A kolozsvári Transylvania College 37 100 lejre rúgó éves tandíj fejében kínál oktatást a bölcsődétől egészen az érettségiig
Fotó: Transylvania College
Napjainkban főként a nagyvárosokban egyre szélesebb a választék a magán oktatási intézmények terén. Sokak szerint mára nem csak presztízskérdéssé vált, hogy gyerekük magán középiskolában kapjon meg „minden szükségest” ahhoz, hogy kilépjen a nagybetűs életbe, hanem a PISA-tesztek lesújtó eredményei ellen is csak ilyen módon lehet küzdeni. De mi is az a minden, és mennyibe kerül, ha valaki nem az állami oktatásban taníttatja csemetéjét?
2024. január 25., 09:552024. január 25., 09:55
Szétnézve a romániai magán középiskolák piacán, hamar feltűnik, hogy ezek az oktatási intézmények alapvetően két, nagyon eltérő „igényre” reagálnak. Egyfelől igyekeznek pótolni az állami oktatás hiányosságait azáltal, hogy alternatív oktatási módszereket, esetleg idegen nyelven zajló oktatást, nemzetközi áthallgatásokat kínálnak. Másfelől vannak olyan tanintézetek, amelyek azoknak kínálnak helyeket, akik jegyeik, átlaguk alapján nem jutottak be az általuk remélt állami elméleti líceumokba. Míg előbbiek esetében kritérium, hogy a diáknak egy adott átlagnál jobb legyen az előző tanulmányi ciklusból hozott átlaga (általában 8-as felett), utóbbiak esetében épp az a lényeg, hogy ez nem számít.
A 11 ezer eurót nem elég kifizetni, ez még nem garantálja a bejutást, hiszen a felvétel az 5-8 közötti átlag, ami csak egy beadott iratcsomó, egy interjú, néhány vizsga és egy próbanap nyomán történhet meg, például a Genesis College nevű oktatási intézmény esetében.
A legnívósabbként a Transylvania College-t tartják számon, mely a Cambridge International High School középiskolai szintű egységében 37 100 lejre rúgó éves tandíj fejében kínál oktatást a bölcsődétől egészen az érettségiig. Ezért cserében a minőségi angol oktatás standardjaihoz igazodva nevelik, tanítják a fiatalokat. Az iskola egyébként már első osztálytól elérhető (sőt óvodája is van), az intézmény saját hitvallása szerint a legideálisabb, ha már kicsi kortól arra tudják nevelni a gyerekeket, hogy merjenek álmodni, majd a későbbiekben terelgetik őket az úton, hogy megvalósítsák az álmaikat. Az intézmény nyári gyakorlatokat, pénzügyi nevelést és akár egy éves külföldi ösztöndíjat – a jó eredményeket elérő diákok számára – is kínál.
Szintén a brit standardokat követik, hangsúlyozzák, hogy nem a kész tudás átadására, hanem az ismeretszerzés, feladatmegoldás módszereinek elsajátítására fektetik a hangsúlyt. Ennek azonban megkérik az árát: középiskolai szinten közel 7500 euróba kerül a tandíj egy évre.
Fotó: Pál Árpád
Az ilyen típusú magán oktatási intézmények diákjai kötelezően egyenruhában járnak, illetve rengeteg iskolán kívüli tevékenység, szakkörök közül választhatnak, a tánctól a sakkon át az IQ-laborig.
A kincses városban találni olcsóbb opciókat is, így például a Virgil Madgearu Szaklíceum éves tandíja 1500 lej körül mozog, de ez nem tartalmazza a tankönyveket és az opcionális tevékenységek ellenértékét. Nem mellékes az sem, hogy míg az előbbi két, angol rendszert követő iskola diákjai évről évre kiváló érettségi eredményeket produkálnak, addig a Virgil Madgearu Szaklíceum diákjai körében előfordulnak 6-os körüli érettségi átlagok is, akárcsak a szintén magán tanintézetként működő Spiru Haret Középiskolában.
A Henri Coandă nevével fémjelzett kulturális-humanitárius egyesület Erdély, illetve a Partium és Bánság több városában, így például Nagyváradon, Nagybányán, Temesváron és Désen is kínál magán középiskolai képzést.
Nagyszebenben és Brassóban szintén találunk magán középiskolákat. A Cenk alatti városban a PREMS Nemzetközi iskola kínál 2 osztályban összesen negyven helyet évi 600 eurós tandíjért, amiért cserébe intenzív angolnyelvoktatást ígérnek. A felvételi során itt sem csak a hozott jegyek, az átlag számít, hanem interjúznak a diákkal, sőt külön a szüleivel is.
A magán középiskolák tekintetében látványos volt a növekedés az elmúlt 15 évben Romániában, hiszen míg 2009-ben országos szinten még csak 13 ilyen intézményt tartottak nyilván, addig ma már 67 nem állami tanintézet működik.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
szóljon hozzá!