan tanították az új generációkat, továbbadva az alkotás örömének szeretetét. Egy-egy ilyen, hol nevetésektől, hol sóhajoktól hangos műhelymunka biztosított afelől, hogy az esténként közösen énekelt népszerű dalsor – Ha az ember messze menne, el ne feledje a házát…– ne csak egy felszólítás legyen, hanem élményből táplálkozó kötődés.
Okos-Rigó Dénes iskolaigazgató a kalotaszentkirályi iskola névadójának portréjával
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
Közösséget teremtett a műhelymunkákon túl számos játék, séta és kirándulás, hiszen az idei év honismereti témáját a nagyírásos motívumok képezték. Gyarmathy Zsigáné nyomában címmel útra is keltek a táborlakók, hogy a 180 éve született Kalotaszeg nagyasszonyának örökségébe betekintést nyerjenek, kalotaszegi kincsekkel ismerkedjenek. Megnéztek több szentkirályi tisztaszobát, alaposan szemügyre vették a tájházat, de ellátogattak egy mérai cifraszobába is, s ha már ott jártak, a bivalymúzeum sem maradhatott ki a túrából.
Az emlékezés koszorúját a monostori Gyarmathy Zsigáné-emléktáblánál helyezték el. Esténként közös énekléssel zárult a nap, egy alkalommal néptáncra is sor került, az utolsó esti programból pedig a finom bográcsgulyás és a hangulatos tábortűz sem hiányozhatott.
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
A tábor szombaton, az elkészült alkotások kiállításával ért véget. A záró alkalmon Okos-Rigó Dénes, a kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola igazgatója köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik részt vettek a táborban, és hozzájárultak annak lebonyolításához.
Kézműves mesteremberek is tanították a diákokat, továbbadva az alkotás örömének szeretetét
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
A támogatók részéről beszédet mondott Szép Gyula, az RMDSZ Communitas Alapítványa művelődési szaktestületének kuratóriumi elnöke, kiemelve a kalotaszentkirályi alkotótábor fontosságát, mint kultúránk megőrzésének, közösségteremtő erejének szép példáját. A hagyomány szerint végül felvágták a héten készült „barátság szőnyegét”, elosztva annak darabjait a három iskola között.
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
Csuhéból hajtogatott seprűs boszorkányok, nagyírásos- és keresztszemes varrások, bogozással készült karkötők és virágtartók, kalotaszegi faragások, díszes ajándékszatyrok, színes szőnyegdarabok, gondosan fűzött gyöngysorok, fonalgrafikával készült virágok, különleges rajzok, s nem utolsó sorban fáradt, de csillogó gyerekszemek mesélnek most arról, hogy milyen volt a 2023-as alkotótábor. Köszönet érte a szervező kalotaszentkirályi Ady Endre Kulturális Egyesületnek, az Ady Endre Szakiskolának, valamint minden támogatónak.
Pap Ágnes
A szerző a kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola pedagógusa
Európai uniós támogatásból valósítják meg a tömegközlekedést az Arad megyei Pécskán. A magyar határhoz közeli kisváros két elektromos autóbusz vásárlására, illetve a tömegközlekedési infrastruktúra kialakítására nyert pályázatot.
Látványos fináléval zárult vasárnap este a 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál.
Állandó meghívott tagként képviseli a magyarságot Brassó önkormányzatában Toró Tamás, miután a Cenk alatti városban két egymást követő önkormányzati ciklusban sem sikerült magyar képviselőt bejuttatni a tanácsba.
Elgázolt a vonat egy kerékpárost kedd délelőtt Arad külvárosában – az áldozat belehalt sérüléseibe.
Egy héttagú szatmári bűnbanda ügyében hat romániai megyében és két magyarországi helyszínen is házkutatásokat tartottak kedd reggel a rendőrök. A banki csalásokra szakosodott bűnözők mintegy 3,5 millió lej kárt okoztak különböző bankoknak.
Egyre nehezebben viselik Dicsőszentmárton lakói a Kis-Küküllő megnövekedett sótartalma miatt előálló vezetékesvíz-hiányt. A felháborodást a Maros Megyei Vészhelyzeti Bizottság is érzékeli: közölték, hogy „megértik a lakosok fájdalmát és frusztrációját”.
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
szóljon hozzá!