Csomortányi István, Biró József Attila és Mezei János
Fotó: Rab Zoltán
Hárompárti egyezséget szeretett volna az önkormányzati választásokra készülő Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppárt, de a párbeszéd és az esetleges politikai egyezség helyett az RMDSZ megpróbálta „felszalámizni” a két jobboldali alakulatot – állítja az MPP, illetve az EMNP vezetője, Mezei János és Csomortányi István.
2020. augusztus 16., 12:332020. augusztus 16., 12:33
2020. augusztus 16., 12:412020. augusztus 16., 12:41
Hárompárti egyezséget szeretett volna kötni a szeptember 27-ei helyhatósági választásokra a Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppárt az RMDSZ-szel, de utóbbi még a tárgyalás lehetőségét is elutasította – rója fel a legnagyobb romániai magyar politikai alakulatnak a két kisebb párt vezetője. Mind Mezei János, mind Csomortányi István határozottan állítja, hogy a valós magyar–magyar összefogás meghiúsítója a Kelemen Hunor által vezetett RMDSZ.
Az Erdélyi Magyar Szövetségbe (EMSZ) tömörülő nemzeti oldal ennél súlyosabb vádat is megfogalmazott a hétvégén Marosvásárhelyen.
Mint mondták, legtöbbjük visszautasította, akadtak viszont olyanok is, akik opportunizmusból örültek, hogy felkerülhetnek a nagyobbik romániai magyar párt listájára. „Az RMDSZ igyekezett minket szalámiként felszeletelni, amikor külön-külön próbált egyezségre jutni embereinkkel. Büszke vagyok arra, hogy a legtöbben elutasították az ajánlatot” – nyilatkozta Csomortányi, aki
Mezei János elmondta, ha kevesen is, de egyesek mégiscsak engedtek a csábításnak – főként a háromszéki kollégák közül. A fúzióra készülő két kisebb alakulat vezetője egyetértett abban, hogy – öröm az ürömben – az átállók távozásával egy letisztulási folyamat is végbement.
Fotó: Rab Zoltán
Az Erdélyi Magyar Szövetség vádjaira az RMDSZ országos alelnökét és egyben szóvivőjét, Hegedüs Csillát szerettük volna reagáltatni, a kolozsvári politikus azonban azzal hárított, hogy ő nem tud semmiféle beszervezési „akcióról”.
– ígérte pénteken a Krónikának Hegedüs Csilla.
A nyárádszeredai Biró József Attila egyike azoknak a polgári párti önkormányzati képviselőknek, akik azt állítják, hogy az RMDSZ befutó helyet kínált a saját listáján. Biró négy évvel ezelőtt a szövetség és az MPP között kötött egyezség révén a tulipán égisze alatt került a Maros Megyei Tanácsba. Amint lapunknak elmondta, bár mindvégig jól együttműködött az RMDSZ-es kollégáival, soha nem adta fel identitását.
– szögezte le. Ezt 2016-ban a megyei önkormányzati testületben dolgozó kollégái is tudomásul vették, és tiszteletben tartották. Azzal, hogy elutasította az RMDSZ idei ajánlatát, a nyárádszeredai képviselő jelentős kockázatot vállalt: a kevésbé esélyes, ugyanakkor a pártszövetségekre érvényes 8 százalékos választási küszöböt átlépni kényszerülő EMSZ színeiben készül megméretkezni.
Fotó: Rab Zoltán
A politikai egyezség hiánya nem akadályozza meg az Erdélyi Magyar Szövetséget abban, hogy Maros megyében és Marosvásárhelyen az RMDSZ polgármester-, illetve megyeelnökjelöltjét támogassa – nyilatkozták az EMSZ társelnökei. „Jó mozgósítás és teljes egység mellett garantált lett volna a magyar jelölt sikere. Rajtunk kívül álló okokból mégsem született egyezség, ennek ellenére mi nem állítunk jelöltet, hanem a közösségi érdeket nézve, megnyitjuk a pályát Péter Ferencnek.
– szemléltette a kialakult álláspontjuk fontosságát Csomortányi. A néppárt elnöke úgy vélte, sokkal szerencsésebb és hatásosabb lett volna, ha ezt a bejelentést Péter és az RMDSZ jelenlétében tehették volna meg, de a „nagyobbik testvér” mindezt nem tartotta fontosnak.
Fotó: Rab Zoltán
Mint ismeretes, Marosvásárhely esetében már hónapokkal ezelőtt hasonló döntés született: a nemzeti oldal nem indít polgármesterjelöltet, inkább az eredetileg az RMDSZ által megnevezett, de függetlenként induló Soós Zoltánt támogatja. Az EMSZ viszont itt is saját tanácsosi listával jelentkezik.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
1 hozzászólás