Az egyhetes tábor kezdetektől fogva a népi mesterségek köré szerveződik, de mára már kiszélesedett a kínálata
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
Alkotni türelmet próbáló, kitartást igénylő feladat, de mindenekelőtt öröm, a kéz és szív öröme. Ezt tapasztalhatták meg június 26. és július 1. között Kalotaszentkirályon azok a IV-VIII. osztályos diákok, akik a 21. Gyarmathy Zsigáné Alkotó- és Helyismereti Táborban vettek részt.
2023. július 02., 20:232023. július 02., 20:23
2023. július 02., 20:462023. július 02., 20:46
A közel százfős csapatba több településről érkeztek, ám legfőképpen a helyi Ady Endre Szakiskola, illetve a testvériskolák, a szilágylompérti Ady Endre Általános Iskola és a magyarországi Zsámbok Bajza Lenke Általános Iskolájának lelkes diákjai jelentkeztek, hogy örömmel alkossanak, és közben régi-új barátokkal találkozzanak. Az egyhetes tábor kezdetektől fogva a népi mesterségek köré szerveződik, de mára már kiszélesedett a kínálata,
A hagyományőrző körtől a STEAM oktatásig mindegyik műhely célja, hogy a maga eszközeivel a kreativitást fejlessze, kitartásra ösztönözzön, élményszerűen tanítson, elméleti és gyakorlati tudást nyújtson.
A tábor olyan népszerű műhelyeknek is helyet ad, mint például a robotika
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
Különleges volt látni, hogy ennek érdekében az iskola pedagógusai, volt diákjai, meghívott vendégek és kézműves mesteremberek hogyan tanították az új generációkat, továbbadva az alkotás örömének szeretetét. Egy-egy ilyen, hol nevetésektől, hol sóhajoktól hangos műhelymunka biztosított afelől, hogy az esténként közösen énekelt népszerű dalsor – Ha az ember messze menne, el ne feledje a házát…– ne csak egy felszólítás legyen, hanem élményből táplálkozó kötődés.
Okos-Rigó Dénes iskolaigazgató a kalotaszentkirályi iskola névadójának portréjával
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
Közösséget teremtett a műhelymunkákon túl számos játék, séta és kirándulás, hiszen az idei év honismereti témáját a nagyírásos motívumok képezték. Gyarmathy Zsigáné nyomában címmel útra is keltek a táborlakók, hogy a 180 éve született Kalotaszeg nagyasszonyának örökségébe betekintést nyerjenek, kalotaszegi kincsekkel ismerkedjenek. Megnéztek több szentkirályi tisztaszobát, alaposan szemügyre vették a tájházat, de ellátogattak egy mérai cifraszobába is, s ha már ott jártak, a bivalymúzeum sem maradhatott ki a túrából.
Az emlékezés koszorúját a monostori Gyarmathy Zsigáné-emléktáblánál helyezték el. Esténként közös énekléssel zárult a nap, egy alkalommal néptáncra is sor került, az utolsó esti programból pedig a finom bográcsgulyás és a hangulatos tábortűz sem hiányozhatott.
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
A tábor szombaton, az elkészült alkotások kiállításával ért véget. A záró alkalmon Okos-Rigó Dénes, a kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola igazgatója köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik részt vettek a táborban, és hozzájárultak annak lebonyolításához.
Kézműves mesteremberek is tanították a diákokat, továbbadva az alkotás örömének szeretetét
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
A támogatók részéről beszédet mondott Szép Gyula, az RMDSZ Communitas Alapítványa művelődési szaktestületének kuratóriumi elnöke, kiemelve a kalotaszentkirályi alkotótábor fontosságát, mint kultúránk megőrzésének, közösségteremtő erejének szép példáját. A hagyomány szerint végül felvágták a héten készült „barátság szőnyegét”, elosztva annak darabjait a három iskola között.
Fotó: Kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola
Csuhéból hajtogatott seprűs boszorkányok, nagyírásos- és keresztszemes varrások, bogozással készült karkötők és virágtartók, kalotaszegi faragások, díszes ajándékszatyrok, színes szőnyegdarabok, gondosan fűzött gyöngysorok, fonalgrafikával készült virágok, különleges rajzok, s nem utolsó sorban fáradt, de csillogó gyerekszemek mesélnek most arról, hogy milyen volt a 2023-as alkotótábor. Köszönet érte a szervező kalotaszentkirályi Ady Endre Kulturális Egyesületnek, az Ady Endre Szakiskolának, valamint minden támogatónak.
Pap Ágnes
A szerző a kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola pedagógusa
Olyan nagy volt az érdeklődés a Kolozsvári Magyar Napok keretében szervezett épületbejárások iránt, hogy most – művészettörténész vezetésével – újra megmutatják a nagyközönségnek a felújított egykori Központi Szállót.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
szóljon hozzá!