Útügyi túlkapás. Bihar megyében Fugyivásárhelyen is egynyelvűre cserélték a kétnyelvű falunévtáblákat
Fotó: Szucher Ervin
A Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaságnak (CNAIR) nincs honnan tudnia, melyik településen élnek legalább 20 százalékban kisebbségek – ezzel a fura válasszal hárított az állami intézmény, amikor a Krónika arról érdeklődött, hogy a felújítás címszava alatt miért szereltek le több kétnyelvű helységnévtáblát a Kolozsvár és Nagyvárad közötti útszakaszon.
2022. február 10., 14:012022. február 10., 14:01
A közlekedésbiztonsági infrastruktúra korszerűsítése az út menti falvakban és a „fekete pontokban” – ezt a hangzatos elnevezést viseli az országos útügyi hatóság által folytatott akció a DN1-es jelzésű főút Kolozsvár és Nagyvárad közötti szakaszán. Csakhogy a korszerűsítésnek több kétnyelvű helységnévtábla esett áldozatául, ilyen például a Kolozs megyei magyarkapusi, valamint a Bihar megyei élesdi és a fugyivásárhelyi felirat. Egyébként
Érdeklődésünkre az útügyi hatóság kolozsvári székhelyű, hat megyét felölelő regionális központjának sajtóirodájától azt az írásbeli választ kaptuk, miszerint a 2001/215-ös számú közigazgatási törvény értelmében a táblák megrendelése a polgármesterek, azok finanszírozása a helyi önkormányzatok feladatkörébe tartozik. Amikor viszont azzal szembesítettük az intézmény illetékeseit, hogy ennek dacára valamennyi táblát a Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaság cserélte ki, Anca Pop regionális szóvivő azt próbálta bizonygatni, hogy a törvény kimondottan a két- vagy többnyelvű táblákra vonatkozik.
– kérdezett vissza a szóvivő. Pedig a válasz nyilvánvaló: a Hivatalos Közlönyből vagy az éppen lecserélésre kerülő kétnyelvű tábláról.
Tasnádi István Szilárd, Kolozs megye magyar prefektusa némi fenntartással fogadta a véletlen vagy szándékos mulasztásról szóló hírt. Mint január 20-i válaszában lapunkkal közölte, értesítette a kormányhivatal illetékes munkatársát, hogy „menjen ki a helyszínre, és vizsgálja meg a helyzetet, figyelembe véve a törvényes előírásokat”. Közel három hét elteltével ismét az RMDSZ által támogatott kormánymegbízotthoz fordultunk. Tasnádi újabb ígéretet tett. „A holnapi napra van beütemezve a helyszíni ellenőrzés, a prefektúra képviselői terepszemlét tartanak. Amennyiben a bejelentés óta nem változott a helyzet, és továbbra sincs kétnyelvű helységnévtábla a település bejáratainál, akkor hivatalosan is felszólítjuk a magyarkapusi önkormányzatot, hogy kéthetes határidőn belül tegyenek eleget a törvényben foglalt kötelezettségeiknek” – mondta Tasnádi.
Közben az útügyi illetékesek is lépésre szánták el magukat. Bejelentésünkre reagálva Anca Pop is megígérte, hogy intézkednek: a kalotaszegi magyar többségű községközpontban nem cserélik ugyan le a vadonatúj, kizárólag román nyelvű táblákat, de visszahelyezik a régi, kétnyelvűeket is.
A Kolozs megyei Magyarkapuson is egynyelvűre „váltott” a helységnévtábla
Fotó: Szucher Ervin
Akárcsak Kolozs megye prefektusa, Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei ügyvezető elnöke is a Krónikától szerzett tudomást a korszerűsítésnek álcázott jogtiprásról. Megígérte, hogy utánanéz, és intézkedik. A szövetség politikusa rendkívül bosszantónak tartja, hogy a történelem ismétli önmagát, mert
„Emlékezzünk vissza, évekkel ezelőtt az Érmelléken, tehát tömbvidéken cserélték le a kétnyelvű településnév-táblákat kizárólag román nyelvűekre. Úgy tűnik, teljesen érzéketlenek a törvény ez irányú betartása iránt” – fejtette ki lapunknak Szabó Ödön. A parlamenti képviselő arra is emlékeztetni kívánt, hogy a térségben, ahol nem a CNAIR „nyúlt bele” a kétnyelvűségbe, a táblamázolók „tették a dolgukat” – mint például a megyeszékhelyen. Mint hozzátette, szerencsére egy ideje már senkit nem zavar az Oradea–Nagyvárad felirat.
Bihar megyében Fugyivásárhelyen a kétnyelvű falunévtáblákat cserélték egynyelvűre, a magyarok által kevesebb mint 20 százalékban lakott Élesden – ahol az önkormányzat döntése alapján került ki a magyar felirat is – részlegesen távolították el a kétnyelvűeket, azonban ott, ahol meghagyták, elébe helyezték az egynyelvűt. Alsólugason – ahol a kisebbség aránya szintén 20 százalékos küszöb alá apadt – az önkormányzat hiába döntött a kétnyelvűség mellett, az útügyi hatóság elutasította a kérést.
Amint Sorbán Levente polgármester lapunknak nyilatkozva elmondta, tavaly nyáron, az árkok takarítása során a kétnyelvű üdvözlőtáblát is eltávolították. „Fogjuk rá, hogy régi volt, kissé elkorhadt, megérett a cserére. Újat rendeltünk, amelyet hamarosan elhelyezünk a község valamennyi végébe” – tette hozzá az elöljáró, aki reméli, hogy nem jár úgy, mint a 90 százalékban magyarok által lakott Örvénd feliratával, amelyért hosszas csetepatét kellett vívniuk az állami útügyi társasággal.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
3 hozzászólás