Mihai Tîrnoveanu (megafonnal) és hívei július 8-án helyeztek el 150 fakeresztet a sírkertben a lebontott betonkeresztek helyébe
Fotó: Pinti Attila
Nem szabott ki büntetést a csendőrség a Nemzet Útja (Calea Neamului) tagjaira amiatt, hogy július 8-án 150 fakeresztet telepítettek a Csíkszentmártonhoz tartozó úzvölgyi katonatemetőbe. A rendvédelmi szerv Hargita megyei illetékesei a Krónikának adott válaszukban a szabad véleménynyilvánításhoz fűződő alkotmányos jogot emlegették a múlt szombati akció kapcsán, és úgy vélekedtek, a csendőrség teljesítette feladatát, biztosította a nyugalmat és a közrendet.
2023. július 15., 10:092023. július 15., 10:09
2023. július 15., 10:192023. július 15., 10:19
Büntetlenül hagyták a rendvédelmi szervek a Nemzet Útja (Calea Neamului) legutóbbi, az úzvölgyi nemzetközi katonatemetőben elkövetett randalírozását. Lapunk a Hargita megyei csendőrségtől megtudta, hogy nem szabtak ki bírságot a Mihai Tîrnoveanu vezette szélsőségesen nacionalista szervezet híveire azok után, hogy 150 fakeresztet állítottak fel egy héttel ezelőtt a világháborús sírkertben a június 29-én eltávolított betonkeresztek helyébe. A Krónika által feltett kérdésekre – ugyancsak írásban – eljuttatott válaszában a Hargita megyei csendőrség közölte, az intézménynek a nyugalom és a közrend megteremtése, fenntartása terén van felelőssége és feladata, és
„Abban az esetben, ha létezik olyan, a helyi közigazgatási egységek által elfogadott szabályozás, amely megtiltja egy bizonyos övezetbe történő belépést, akkor az érintett helyi hatóság felelőssége betartatni ezt a szabályozást, saját őrzőszolgálat biztosítása révén” – szerepel a Dan Iamandi ezredes, a megyei csendőrség parancsnoka és Marian Stan százados által aláírt válaszban.
Úzvölgyi „fakeresztültetés”
Fotó: Pinti Attila
Hozzátették, a Hargita megyei csendőrség tiszteletben tartja minden állampolgárnak a szabad véleménynyilvánításhoz fűződő alkotmányos jogát, és támogatja ennek a jognak a gyakorlását mindaddig, amíg ez békés úton, „a hatályos törvények alapján” történik. „A mi küldetésünk az Ön által említett tevékenységgel kapcsolatban a nyugalom és a közrend biztosítása volt, aminek eleget is tettünk” – közölték a Hargita megyei csendőrparancsnokság vezetői. Lapunk egyébként hasonló kérdéssel fordult a Hargita megyei rendőr-főkapitánysághoz is, ám még nem kaptunk választ.
Büntetőfeljelentést tett a rendőrségen, valamint a romániai katonatemetőkért felelős Hősök Kultusza Országos Hivatal (ONCE) felé is jelezte az újabb úzvölgyi keresztállítást Csíkszentmárton önkormányzata – közölte Birtalan Sándor polgármester.
Mint arról annak idején beszámoltunk, a Szatmár megyei csendőrség idén áprilisban egyetlen bírságot szabott ki 500 lej értékben azok után, hogy Kölcsey Ferenc szobrának nagykárolyi felavatásán a Mihai Tîrnoveanu vezette szélsőségesen nacionalista szervezet tüntetést rendezett Novák Katalin köztársasági elnök ellen. Azt a demonstrációt nem jelentették be, emiatt törvénytelen volt.
Csíkszentmárton önkormámyzata ugyanis – mint arról beszámoltunk – a közigazgatásilag a községhez tartozó terület tulajdonosaként büntetetőfeljelentést tett a rendőrségen Mihai Tîrnoveanu és hívei ellen. Birtalan Sándor, a Hargita megyei település polgármestere az MTI-nek elmondta, hogy a feljelentésben ismertették a haditemetőben történt újabb keresztállítást és temetőgyalázást, és az ügy kivizsgálását, az elkövetők büntetőjogi felelősségre vonását kérték. Emlékeztettek arra is, hogy a Nemzet Útja szervezet akciója tervezett volt, a közösségi médiában szerveződött.
Csendőrök az úzvölgyi katonai temetőnél
Fotó: Pinti Attila
Egyébként Kis Júlia kolozsvári jogász – aki a korábbi betonkeresztek kihelyezése ügyében a Mikó Imre Jogvédő Szolgálattal (MIJSZ) együttműködve látta el Csíkszentmárton önkormányzatának jogi képviseletét – a Maszol.ro hírportálnak úgy nyilatkozott: a román nacionalisták szombati úzvölgyi megmozdulása esetében „önkényes akcióról van szó”, a szervezők, résztvevők több szabálysértést is elkövettek, amelyekért felelősségre lehet vonni, meg lehet büntetni őket az 1991/50-es számú törvény alapján.
Feljelenti az úzvölgyi katonatemetőben szombaton törvénytelenül 150 fakerseztet elhelyező szélsőséges Nemzet Útja (Calea Neamului) egyesületet az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ), mivel a román szervezet tettét bűncselekménynek tekinti.
Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke egyébként ugyancsak úgy véli, hogy bűncselekmény történt a katonatemetőben, ehhez a román rendvédelmi szervek szerinte passzívan asszisztáltak, miközben a lakosság joggal várta el, hogy tegyék a dolgukat és elejét vegyék a törvénytelenségnek. Hajdu Gábor, az RMDSZ parlamenti képviselője a napokban úgy foglalt állást, hogy a rendvédelmi szerveknek közbe kellett volna lépniük szombaton, hiszen törvénytelenség történt, a Calea Neamului hívei „brutális módon avatkoztak be” egy haditemetőben.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) is azzal vádolja a rendfenntartó szerveket, hogy semmit nem tettek a temetőgyalázás megakadályozására, helyette a helyszínen végignézték, hogyan dúlják fel a szélsőséges provokátorok a honvédek emlékhelyét. A párt közölte, a rendelkezésre álló – fényképes és videós – bizonyítékok összegyűjtését követően feljelentést tesz a szombati temetőgyalázás résztvevői, szervezői és támogatói ellen, beleértve rendvédelmi szervek – az EMSZ által tétlennek nevezett – vezetőit.
Mihai Tîrnoveanu és magyargyűlölő bandája számára semmi sem drága, ezt számtalanszor bebizonyították a nacionalista szeánszok kísérte úzvölgyi temetődúlás, a magyar államfő nagykárolyi látogatása során tanúsított megnyilvánulásaik alkalmával.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.
Sűrű köd miatt rosszak a látási viszonyok Kovászna, Hargita, Brassó és Szeben megyében csütörtök este - figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
9 hozzászólás