A bihardiószegi Zichy-kastély barokk stílusú, B kategóriás műemléképület, a tetőszerkezetet nemrég felújították
Fotó: Țetcu Mircea Rareș/Wikipédia
Újabb támogatást nyert a Zichy-kastély felújításának folytatására Bihardiószeg önkormányzata.
2022. április 16., 18:382022. április 16., 18:38
A Bihar megyei község látványosságára 2 millió lej vissza nem térítendő támogatást kap a községvezetés, az áfa nélkül 3,7 millió lejes teljes felújítási munkálathoz szükséges további összeget helyi forrásokból biztosítják – mondta el a Bihon hírportálnak Mados Attila polgármester.
„Elkezdjük a kastély felújítását. A munkálatok körülbelül 24 hónapig tartanak majd, ezt követően hajdani szépségében adjuk vissza a nagyközönségnek a Zichy-kastélyt” – idézte az elöljárót a hírportál.
Mados Attila szerint elkészülte után a műemléket továbbra is kulturális-turisztikai célokra hasznosítják, a helyi érmelléki múzeum terjeszkedhet benne. A barokk stílusú, B kategóriás műemlék épület egynegyedét, valamint a teljes tetőszerkezetét 2012 és 2014 között újították fel egy határon átívelő együttműködési program keretében.
Az 1700-as években egy holland generális által építtetett ingatlan 1810-ben került a Zichy család oroszvári ágának birtokába. Nevét Zichy Ferencről kapta, akinek leszármazottai közül Zichy Tivadar – az 1920-as román agrárreformot követően – 1930-ban ruházta át a kastélyt a román államra. Feltételként megszabta, hogy a birtok befogadja a vincellériskolát, ám az csak 1965-ig működhetett ott.
Főnemesi örökösök hiányában a rendszerváltás után a helyi önkormányzat igényelte vissza, és hosszas pereskedés után 2012-ben birtokba is vette.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.
Több mint 60 tűzoltó dolgozik a szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán.
szóljon hozzá!