Elpocsékolja a rendszer a gyerek erőforrásait – Frigy Szabolcs szatmári oktatási szakértő a romániai tanügy hibáiról

Elpocsékolja a rendszer a gyerek erőforrásait – Frigy Szabolcs szatmári oktatási szakértő a romániai tanügy hibáiról

Frigy Szabolcs: a rendszer pozitív irányú megváltozásához társadalmi párbeszédre is szükség van

Fotó: Facebook/Frigy Szabolcs

A romániai oktatási rendszer legfőbb hibáiról, a jövőbeni iskola várható jellemzőiről Frigy Szabolcsot, a szatmári Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum iskolai tanácsadóját, nevelési igazgatóját, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem szatmári kirendeltségének oktatóját kérdeztük. Kifejtette, az információk szelektálására, az álhírek kiszűrésére is tanítani kellene a gyerekeket, akiknek kíváncsiságát, és tulajdonképpen a legfőbb erőforrásait pocsékolja el a tanügyi rendszer.

Zoltán Ildikó

2021. április 24., 08:462021. április 24., 08:46

– A Magyarság Háza Szabadegyetem keretében tartott előadást az iskolarendszer problémáiról, kihívásairól. Miért ezt a témát választotta?

– Az intézmény munkatársai, akik a filmeket készítik, megkerestek, és kérdezték, hogy miről beszélnék szívesen. Mivel számomra fontos az iskolarendszer újragondolása, ezért ez volt az első témajavaslatom, amit a budapesti szerkesztők jóváhagytak. Egyébként a Magyarság Háza intézmény célja, hogy a Magyarországon és a határokon túl élő közösségek között megerősítse a kapcsolatot, kialakítson egy pozitív magyarságképet, erősítse az egymás iránti felelősségérzetet. Színes programokat kínál a különböző korosztályok számára: kulturális rendezvényeket, ismeretterjesztő előadásokat. Új helyzetbe kerültek ők is a pandémia miatt, és a budapesti vezető kezdeményezte, hogy a Magyarság Háza online felületen is megjelenjen. Ennek állandó programja az úgynevezett akadémia: helyi szinten próbálnak megszólítani embereket, hogy közérdekű, a közösség szempontjából fontos témákról beszéljenek.

– Sokszor elhangzik, hogy az iskola szerepe megváltozott a 21. században, hogy nem azt a szerepet tölti be, amit korábban. Hogyan látja ezt?

– Az iskolának mindig az volt a szerepe, hogy valamilyen formában felkészítse a diákjait az életre. Hogyha belegondolok, az érettségi épp erről szól: az iskolát elvégezve vajon érett-e a gyerek? Amikor még nem létezett iskola, akkor is összegyűjtötték a falvakban a fiatalokat, akiknek átadták az eredettörténetet, és onnantól kezdve felnőttnek számítottak. Ez azt is jelentette, hogy értették a körülöttük lévő világot. Alapvetően ez lenne fontos most is: mennyire érti a világot egy 18 vagy 19 éves fiatal felnőtt.

Az iskolarendszer azért is recseg-ropog, mert a világ egyre bonyolultabb, egyre összetettebb, egyre kevésbé értjük, és az iskolának több erőfeszítésre lenne szüksége, hogy értő gyerekeket engedjen útjukra. Szerintem a fiatalok is érzik, hogy az iskola nem a jelen társadalomról szól, hogy az élet most nem ilyen. Ez feszültséget eredményez, mert azt érzik, hogy túl kell élni ezt a négy vagy nyolc évet. Rendkívül fontos lenne, hogy ezen változtassunk. Régen lényeges volt a lexikális tudás. Az iskolarendszer nagyon sokáig arra épült, hogy amit „itt hallasz, azt vidd haza, memorizáld, és mondd vissza!”

Ma, a 21. században ez nem működik. Ott van a Google-kereső, ami mindent tud, és az iskolának ehhez az új helyzethez alkalmazkodnia kellene. Folyamatosan azzal szembesülünk, hogy a rendszer még mindig a memorizálásra épül.

