Erdélyben is megosztó a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem ügye

„El a kezekkel!” Tüntetők az SZFE budapesti épületénél •  Fotó: MTI/Mónus Márton

„El a kezekkel!” Tüntetők az SZFE budapesti épületénél

Fotó: MTI/Mónus Márton

Megosztja a magyarországi társadalmat a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem körül zajló vita, amely kapcsán az erdélyi akadémikus közegekben sincs egyetértés. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem egyetért az SZFE függetlenségéért aggódók nézeteivel, akárcsak a BBTE Színház és Film Karának oktatói. A Sapientia képviselői ugyanakkor az alapítványi működtetés előnyeit hangsúlyozták a Krónikának.

Szucher Ervin

2020. szeptember 16., 14:022020. szeptember 16., 14:02

Többnyire az intézményvezető oktatók által rokonszenvezett politikai irányvonalak szerint alakul Erdély három jelentős egyetemének álláspontja az anyaországi Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) körül egyre dagadó vita kapcsán.

Míg a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem elsőként adott hangot aggodalmának a Budapesten történtek miatt, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem vezetősége nem lát semmi kivetnivalót abban, hogy az Orbán-kormány alapítványi kézbe utalta a felsőoktatási intézmény működtetését.

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem vezetősége kivár a hivatalos álláspont megfogalmazásával, egyelőre csak a Színház és Film Kar oktatói kívánták egyértelműsíteni, hogy ők támogatják az intézkedést ellenző magyarországi kollégáik követeléseit.

Mint ismeretes, az úgynevezett SZFE-ügy azok után bontakozott ki, hogy a budapesti egyetemet az Orbán Viktor vezette kabinet állami fenntartásból szeptember elsejei hatállyal alapítványi fenntartásba utalta. A döntéshozók igyekeztek egyértelműsíteni, a státusváltás nem jelenti azt, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetemnek a továbbiakban ne lenne hozzáférése a közpénzekhez.

Az intézkedésben, és különösképpen a kuratórium kijelölésében viszont az ellenzék az egyetemi autonómia megsértését látja.

A döntés ellenzőit leginkább az dühítette fel, hogy a kormány a grémium élére a balliberális politikát sűrűn bíráló Vidnyánszky Attila rendezőt, a Nemzeti Színház vezérigazgatóját állította. Hiába nyilatkozta azt a kárpátaljai származású, Kossuth- és Jászai Mari-díjas művész, hogy építkezési, és nem rombolási szándékkal áll munkába, ezzel nem győzte meg ellenzőit. A Kossuth Rádiónak elmondta, tisztában volt azzal, hogy az átalakítás nem fog egyszerűen menni, sokan fognak tiltakozni, és lesznek támadások, de „ilyen szintű gyűlöletre, nyílt fenyegetésre” nem számított.

„Nem hittem, hogy idáig jut a szakma. A színész- és rendező-, illetve filmesképzéshez már a rendszerváltáskor hozzá kellett volna nyúlni. A dolog mindig ideológiai alapon történt, a főiskola nagyon fontos intézménye volt a kommunista rezsimnek is” – fogalmazott Vidnyánszky.

A hallgatói csoport egy része a SZFE épületének elfoglalásával fejezte ki tiltakozását.

Az elbarikádozott tüntetők – akikhez számos szakmabeli, illetve civil csatlakozott – a kormány intézkedéseinek visszavonását követelik. A budapesti események nemcsak a magyar társadalmat, hanem a romániai magyar akadémiai közeget is megosztják.

Elsőként a marosvásárhelyi egyetem lépett

Erdélyben elsőként a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem reagált, amelynek közleménye szerint mind a magyar, mind a román kar oktatói „aggodalommal követik a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem körül kialakult válságos helyzetet”. A román nemzetiségű rektor, magyar helyettese és a két dékán szerint az átszervezéssel súlyos veszteség érte a magyar színházművészeti oktatást azáltal, hogy több jeles művész tanár, a színházművészeti műhelyek meghatározó személyiségei úgy érezték, hogy nem tudják tovább folytatni eredményes oktatói munkásságukat. Közülük többen is vendégtanárként, meghívottként a vásárhelyi egyetemen is oktattak, néhányan pedig, munkásságuk elismeréseként, doctor honoris causa oklevélben részesültek.

