Rálátás a keresdi Bethlen-birtokra
Fotó: Facebook/Bethlen Estates Transylvania
A Bloomberg nemzetközi hírügynökség év elején közölt cikkében Erdélyt is felvették a világ azon régióinak rangos listájára, amelyeket a szerzők szerint „látni kell” 2024-ben. A pénzügyi, szoftver-, adatelemző és médiaszolgáltatásokat is nyújtó, amerikai székhelyű neves csoportosulás turisztikai ajánlójában 24 régió sajátos idegenforgalmi (luxus)vonzerejét ismertetik röviden, a hetedik helyre sorolt Erdély esetében kiemelve: mindenki „verje ki a fejéből” Drakulát.
2024. január 12., 16:352024. január 12., 16:35
2024. január 15., 08:502024. január 15., 08:50
A Bloomberg írásában megjelenő listát főleg új vendéglátóipari és kulturális célpontok alapján állították össze. Elöljáróban közölték, az idei év várhatóan utazási rekordokat hoz, hiszen az elmúlt évek viszontagságai során is bebizonyosodott, mekkora az igény elszabadulni a nehéz mindennapokból. Nem véletlen, hogy a légi fuvarozók idén 4,7 milliárdos globális utasszámot várnak, ami csak a jegyárakat nézve 900 milliárd dolláros költekezést jelent.
Mindezek ismeretében a hírügynökség munkatársai összeállítottak egy „bakancslistát”, melyre a világ minden tájáról felkerültek különleges látványosságok: csodás könnyűbúvár-kirándulásokkal kecsegtető mesés szigetek, barangolásra hívó, kastélyokkal teletűzdelt vidékek, korszerű múzeumokkal csalogató óvárosok. A szerzők jelezték: nemcsak helyszíneket ajánlanak, hanem az utazási irodákkal és helyi forrásokkal történt egyeztetések alapján azt is, hogy mikor érdemes a leginkább odalátogatni, illetve luxusszállodai árakat is mutatnak.
A Matca nevű hegyvidéki luxusvendégház a Brassó megyei Simonban
Fotó: Facebook/Matca Hotel
A sort az ecuadori Quitóval nyitják, majd Boston (Amerikai Egyesült Államok), a Dominikai Köztársaság, Aspen (Egyesült Államok), Puszan (vagy Busan, Dél-Korea), Argentína következik.
Utóbbi első mondatában leszögezik: „verd ki Drakulát a fejedből”. Bár megjegyzik, hogy Bram Stoker regénye valóban itt játszódik, érdemes másra is odafigyelni, nemcsak a kastélyokra és a folklórra.
Fotó: Facebook/Matca Hotel
Elsőként kiemelik a Matca nevű „vadonatúj” hegyvidéki luxusvendégházat, mely a Brassó megyei Simon település térségében található. Az itt szerezhető élmények a bemutató szerint a rettenthetetlen merészségtől a spiritualizmusig terjednek: hiszen erdei medvelestől szénafürdőn át szerzetesekkel közös imádkozás is vár a látogatókra.
A Bethlen-örökösök több régi házat felújítottak Keresden
Fotó: Facebook/Bethlen Estates Transylvania
Ezek után a Maros megyei Keresdre érünk, ahol az ajánló szerint „emeli a luxus erdélyi mércéjét” a Bethlen-birtok. A Bethlen Estates nevű vendégházakról van szó, melyeket Bethlen Gladys grófnő és fia, Miklós működtet. Az ősi család képviselői 2007 óta több régi épületet felvásároltak a faluban, amelyeket korhűen felújítottak. Maga a keresdi Bethlen-kastély más rokonok tulajdonában van.
Visszatérve a Bloomberg leírására, eszerint a környéken mélyen el lehet merülni a természet szépségeiben a kínálatban szereplő tevékenységek, e-kerékpározás, helikopteres síelés vagy hegyi túrák révén. Érdemes felfedezni az erdélyi borvidéket is, különösképpen a királyleánykát.
Fotó: Facebook/Bethlen Estates Transylvania
Az ajánlóban végül mégiscsak elismerik: ha már a régióban jár az utazó, kötelező megnézni „Drakula mesés otthonát”, a törcsvári kastélyt, akárcsak sok középkori templomot. A leírás szerint más, UNESCO világörökségi helyszínek, köztük a 2. századi verespataki aranybányászati komplexum is elég közel vannak ahhoz, hogy „gyors és teljesen lenyűgöző” egynapos kirándulásokat lehessen tenni.
Az említett hónapokban a luxusszállodai árak is kedvezőbbek (amelyeket az év folyamán 109 és 196 dollár közöttire taksálnak, időponttól függően). A „sötét és hideg” téli hónapokat nem ajánlják, mint ahogy a nyári csúcsidőszakot sem, amely „nyüzsgő és forró”, akárcsak Európa más vidékein.
A 24-es listán Erdélyt a kenyai Amboseli nemzeti park, Belfast (Észak-Írország) és Lima (Peru) követi, és olyan nagy vonzerejű célpontokat is „megelőz”, mint Las Vegas, Marokkó, Málta, Toszkána vagy a Kajmán-szigetek.
A múlt év első 11 hónapjában több mint 12,74 millió személy szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, 11,1 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában, míg a vendégéjszakák száma 10,3 százalékkal 27,43 millióra nőtt.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!