Szatmár megyében begyűjtő kampánnyal sietnek a lakosok segítségére (képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
A lejárt szavatosságú gyógyszerek kártékony hatással lehetnek a természetre és az egészségre egyaránt. Ennek megelőzése érdekében egy hónapos kampány indult Szatmárnémetiben és a megyében. Az Élet Fája Egyesület vezetőjét, patikust és a megyei gyógyszerészkamara elnökét kérdeztük a lejárt szavatosságú orvosságok begyűjtését célzó kezdeményezésről.
2021. április 02., 16:292021. április 02., 16:29
Országszerte problémát jelent a lejárt szavatosságú gyógyszerek begyűjtése, mivel az égetéssel történő ártalmatlanítás nagyon magas költségekkel jár, amelyeket a gyógyszertárak nem tudnak megengedni maguknak.
Szatmár megyében begyűjtő kampánnyal sietnek a lakosok segítségére, az április 15-ig tartó akciót az Élet Fája Egyesület, a megyei gyógyszerészkamara, a közegészségügyi igazgatóság és magánvállalkozások szervezik szatmárnémeti, nagykárolyi, avasfelsőfalui, tasnádi, erdődi és sárközújlaki gyógyszertárak bevonásával.
Szatmárnémeti patikákban is kihelyezték a konténereket és plakátokat
Fotó: Facebook/Békéssy Erzsébet
A megyei gyógyszerészkamara elnöke, Maurer Anca megkeresésünkre a felelősségteljes gyógyszerfogyasztásra hívta fel a figyelmet. „Az egészségügyi reformot szabályozó 2006/95-ös törvény szellemében, beleértve a későbbi módosításokat, illetve kiegészítéseket, és az egészségügyi minisztérium 2010/344-es rendelete alapján
– emlékeztetett a szatmári gyógyszerészeti kamara elnöke. Kifejtette, a lakosság körében népszerűsíteni kell azt az eszmét, miszerint az orvosságok szemétbe vagy természetbe dobása problémát jelent az egész bolygóra nézve, következésképp az emberek egészségére is.
Fotó: Facebook/Békéssy Erzsébet
Az Élet Fája környezetvédelmi és humanitárius egyesület éppen azért jött létre, hogy támogassa az intézményeket és a lakosságot a különböző szennyezések csökkentésében. A lejárt szavatosságú gyógyszerek általuk kezdeményezett gyűjtési kampánya március 15-én elkezdődött Szatmárnémetiben és a megye környező városaiban. „Felkerestem Maurer Ancát, aki megkérdezte a nyilvántartásban szereplő patikákat, hogy részt vennének-e ebben a kampányban. Számunkra fontos volt, hogy
illetve Szatmárnémetiben minél több” – mondta lapunknak Békéssy Erzsébet, az egyesület elnöke.
Kicsi konténereket és plakátokat helyeztek el összesen kilenc patikában, ahol a lakosok leadhatják a lejárt szavatosságú orvosságokat.
Bretan Liviu, a szatmári Panax gyógyszertár patikusa a Krónika megkeresésére kiejtette, a tavalyi évhez képest – amikor szintén kampány zajlott – növényi eredetű gyógyszereket, sprayeket, étrend-kiegészítőket, illetve pszichotróp (ideg vagy elmeállapotra ható) anyagokat nem vehetnek át. Listát vezetnek az orvosságok típusáról és mennyiségéről, majd az egy hónapos gyűjtés végén,
Fotó: Veres Nándor
Békéssy Erzsébet környezetvédelmi szakember tájékoztatása szerint tavaly szervezték meg az első gyűjtést. „Tavaly még a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjeként kezdeményeztem ezt az akciót. Akkor 123 kilogrammnyi gyógyszer gyűlt össze. Nagy volt az érdeklődés, az emberek megjegyezték és március előtt kérdezték, hogy lesz-e még? Az idei kampány végén készítünk egy értékelést, hogy összehasonlítást végezzünk” – mutatott rá az Élet Fája Egyesület elnöke. Hozzátette, szerintük elég évente egyszer kezdeményezni a gyűjtést, hogy a szatmári lakosok megszabaduljanak a veszélyes gyógyszerektől, és ezáltal a környezetet is kíméljék.
Kiürítették a gyulafehérvári Carolina Mall bevásárlóközpontot szombat este, miután tűz keletkezett az épületeben működő szupermarketben. A lángokat egy felügyelet nélküli hagyott kisgyerek okozta, és egy szolgálaton kívüli tűzoltó fékezte meg.
Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró, producer, valamint Petényi Katalin forgatókönyvíró, rendező, vágó kapta az idei Bethlen Gábor-díjat.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A legtöbb romániai városban november közepén már megnyílnak a karácsonyi vásárok, amelyek január elejéig naponta turisták ezreit vonzzák. A statisztikai intézet adatai alapján tavaly decemberben Brassó, Kolozsvár és Nagyszeben volt a leginkább látogatott.
A román pártok közigazgatási reformja és a családtámogatás szükségessége uralta az RMDSZ Kolozsváron megtartott észak-erdélyi kampánynagygyűlését.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
szóljon hozzá!