„Mi a magyar nyelvű oktatás, az egyetemi autonómia és az oktatói szabadság elkötelezett hívei vagyunk. Szerintünk ezeket a fogalmakat nem szabad semmiképpen sem elszakítani egymástól. Kitartó munkával elértük, hogy az egyetemi autonómia intézményeként önálló művészeti karokként működjünk a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen. Ezen a téren is hathatós szakmai támogatást kaptunk a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemtől, többek között a doktori képzés és a doktori iskola megszervezése terén.

Idézet
Mindezért értelmezhetetlennek tűnik számunkra, hogy a kinevezett kuratórium első lépései az egyetemi autonómia és az oktatói szabadság korlátozását helyezték kilátásba”

– olvasható a Sorin Crișan rektor, helyettese, Balási András, valamint Oana Leahu és Kós Anna dékánok által aláírt levélben.

A Babeș–Bolyai csúcsvezetése még kivár

A legtöbb romániai magyar diákot tömörítő kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) még nem alakította ki a maga hivatalos álláspontját a budapesti intézményben történtekkel kapcsolatosan. Viszont a Színház és Film Kar, illetve oktatói egyértelműsíteni kívánták, hogy támogatják magyarországi kollégáik követeléseit. „Most intézményesen is szolidaritásunkat fejezzük ki az egyetemüket védő hallgatókkal és oktatókkal, akik nem fogadják el az őket ért jogsértést, és készek a tiltakozásra.

Idézet
Megengedhetetlennek tartjuk, hogy egy egyetem minőségét mindenféle felmérés vagy kutatás hiányában kérdőjelezzék meg, és alapvető döntési jogokat vonjanak meg az intézmény vezetőitől”

– írják. A kolozsvári diákok és oktatók az egyetemfoglalás kérdésére is kitérnek. Szerintük ebben a helyzetben ez a legjobb döntés, amelyet anyaországi társaik hozhattak.

Sapientia: nem kell tartani az alapítványi formától

Azáltal, hogy a Sapientia alapítványi felsőoktatási intézményként működik, az eltelt két évtized alatt soha nem csorbult az egyetem autonómiája – véli eközben Dávid László és Tonk Márton. A Krónika által megszólaltatott rektor és kollégája, a kolozsvári kar dékánja leszögezte: az Erdélyi Magyar Tudományegyetem megálmodói eredetileg nem alapítványi egyetemet szerettek volna létrehozni, de a romániai politikai körülmények ebbe az irányba terelték.

„Nem titok, hogy mi sem akartunk alapítványi egyetemként működni, de húsz évvel ezelőtt, amikor a román hatóságok egyértelművé tették, hogy nem járulnak hozzá egy erdélyi magyar állami egyetem létrehozásához, lényegében ránk kényszerítették ezt a státust. A Sapientia Alapítvány tartja fenn az intézményt, és a kuratóriuma az, amely periodikusan megvizsgálja, hol tartunk a megvalósításainkkal és célkitűzéseinkkel. A grémium nemcsak az anyagi beruházásokat követi, oktatással kapcsolatos elvárásokat is megfogalmaz.

Idézet
A húszéves együttműködés tapasztalata alapján nyugodt lelkiismerettel kijelenthetem, hogy alapítványi egyetemként is lehet minőséget biztosítani”

– hangsúlyozta lapunknak Dávid László.

A rektor nem tagadta, hogy az elmúlt két évtized során voltak nézetkülönbségek az alapítvány kuratóriuma és az egyetem vezetőség között, de őszinte, becsületes, észérvekre alapozott tárgyalások által mindig sikerült közös nevezőre jutni. Éppen ezért úgy látja,

a jelenlegi szervezési forma is képes önállóságot biztosítani az egyetemnek.

Dávid emlékeztetett, hogy teljesen demokratikus módon a Sapientia maga választja meg a vezetőit, a kuratórium nem szól bele a személyeket illető döntésekbe. A Marosvásárhelyen élő rektornak egyetlen hiányérzete van: azt sajnálja a leginkább, hogy – a nyugati alapítványi egyetemektől eltérően – a Sapientia nem rendelkezik olyan vagyonnal, amely lehetővé tenné az oktatási intézmény hosszú távú fenntartását, és ami még nagyobb függetlenséget biztosítana.

Tonk Márton is úgy véli, a kuratóriumi modellnek jó szervezettség mellett előnyei is vannak, különösképpen, ha a testület nem lépi túl a hatáskörét.

Idézet
Egyetemünk esetében a kuratórium dolga az, hogy foglalkozzon az anyagi háttér megteremtésével. Így mi, oktatók sokkal több időt és energiát tudunk fordítani a tanításra, kutatásra, egyszóval a szakmai feladataink végzésére”

– hangsúlyozta a dékán.

Arra a kérdésünkre, hogy a magyar kormány által létrehozott és finanszírozott egyetem vezetői ebben a rendkívül kényes témakörben egyáltalán képviselhetnek-e más álláspontot, Dávid László leszögezte: az elmúlt két évtized alatt a Sapientia oktatói és diákjai számos kérdésben kifejthették a véleményüket, amiért utólag soha semmiféle hátrányos megkülönböztetés nem érte őket.

Idézet
A Sapientia elve az, hogy egy egyetemnek a színvonalas nevelés és oktatás az elsődleges és egyben a legfontosabb célja, nem pedig a politizálás”

– nyomatékosította az Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora.

Tonk Márton kolozsvári dékán szerint le kellene számolni azzal az előítélettel, amely szerint azért, mert két évtizeddel ezelőtt a nemzeti kormány létrehozta a Sapientiát, a politikum megvetette a lábát az egyetem folyosóin. Ugyanakkor hozzáfűzte: akárcsak a világ összes felsőoktatási intézménye, úgy a Sapientia is kiemelt értékként tekint az autonómiára, akadémiai szabadságra és valamennyi tagjának véleménykifejezési jogára.

Tonk Márton kijelentette: a Sapientia valamennyi anyaországi egyetemmel kapcsolatban áll, némelyükkel szorosan együttműködik. Elmondása szerint ha bármelyik magyarországi felsőoktatási intézmény tanácsot, szakmai segítséget vagy akár szolidarizálást kérne az erdélyi tudományegyetemtől, állnak elébe.

Idézet
Amennyiben a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi vagy szenátusi tagjaiban felmerülne, hogy a Sapientia segíthet, örömmel tesszük”

– nyilatkozta a dékán. Tonk Márton viszont úgy érzi, nem a sajtónak és különböző kívülállóknak a tiszte megszabni, mikor és kivel szimpatizáljon vagy szolidarizáljon az erdélyi magyar egyetem. Hozzátette, ez is a sokat emlegetett egyetemi autonómia része.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 15., szombat

Lázár János Nagyszalontán: Magyarországnak felül kell vizsgálnia, hogy szuverenitása jelentős részét átadta az EU-nak

Magyarországnak a XXI. században függetlenítenie kell magát. Nem kiválva, nem blokkosodnia, nem elszakadnia, hanem függetlenednie kell – jelentette ki Lázár János építési és közlekedési miniszter a nemzeti ünnepen Nagyszalontán rendezett ünnepségen.

Lázár János Nagyszalontán: Magyarországnak felül kell vizsgálnia, hogy szuverenitása jelentős részét átadta az EU-nak
2025. március 15., szombat

Március 15. Aradon: a szélsőségesség elleni összefogásra szólítottak fel a magyar és román szónokok

Közösen kell fellépniük az európai értékeket valló magyaroknak és románoknak a szélsőségesen nacionalista hangok megerősödésével szemben – figyelmeztettek a szónok az Aradon tartott március 15-i megemlékezésen.

