Áldozatok. Felső sor: Szoboszlay Aladár, Lukács István, Orbán Károly. Középső sor: Tamás Dezső, Tamás Imre, Ábrahám Árpád. Alsó sor: Alexandru Fîntînaru, Huszár József, Kónya István
Fotó: IICCMR/Krónika
Emberölés, valamint emberiesség elleni bűncselekmény gyanújával bűnvádi eljárást indított a temesvári katonai ügyészség Szoboszlay Aladár és társai hatvan évvel ezelőtti kivégzése kapcsán. A nyomozó hatóság szerint még életben van néhány felelős.
2018. május 08., 15:052018. május 08., 15:05
2018. május 08., 16:222018. május 08., 16:22
A bűnvádi dosszié megnyitását Radu Ilina temesvári katonai főügyész jelentette be kedden annak kapcsán, hogy az aradi Alsótemetőben megkezdődött a Szoboszlay-per 1958-ban kivégzett tíz áldozata jeltelen közös sírjának felkutatása. Mint arról beszámoltunk, a feltáró és kutatómunkát a kommunizmus bűneit vizsgáló és a román emigráció emlékét ápoló intézet (IICCMER) szakértői régészek és történészek bevonásával folytatják.
Szoboszlay Aladár nemcsak a katolikus egyház kiemelkedő személyisége, hanem a romániai magyar társadalom második világháború utáni első kiemelkedő kisebbségi politikusa volt – jelentette ki a Krónikának Vekov Károly történész az egykori antikommunista és társai hamvainak felkutatása apropóján.
Radu Ilina kedden Aradon elmondta, megpróbálják feltárni az 1958. szeptember elsején végrehajtott halálos ítélet körülményeit, ugyanakkor azonosítani kívánják a felelősöket is. A nyomozó hatóság vezetője közölte, a román kommunista rezsim megdöntése szándékának vádjával elítélt római katolikus lelkészt és kilenc társát hatvan évvel ezelőtt a temesvári börtönben lőtték agyon a Szekuritáté emberei, majd ismereteik szerint a holttesteket Aradra szállították, ahol az Alsótemetőben egy tömegsírban elhantolták őket.
Kedden nekiláttak a Szoboszlay-csoport tagjai sírhelye felkutatásának az aradi Alsótemetőben
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„A földi maradványok feltárása esetén patológiai vizsgálatnak vetjük alá a csontokat a kivégzettek azonosítása érdekében, továbbá jogi szempontból is fel akarjuk tárni a hat évtizeddel ezelőtt történteket. Információink szerint még élnek olyan személyek, akik felelősségre vonhatóak a tíz áldozat kivégzéséért, megemlíthetőek többek között a kivégzőosztag vezetői, továbbá mindazok, akik elrendelték az élet kioltásához vezető intézkedést” – idézte a News.ro hírügynökség a katonai főügyészt.
Megtekintette a kutatás elindítását az aradi temetőben Lukács István fia, aki 13 éves volt apja kivégzésekor. A férfi újságíróknak elmondta, másfél évvel korábban látta apját utoljára, az ítélet után pedig a kommunista államhatalom elkobozta a házukat, így édesanyjával és két testvérével együtt az utcára került. „Már az 1989-es forradalom után nekiláttam a közös sír felkutatásának, mivel megígértem édesanyámnak, hogy keresztényhez illően eltemetem az apámat. Ha sikerül megtalálni a földi maradványait, anyám mellé temetem Szegeden” – jelentette ki a pécskai férfi. Lukács István elmondta azt is, bár Szoboszlayékat a Kolozsváron 2010-ben kihirdetett ítélet utólag felmentette a vádak alól, ők sohasem kapták vissza az elkobzott házukat és javaikat.
Szoboszlay Aladár lelkészt és 56 vádlott-társát államellenes összeesküvés vádjával ítélték el 1958-ban. A pécskai római katolikus pap Confederatio című művében egy Arad központú román-magyar konföderáció létrehozásáról írt. Több társával azt tervezték, hogy az 1956-os magyar forradalommal párhuzamosan Romániában is forradalmat robbantanak ki. A Szekuritáte azonban hamar felgöngyölítette az ügyet és letartóztatta a szervezkedőket. A Szoboszlay-perben a lelkészt és kilenc társát golyó általi halálra, a többieket pedig súlyos börtönbüntetésre ítélték. Szabó Emilnének, Szoboszlay lánytestvérének a kezdeményezésére a kolozsvári táblabíróság 2010-ben újratárgyalta a Szoboszlay-pert, és jogerősen felmentette az elítélteket, megsemmisítve az 52 évvel korábban kihirdetett verdiktet.
Figyelmeztető sztrájkkal tiltakoznak méltánytalan munkakörülményeik, kevés fizetésük miatt a román közszolgálati rádió központi és területi stúdióinak alkalmazottai.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték Liliana Coldea orvosnőt, a nagyszebeni vasutaskórház és a megyei sürgősségi kórház volt menedzserét – számolt be szombaton a Szeben megyei ügyészség szóvivője.
Sárga jelzésű figyelmeztetést bocsátottak ki szombaton reggel a meteorológusok Erdély számos vidékére, ahol bőséges esőzésekre, helyenként viharokra kell számítani.
A nagyszebeni Vasutaskórház vezetősége közleményben határolódott el azoktól a bűncselekményektől, amelyekkel az intézmény egyik orvosát, volt menedzserét gyanúsítja az ügyészség.
Csúszópénz elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vették a nagyszebeni Vasutaskórház, valamint a nagyszebeni megyei sürgősségi kórház egyik orvosát és volt menedzserét, Liliana Coldeát.
Használt nyomtatóberendezések, hozzájuk való tonerek, festékpatronok és egyéb tartozékok voltak tonnaszám egy régi szövetkezeti telephelyen az Arad megyei Szinte község területén.
A kolozsvári Szent Mihály-templomban is megemlékezést szerveznek a vértanúk tiszteletére, a történelmi valóság inspirálta emlékműsort október 2-án 18 órától tartják – közölték a szervezők.
Heves esőzések várhatók Romániában a hét végén az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteken kibocsátott figyelmeztető előrejelzései szerint.
A gazdag történelemmel rendelkező Szilágysomlyó minden bizonnyal még a Báthoryak idejében sem fordíthatott egyszerre hasonlóan nagy összeget városfejlesztésre, mint most.
Rangsorolta képviselő- és szenátorjelöltjeit csütörtökön az RMDSZ Maros megyei szervezete, az ülésen pedig befutó helyet sikerült szereznie a szövetség belső ellenzékéhez tartozó Vass Leventének.
szóljon hozzá!