Áldozatok. Felső sor: Szoboszlay Aladár, Lukács István, Orbán Károly. Középső sor: Tamás Dezső, Tamás Imre, Ábrahám Árpád. Alsó sor: Alexandru Fîntînaru, Huszár József, Kónya István
Fotó: IICCMR/Krónika
Emberölés, valamint emberiesség elleni bűncselekmény gyanújával bűnvádi eljárást indított a temesvári katonai ügyészség Szoboszlay Aladár és társai hatvan évvel ezelőtti kivégzése kapcsán. A nyomozó hatóság szerint még életben van néhány felelős.
2018. május 08., 15:052018. május 08., 15:05
2018. május 08., 16:222018. május 08., 16:22
A bűnvádi dosszié megnyitását Radu Ilina temesvári katonai főügyész jelentette be kedden annak kapcsán, hogy az aradi Alsótemetőben megkezdődött a Szoboszlay-per 1958-ban kivégzett tíz áldozata jeltelen közös sírjának felkutatása. Mint arról beszámoltunk, a feltáró és kutatómunkát a kommunizmus bűneit vizsgáló és a román emigráció emlékét ápoló intézet (IICCMER) szakértői régészek és történészek bevonásával folytatják.
Szoboszlay Aladár nemcsak a katolikus egyház kiemelkedő személyisége, hanem a romániai magyar társadalom második világháború utáni első kiemelkedő kisebbségi politikusa volt – jelentette ki a Krónikának Vekov Károly történész az egykori antikommunista és társai hamvainak felkutatása apropóján.
Radu Ilina kedden Aradon elmondta, megpróbálják feltárni az 1958. szeptember elsején végrehajtott halálos ítélet körülményeit, ugyanakkor azonosítani kívánják a felelősöket is. A nyomozó hatóság vezetője közölte, a román kommunista rezsim megdöntése szándékának vádjával elítélt római katolikus lelkészt és kilenc társát hatvan évvel ezelőtt a temesvári börtönben lőtték agyon a Szekuritáté emberei, majd ismereteik szerint a holttesteket Aradra szállították, ahol az Alsótemetőben egy tömegsírban elhantolták őket.
Kedden nekiláttak a Szoboszlay-csoport tagjai sírhelye felkutatásának az aradi Alsótemetőben
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„A földi maradványok feltárása esetén patológiai vizsgálatnak vetjük alá a csontokat a kivégzettek azonosítása érdekében, továbbá jogi szempontból is fel akarjuk tárni a hat évtizeddel ezelőtt történteket. Információink szerint még élnek olyan személyek, akik felelősségre vonhatóak a tíz áldozat kivégzéséért, megemlíthetőek többek között a kivégzőosztag vezetői, továbbá mindazok, akik elrendelték az élet kioltásához vezető intézkedést” – idézte a News.ro hírügynökség a katonai főügyészt.
Megtekintette a kutatás elindítását az aradi temetőben Lukács István fia, aki 13 éves volt apja kivégzésekor. A férfi újságíróknak elmondta, másfél évvel korábban látta apját utoljára, az ítélet után pedig a kommunista államhatalom elkobozta a házukat, így édesanyjával és két testvérével együtt az utcára került. „Már az 1989-es forradalom után nekiláttam a közös sír felkutatásának, mivel megígértem édesanyámnak, hogy keresztényhez illően eltemetem az apámat. Ha sikerül megtalálni a földi maradványait, anyám mellé temetem Szegeden” – jelentette ki a pécskai férfi. Lukács István elmondta azt is, bár Szoboszlayékat a Kolozsváron 2010-ben kihirdetett ítélet utólag felmentette a vádak alól, ők sohasem kapták vissza az elkobzott házukat és javaikat.
Szoboszlay Aladár lelkészt és 56 vádlott-társát államellenes összeesküvés vádjával ítélték el 1958-ban. A pécskai római katolikus pap Confederatio című művében egy Arad központú román-magyar konföderáció létrehozásáról írt. Több társával azt tervezték, hogy az 1956-os magyar forradalommal párhuzamosan Romániában is forradalmat robbantanak ki. A Szekuritáte azonban hamar felgöngyölítette az ügyet és letartóztatta a szervezkedőket. A Szoboszlay-perben a lelkészt és kilenc társát golyó általi halálra, a többieket pedig súlyos börtönbüntetésre ítélték. Szabó Emilnének, Szoboszlay lánytestvérének a kezdeményezésére a kolozsvári táblabíróság 2010-ben újratárgyalta a Szoboszlay-pert, és jogerősen felmentette az elítélteket, megsemmisítve az 52 évvel korábban kihirdetett verdiktet.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!