Március 15. Aradon: a szélsőségesség elleni összefogásra szólítottak fel a magyar és román szónokok
2025. március 15., szombat

Március 15. Kolozsváron (FOTÓRIPORT)

Kolozsváron idén is több százan gyűltek össze, hogy méltón emlékezzenek meg nemzeti ünnepünkről. A megemlékezés nemcsak a történelem előtt tisztelgésről szólt, hanem a magyarság élő erejének kifejezése is volt.

Március 15. Kolozsváron (FOTÓRIPORT)
Március 15. Kolozsváron (FOTÓRIPORT)
2025. március 15., szombat

Március 15. Kolozsváron (FOTÓRIPORT)

2025. március 15., szombat

Tűz ütött ki egy kolozsvári kollégiumban, közel 150 diáknak kellett kimenekülnie az épületből

Tűz ütött ki március 15-én, szombaton egy kolozsvári kollégiumban, amelynek következtében 130 személy önállóan elhagyta az épületet; személyi sérülés nem történt.

Tűz ütött ki egy kolozsvári kollégiumban, közel 150 diáknak kellett kimenekülnie az épületből
2025. március 14., péntek

SZKT: a kormány léte függ Crin Antonescu államfővé választásától

Kelemen Hunornak, az RMDSZ szövetségi elnökének politikai beszámolóját hallgatták meg a küldöttek Szövetségi Képviselők Tanácsának pénteki kolozsvári ülésén.

SZKT: a kormány léte függ Crin Antonescu államfővé választásától
2025. március 14., péntek

Rendőrségi fogdába került a marosvásárhelyi cégeket fosztogató bűnbanda négy tagja

Cégektől lopott újrahasznosítható anyagokat egy nyolctagú marosvásárhelyi bűnbanda, az okozott kár 30 ezer euró. A rendőrök négy gyanúsítottat vettek őrizetbe.

Rendőrségi fogdába került a marosvásárhelyi cégeket fosztogató bűnbanda négy tagja
2025. március 14., péntek

Szili Katalin Bodolán: csak az tud békét teremteni, aki nem csupán hisz nemzetében, hanem felelősséget is vállal azért

Csak az tud igazán békét és biztonságot teremteni, aki nem csupán hisz nemzetében, hanem felelősséget is vállal azért – hangoztatta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken, a Brassó megyei Bodolán rendezett ünnepségen.

Szili Katalin Bodolán: csak az tud békét teremteni, aki nem csupán hisz nemzetében, hanem felelősséget is vállal azért
2025. március 14., péntek

Világháborús lőszereket találtak bontási munkálatok során a Maros-menti településen

Feltehetően a második világháborúból származó töltényeket találtak az Arad megyei Marocsicséren (Cicir) csütörtök délután.

Világháborús lőszereket találtak bontási munkálatok során a Maros-menti településen
2025. március 14., péntek

Viharkárok a Partiumban: fákat döntött ki, háztetőket rongált meg a szél

Jelentős viharkárok keletkeztek csütörtök délután, kora este, amikor is helyenként száz kilométeres óránkénti sebességű szél sepert végig Arad megyén.

Viharkárok a Partiumban: fákat döntött ki, háztetőket rongált meg a szél
2025. március 13., csütörtök

Majdnem teljesen kétkezi munkával újítottak fel önkéntesek egy erdélyi kisvasútszakaszt

Saját költségükön újítottak fel egy Szeben megyei kisvasút-vonalszakaszt az Asociația Prietenii Mocăniței (Kisvasút-barátok Egyesülete) civil szervezet tagjai.

Majdnem teljesen kétkezi munkával újítottak fel önkéntesek egy erdélyi kisvasútszakaszt