Fotó: Oláh Emese/Facebook
A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) tiltakozik az ellen, hogy a kincses városban tanuló egyetemi hallgatóknak előbb ki kell fizetniük a tömegközlekedési eszközök használatára feljogosító bérleteket, és majd csak később kapják vissza a pénzt.
2024. október 02., 14:202024. október 02., 14:20
A diákszervezet szerdai közleménye szerint a KMDSZ „mély csalódottsággal” viszonyul a kolozsvári tömegközlekedési vállalat (CTP) keddi bejelentéséhez, amelyben tájékoztatták a felsőoktatásban résztvevő diákokat, hogy a továbbiakban a tömegközlekedési bérletek díjainak előzetes kifizetése kötelező. A pénzt pedig csak hosszadalmas, bürokratikus folyamat lezárása után térítik meg az egyetemek.
„Szervezetünk régóta elítéli a jól ismert »decont« módszert, mivel
őket. A közel 100 lejes bérlet összege sok diák számára jelentős anyagi terhet jelent, amit előzetes tervezés nélkül sokan nem engedhetnek meg maguknak” – közölte a KMDSZ. Mint írták, elfogadhatatlan, hogy az egyetemek és a tömegközlekedési vállalat folyamatosan egymásra hárítják a felelősséget, és minden megoldási lehetőséget elutasítottak a diákszervezetek részéről. Kiderült ugyanis, hogy az új gyakorlatot a bukaresti oktatási minisztérium szabta meg, és a felsőoktatási intézmények annak függvényében kötelesek megtéríteni a diákok számára a bárletek árát, hogy rendelkeznek-e ehhez szükséges anyagi forrásokkal.
„Az a tény, hogy a diákok ilyen bizonytalan helyzetben kénytelenek megkezdeni a tanévet, teljes mértékben elfogadhatatlan. A Kolozsvári Magyar Diákszövetség folyamatosan keresi a megoldási lehetőségeket és a szükséges információkat annak érdekében, hogy a diákok a lehető legpontosabb tájékoztatást kapják, és a kialakult helyzet végső kimenetele számukra a lehető legkedvezőbb legyen” – közölte a KMDSZ.
A diákszervezet mindezek fényében azt tanácsolja, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzetben,
mivel az árak megtérítése a KMDSZ szerint nem garantált”.
A CTP október elsején azt közölte, hogy a 30 év alatti egyetemisták, mesterképzősök és doktoranduszok ingyenes utazásának biztosítási módja megváltozott, a bérleteket a tömegközlekedési vállalat pénztárainál lehet igényelni, a bérletek árát pedig az egyetemek visszamenőleg megtérítik. Az egyetemi hallgatók a felsőoktatási intézményekben kaphatják meg a visszafizetéssel kapcsolatos információkat. Az egyetemisták számára a Kolozsvár valamennyi járatán való korlátlan utazást biztosító bérlet 95 lejbe kerül egy hónapra. További részletek a tömegközlekedési vállalat honlapján találhatóak.
Teljesen ingyen vehetik igénybe a városi tömegközlekedést az új tanévben a Kolozsváron tanuló diákok, az iskolások és az állami egyetemeken hallgató egyetemisták egyaránt.
A KMDSZ aggodalma egyébként megalapozott, az eddigi tapasztalatok ugyanis azt bizonyítják, hogy valóban nem zökkenőmentes a bérletek árának megtérítése. Azokon a felsőoktatási intézményeken – például a kolozsvári Műszaki Egyetemen –, ahol eddig is az volt a gyakorlat, hogy utólag térítették meg a bérletek árát, a hallgatóknak minden hónapban sorba kellett állniuk visszaigénylési kérvényük benyújtásáért.
Különben a kolozsvári képviselőtestület tavaly októberben úgy döntött, hogy teljesen ingyen vehetik igénybe a városi tömegközlekedést a 2023/2023-as tanévben a kincses városban tanuló diákok, az iskolások és az állami egyetemeken hallgató egyetemisták egyaránt. A megyeszékhely önkormányzata akkor kiegészítette az oktatási minisztérium által biztosított 90 százalékos finanszírozást, átvállalva a fennmaradó 10 százalékot, ugyanakkor ahhoz, hogy az egyetemi hallgatók valóban ingyen utazhassanak a kolozsvári járatokon, a tömegközlekedési vállalatnak (CTP) megállapodást kellett kötnie a felsőoktatási intézményekkel.
A korábbi ígéretekkel ellentétben nem indul be Marosvásárhely metropolisz-övezetében a tömegközlekedési szolgáltatás, így a peremtelepüléseken élő diákok, ingázók nem tudnak az eddiginél könnyebben és biztonságosabban utazni.
Több ízben is szexuális aktusra kényszerített egy kiskorú lányt.
Lehoztak a havasokból a hegyimentők egy ukrán férfit, aki a Máramarosi-havasokon keresztül jött át Ukrajnából Romániába, és már több napja a hegyen tartózkodott – számolt be szerdán a Máramaros megyei Salvamont szóvivője.
A Krassó-Szörény megyei Berszászka (Berzasca) község önkormányzata segítséget kért a településre egy hete bejáró két farkas eltávolításához, mivel a helybéliek attól tartanak, hogy a vadállatok kárt okozhatnak a gazdaságaikban.
Erdély legnagyobb egyetemi városában diákok ezreiben évente felmerül a kérdés, hogy legszebb éveiket az olcsóbb és közösségi élményt nyújtó bentlakásban töltsék, vagy nyúljanak mélyen a zsebükbe, és válasszák a kényelmesebb albérletet.
A Kovászna megyei rendőrök idén 674 bírságot róttak ki az 112-es egységes segélyhívószám indokolatlan hívása miatt – tájékoztatott kedden a megyei rendőrség.
A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház (SJU) kedden bejelentette, hogy a kardiológiai osztályán Covid-19-járványgóc alakult ki.
Kétórás figyelmeztető sztrájkba léptek kedden 13 órától a Román Rádiótársaság FAIR-MediaSind szakszervezetéhez tartozó alkalmazottai. A tiltakozó akció 15 óráig tartott.
Mint az közismert, Nagyváradon évek óta tart az értékes, jórészt a 19. és a 20. század fordulója környékén épült bérpaloták és egyéb épületek rehabilitációja, most az egyik Adorján-palotára került sor.
Súlyos állapotban került kórházba egy 37 éves férfi, miután két autó is elütötte a 173F jelzésű megyei úton, a Beszterce-Naszód megyei Szászbudak településen.
Műszaki meghibásodás miatt kigyulladt kedd reggel Arad megyében egy autóbusz több mint 40, a kisjenői iskolákba tartó gyermekkel a fedélzetén; senki nem sérült meg.
szóljon hozzá!