Idézet
Az egész iskolarendszert egy nagy memóriatesztre redukáljuk, holott alkalmazott irányba kellene elmenni, ahol az információ adott. Így a gyereknek meg kell tanulnia információkat keresni, és kritikusnak lenni az információkkal szemben.

Jelenleg „információzaj” van, amiből ki kellene szűrni az értelmes dolgokat. De nem tanítanak Romániában kritikai hozzáállásra nevelő, „fake news” (álhír) nevű tantárgyat, pedig fontos lenne a jelenlegi helyzetben.

– Az említetteken kívül még mi okozhat nagy gondot a jelenlegi oktatási rendszerben?

– A gyerek számára nincs oktatási rendszer, csak a tanár van, aki bemegy az órára. Tulajdonképpen a tanár testesíti meg a rendszert. Annyira kiszámíthatatlan a jövő, hogy az iskola amúgy sem tudja követni. A tantárgyaknak eszközöknek kell lenniük ahhoz, hogy segítsenek a gyereknek abban, hogyan kommunikáljon, mennyire legyen kritikus, hogyan működjön együtt.

A Világbanknak van egy számítása, amit „human capital indexnek” hívnak. Azt próbálják adatolni, hogy egy ország hogyan bánik a fiatalokkal, mert egy ország számára legfontosabb erőforrás egy fiatal. 0 és 1 között elhelyezik az országot egy tengelyen, azt próbálják megmutatni, hogy a fiatalokban rejlő potenciálokat mennyire tudja a rendszer kibontakoztatni. E tekintetben a legjobban teljesít Sanghaj, ott 0,88 az érték: szinte mindent ki tud hozni a fiatalokból. Románia 0,58–0,60 közti értéket mutat fel, ami azt jelenti, hogy a fiatalokban rejlő potenciálnak majdnem fele elvész, nem tudja kihozni a rendszer. Ez gazdasági hátrányt is jelent.

Van egy zseniálisan jó mutatójuk is, ami alapján látható, hogy hány évet töltünk az iskolarendszerben, és abból mennyi a hasznos idő, amikor valóban hasznos dolgokat tanulunk. De az is kiderül, hogy ugyanazt az információt, amit megtanulunk 14 év alatt, egy jó oktatási rendszerben mennyi idő alatt lehetne megtanulni. Románia esetében minimum két és fél év a veszteséges idő, amit a rendszer elpazarol. Ide tartozik például az, hogy magoltatjuk a diákokat, akik azt érzik, hogy hiába járnak iskolába. Amit külföldön nagyon jól csinálnak, hogy van víziójuk a jövőről, arról, hogy milyen fiatalokat akarnak képezni, milyen világban kell nekik helyt állniuk. És többet beszélnek a fiataloknak a boldogságra való képességről, ami az életben nagyon fontos dolog.

– Ön szerint mit veszítenek a diákok az online oktatás miatt, illetve milyen előnyei lehetnek a távtanulásnak?

– A napokban megjelent egy angol kutatás, ami eléggé pesszimista képet festett az online oktatási rendszerről. Ők konkrétan megnézték, hogy mennyit tanultak a gyerekek az online oktatásban: a tapasztalat azt mutatja, hogy a gazdagokat kevésbé érinti rosszul, mint a szegényeket. Ott, ahol a családnak voltak digitális eszközei, nyilván jobban be tudtak kapcsolódni a gyerekek. A francia forradalom óta az oktatásnak mindig az volt az egyik elvárása, hogy egyenlőség legyen.

A román oktatási rendszerben a legjobb és legrosszabb iskola között hatalmas különbség van, ami szegregál, az online oktatás pedig jelentős mértékben szakadékokat okoz. Egyetlen pozitívuma ennek a platformnak, hogy elkezdünk felzárkózni az immár harminc-negyven éves történethez, miszerint az internet behozható az oktatásba. Ezzel együtt megjelennek új félelmek, hogy a tanár helyettesíthető-e? Ha az órát felteszik a Youtube-ra, akkor a tanárnak nem kell megtartania? Ezek a felismerések kellene elvezessenek ahhoz, hogy az óra ne információközlésről szóljon, mert azt meg tudjuk nézni a Youtube-on is. Hanem az lenne a fontos, hogy miként vagyunk mi együtt, hogyan tudunk együttműködni, kommunikálni. Ez lehetőséget nyújt egy jobb rendszer kialakítására, viszont ennek megteremtéséhez szükséges az ön­reflexió. Gondoljuk végig, mi volt rossz és jó ebben az időszakban, tanár, diák és szülő ossza meg tapasztalatait, legyen erről egyfajta társadalmi párbeszéd.

– Előadásában említette a reziliencia (rugalmas ellenállási képesség) fogalmát. Mit is fed ez az oktatásban?

– A reziliencia nagyon fontos fogalommá válik az oktatási rendszerben. Többfajta kontextusban szokták használni. Rezilienciának mondjuk a változással szembeni ellenálló képességet: hogyha tudom, hogy a jövő kiszámíthatatlan, csak a változás biztos, akkor nekem stabil személyiségre van szükségem. Alkalmazkodóképesen kell megbirkózni a változással. A szakirodalom reziliens diákoknak hívja azokat, akiknek a családi környezete nem indokolná, mégis jobban teljesítenek: nagyon szegény környezetből jönnek, de mégis jól teljesítenek. Az oktatási rendszernek is ez kellene legyen az egyik megvalósítása, hogy ilyen diákokat képezzen.

– Ön szerint jó értelemben változni fog-e a közeljövőben az oktatási rendszer?

– Én örök optimista vagyok, hiszem, hogy változni fog, annál is inkább, mivel ez ilyen formában sokáig nem tud működni. A struktúrán belül nagyon sok a feszültség a rendszer elemei között. A finneknek volt egy hatalmas oktatási reformjuk az 1970–80-as évek környékén, amikor teljesen tiszta lappal tudtak meghatározni egy új oktatási irányzatot. Mindezt úgy, hogy volt konszenzus a politikai pártok közt arra vonatkozóan, hogy merre kell vinni az oktatást. Romániában is ilyen intézkedésre kellene törekedni, ugyanakkor társadalmi párbeszédre lenne szükség. Rengeteg tanulmány és felmérés készült arról, hogy milyen a jó oktatási rendszer, van honnan ihletet meríteni.

Idézet
Bátorság, támogatás, merészség kellene, hogy váltani tudjunk. Szerintem a tanárképzőkkel kellene kezdeni, mert minőségi oktatás csak ott lehetséges, ahol nagyon erős a tanárképzés. Ez nagyon összetett folyamat, de el kell kezdeni, mivel látjuk, hogy a mostani rendszer már nem működik jól.

És fel kell készíteni a gyereket a jövőre, arra, hogy nem ér véget a tanulás az érettségivel vagy az egyetemmel. Tanulási ökoszisztémában kell gondolkodni, ami nagyfokú együttműködést jelent az iskola, a közösség, a szülői háttér és a kulturális intézmények között. Az is elgondolkodtató, hogy a gyerek, amikor belép az óvodába, vagy elkezdi az iskolát, még kíváncsi, és szeret tanulni. Tizenkét múlva pedig elege van ebből a formális tanulásból. A gyerekek legfontosabb erőforrásait pocsékolja el a rendszer.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről

Egy 15 éves lány meghalt vasárnap, miután lezuhant egy brassói panelház nyolcadik emeletéről. Az eset hajnali 2 órakor történt, és a helyszínre küldött orvosi csapatok már csak a halál beálltát tudták megállapítani.

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

Egy újszülöttet találtak holtan vasárnap a Szatmár megyei Turc település közeli területen, a rendőrök azonosították, és kórházba vitték az édesanyját – közölte vasárnap este a Szatmár megyei rendőrség.

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

2024. április 07., vasárnap

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket

Erdélyi városok, illetve lakónegyedek vezetnek egy ingatlanközvetítő portál rangsoraiban, melyek a legélhetőbb romániai helyszíneket vonultatják fel a lakhatási körülmények szempontjából.

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket
2024. április 07., vasárnap

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit

Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit
2024. április 07., vasárnap

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt

Pisztolylövésekkel, közel húsz kilométeres autós üldözés után állítottak meg a dél-erdélyi sztráda autópályarendőrei egy moldovai embercsempészt szombaton este.

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt
2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia