Cégérrel sem fogy el a jó bor? A legtöbb erdélyi pincészetet nehéz helyzetbe hozta a járvány

A borászokat az ág is húzza. Az arad-hegyaljai bor szempontjából nagyon jó évjárat ígérkezik Balla Géza szerint, mégsem tudnak drágítani

Fotó: Makkay József

Nehéz évet zárnak az erdélyi szőlőtermesztő borosgazdák. A kisebb termés ellenére a must cukortartalma magas, sok pincészetben jó minőségű, erős bor erjed a frissen szüretelt szőlőből. Az igazi gondot azonban az értékesítés okozza. Balla Géza arad-hegyaljai borász szerint az utóbbi négy évtized legnehezebb időszakát éli át.

Makkay József

2021. november 15., 17:562021. november 15., 17:56

2021. november 15., 18:012021. november 15., 18:01

A szeszélyes időjárás miatt 2021 átlagos szőlészeti és borászati év. Erdély egyes vidékein a kelleténél több eső esett, de inkább a hosszú és tartós szárazság volt a jellemző, ami gátolta a szőlőszemek megfelelő kifejlődését, így a jó évek hozamához képest lényegesen kevesebb szőlő termett.

A történelmileg híres ménesi borvidéken, az Arad megyei Ópáloson 124 hektáron gazdálkodó Balla Géza szerint mennyiségileg kisebb volt az idei szőlőhozam, de az arad-hegyaljai bor szempontjából mégis nagyon jó évjárat ígérkezik.

Idézet
A borvidék sziklás, köves talajában nagyon kevés a talajvíz, a lehulló csapadék azonnal lefolyik. Nyáron lezúdult egy-két nagyobb eső, de egy-két hónapig egy csepp sem esett. Az apró szőlőszemek kevesebb mustot adnak, ami viszont sokkal koncentráltabb: a normálisnak mondható 220–230 gramm/liter cukortartalom felkúszott 260 gramm/literre, több dűlőből szüreteltünk túl édes tételeket”

– magyarázza a partiumi borász, aki a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának kertészmérnöki szakán oktat szőlészetet és borászatot. A szakember szerint a bor minőségét soha nem egy-két paraméter határozza meg, így nem jelent hátrányt az idei túl magas, 14–16 alkoholfokos alapanyag.

Galéria

Koronahatás. Sokan lemondtak a nem létfontosságú dolgokról, így a borról is

Fotó: Makkay József

Túl nagy borkínálat

A bor értékesítése szempontjából normális évjáratban gondot okozhat az átlagosnál kisebb mennyiségű szőlőtermés, hiszen ezzel csökken a pincészetek forgalma és jövedelme is. Az elmúlt két esztendő azonban semmilyen szempontból nem mondható normálisnak:

a koronavírus-járvány gazdasági következményei a mezőgazdasági ágazatok közül a borászatot viselték meg a legjobban.

A jó minőségű, igényesen előállított borokat kínáló pincészetek közül sokan kerültek csődközelbe, jövőre pedig fel is számolódhatnak, ha nem tudják ellensúlyozni a palackozott bor forgalmának drasztikus visszaesését.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján Balla Géza pozitívan értékeli, hogy sokan örömükben vagy bánatukban is megittak egy-egy pohár jó bort, azaz a borfogyasztási kultúra jó irányba indult el Romániában is, ami szép fejlődést ígért a hazai pincészeteknek. Ezt a kedvező folyamatot akasztotta meg a koronavírus-járvány: az emberek rendre lemondtak a nem létfontosságú dolgokról, így a borról is.

A lejtmenetben közrejátszott a vendéglátóipar folyamatosan romló helyzete, a HoReCa-szektor válsága is.

Galéria

Fotó: Makkay József

A kis- és nagykereskedelemben hatalmas túlkínálat van borból, miközben drasztikusan visszaesett a borok eladása. Az arad-hegyaljai pincészet tulajdonosa szinte lehetetlennek tartja a bor árának emelését, pedig a termelőknek nincs más lehetőségük kigazdálkodni a borászathoz szükséges fogyóanyagok áremelkedését.

Idézet
A kereskedők hallani sem akarnak a bor áremeléséről. Több borász azonban önköltségi ár alatt is hajlandó túladni készletein, csak hogy bevételhez jusson. Ez nagyon rossz irányba taszítja el az ágazatot, a koronavírus-járvány okozta válsághelyzetből roppant nehéz lesz kilábalni”

– fogalmaz Balla Géza. A szakember azt is szóvá teszi, hogy szakmai pályafutásának 38 éve alatt soha nem fogott még ki ilyen kritikus időszakot. Máskor is voltak nehéz periódusok, de azokat mindig sikeresen tudták kezelni.

Galéria

Balla Géza

Fotó: Makkay József

A borászok számára mindig a téli ünnepek jelentették a mentőövet, amikor készleteik jelentős része elkelt. Tavaly télen volt az első hideg zuhany, és az idei biztató nyár után ismét „halott” időszaknak néznek elébe: a bor értékesítése szempontjából takaréklángon működő kereskedelmi forgalom inkább stagnálást, vagy éppen csökkenést jelez. A ménesi borász szerint azok a pincészetek vannak szerencsés helyzetben, amelyeket olyan vállalkozók tartanak fenn, akik más tevékenységi területen sikeresek, így a borkereskedelem veszteségeit pótolni tudják.

A borászok többsége azonban nincs ilyen szerencsés helyzetben. Balla Géza szerint

a kisebb pincészetekben a családi megtakarításokhoz nyúlnak, hogy átvészeljék ezt a nehéz időszakot, amely eltarthat még további egy évig is.

„A borászszakma mindig előrelátó és optimista volt. Mindenkinek azt javasolom, hogy a ránk jellemző optimista magatartás kerekedjen felül, és vészeljük át ezt a roppant nehéz időszakot. Nagy kár lenne, ha az ígéretesen elindult erdélyi pincészetek egy része bezárna” – húzza alá Balla Géza.

Galéria

Fotó: Makkay József

Ömlesztett borok előnyben?

A kisebb pincészetek közül sem mindenkit érintett egyformán a kereskedelmi borforgalom drasztikus visszaesése. Sok erdélyi gazda ugyanis nem palackozza borait, hanem ömlesztve árulja szűkebb és tágabb környezetében, ami a jelenlegi válsághelyzetben talán némi előnyt jelenthet a talpon maradáshoz. A Bihar megyei Hegyközszentimrén több szőlősgazda is bortermeléssel foglalkozik, jórészt 1–3 hektáros területen, de van, aki 70 hektáron termeli meg ömlesztve értékesített borait.

Nagy Sándor az 1989-es rendszerváltás óta foglalkozik szőlőtermesztéssel, háromhektáros birtokát a kilencvenes évek elején telepítette. Az elmúlt három évtizedben olyan sokan megismerték a környező településekről, illetve Nagyváradról, hogy soha nem panaszkodott a forgalomra. Egyik évről a másikra alig maradt bora.

Idézet
Esküvőkre, keresztelőkre, különféle mulatságokra ömlesztve vásároltak tőlem az emberek innivalót. Tudják, hogy semmiféle adalékanyagot nem teszek a borba, csak a legszükségesebb mennyiségű borként. Jól esett hallani, hogy a boraimtól soha nem fájdult meg a mulatozó társaság feje, így évről évre visszajárnak. Ők a törzsvásárlóim, akikre ilyen nehéz időkben is számíthatok”

– magyarázza a gazda.

A tavalyi és az idei esküvői szezon átalakulását, illetve a családi mulatságok korlátozását megérezte, de a bor értékesítésében nem volt akkora visszaesése, hogy eladhatatlan készletei gyűljenek fel a pincében. Néhány hordó vörös bor vár csupán értékesítésre az előző évek hozamából, a fehér borokon már túladott.

Galéria

Fotó: Makkay József

Nagy Sándor érdekes jelenségnek tartja a rozé borok gyorsan terjedő divatját. Pár éve a legtöbb kisebb pincészet számára szinte ismeretlen rozé fajták hirtelen berobbantak a köztudatba. Ma már sokan keresik, így a kékszőlő-fajták felét vörös bornak, másik felét rozénak dolgozza fel. Nagyék zömében félszáraz borokat forgalmaznak, erre van a legnagyobb kereslet a környéken.

„A borászat nincs könnyű helyzetben, de én akkor sem mondanék le róla, ha nem nyugdíjasként foglalkoznék szőlőtermesztéssel. Két fiammal és a feleségemmel gazdálkodunk, a fiúk tizenkettedikesek. Remélem, valamelyik gyerek hosszabb távon is elkötelezi magát a szőlő mellett. Ha ügyesen gazdálkodik, ekkora területen egy borosgazda meg tud élni a családjával” – magyarázza búcsúzólag Nagy Sándor hegyközszentimrei boros gazda.

Galéria

Fotó: Makkay József

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 29., csütörtök

Közúti balesetben elhunyt Magyarország bukaresti diplomáciai kirendeltségének konzulja

Súlyos baleset történt csütörtökön az A1-es jelzésű autópályán Temesvár és Lugos között, az ütközés során életét vesztette Magyarország bukaresti konzulátusának egyik munkatársa, Vágó Ferenc konzul.

Közúti balesetben elhunyt Magyarország bukaresti diplomáciai kirendeltségének konzulja
2024. augusztus 29., csütörtök

Egészségre káros szalicil került erdélyi üzletekbe, visszahívják a kereskedelemből

Tartósítószerként használatos szalicilt hív vissza forgalomból több erdélyi megyéből az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság, miután a vizsgálatok kimutatták, hogy néhány cég terméke ártalmas az egészségre.

Egészségre káros szalicil került erdélyi üzletekbe, visszahívják a kereskedelemből
2024. augusztus 29., csütörtök

Díszpolgári címet kapott a magyar vívó olimpikon Kolozs megyében

Megszavazta a Kolozs megyei képviselő-testület csütörtöki ülésén azt a határozattervezetet, amely díszpolgári címet adományoz Uray Zoltán biológusnak, radiológusnak, vívónak, a biológia tudományok doktorának, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjának.

Díszpolgári címet kapott a magyar vívó olimpikon Kolozs megyében
2024. augusztus 29., csütörtök

Gátlástalanul kérték a csúszópénzt a betegektől a Temesváron lebuktatott sebészek, onkológusok, Fritz megdöbbent

Bírósági felügyelet alatt zajlik kivizsgálás a temesvári városi kórház hat sebészorvosa és egy asszisztensnője ellen folytatólagos csúszópénz-elfogadás miatt – tájékoztatott csütörtökön a Temes megyei törvényszéki ügyészség.

Gátlástalanul kérték a csúszópénzt a betegektől a Temesváron lebuktatott sebészek, onkológusok, Fritz megdöbbent
2024. augusztus 29., csütörtök

Dél-Erdélyben jégesőre és erős szélre figyelmeztetnek a meteorológusok

Viharokra figyelmeztető első- és másodfokú riasztásokat adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország több régiójára.

Dél-Erdélyben jégesőre és erős szélre figyelmeztetnek a meteorológusok
2024. augusztus 29., csütörtök

Nyugat-Európából lopott kocsit tartóztattak fel a magyar határrendőrök, idén ez már a sokadik fogás

Német hatóságok által körözött mikrobuszt foglaltak le a magyar rendőrök a Csanádpalota –Nagylak autópálya-határátkelőhelyen.

Nyugat-Európából lopott kocsit tartóztattak fel a magyar határrendőrök, idén ez már a sokadik fogás
2024. augusztus 29., csütörtök

A medve nem elégedett meg a disznóval, a gazdára is rátámadt

Medve támadt egy férfira a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a Beszterce-Naszód megyei Kolibica (Colibiţa) üdülőtelep egyik házának udvarán – tájékoztatott csütörtökön a megye katasztrófavédelmi felügyelősége.

A medve nem elégedett meg a disznóval, a gazdára is rátámadt
2024. augusztus 29., csütörtök

Borboly Csabánál járt a medve

Medveveszély miatt adtak ki mobiltelefonokra küldött vészjelzést (RO-Alert) csütörtök hajnalban Csíkszeredában, mivel az éjszaka folyamán egy magánház kertjében jelent meg a nagyvad – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Borboly Csabánál járt a medve
Borboly Csabánál járt a medve
2024. augusztus 29., csütörtök

Borboly Csabánál járt a medve

2024. augusztus 28., szerda

A váradiak sem maradtak ki a hamis tömegközlekedési kártyákat ígérő csalók szórásából

Nagyvárad is bekerült azon, az utóbbi hetekben számos erdélyi és partiumi városban felbukkant internetes csalók célpontjai közé, akik hamis tömegközlekedési kártyákat kínálva próbálják átverni áldozataikat.

A váradiak sem maradtak ki a hamis tömegközlekedési kártyákat ígérő csalók szórásából
2024. augusztus 28., szerda

Nekiszökhetnek a medvealagutaknak a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán

A bukaresti közlekedési minisztérium – a vészjósló civil várakozásoknál hamarabb – kibocsátotta a dél-erdélyi autópálya hírhedt Marzsina–Holgya-szakaszán tervezett alagutakra vonatkozó építkezési engedélyt.

Nekiszökhetnek a medvealagutaknak a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán