Kelemen Hunor szerint sorsdöntő lesz az idei választási maraton az RMDSZ és a magyarság számára
Fotó: Rostás Szabolcs
Közel 300 polgármesterjelölttel vág neki az RMDSZ a júniusi helyhatósági választásnak, amelyen az erdélyi megyéken kívül a Kárpátokon túli Bákó és Gorj megyében is indít tanácsosjelölti listát. Kelemen Hunor szövetségi elnök kérdésünkre reagált az RMDSZ-ből a PNL-be átigazolt polgármester gesztusára, továbbá megválaszolta, miért nem indítottak koalíciós listát Biharban és Marosban az EMSZ-szel.
2024. április 18., 14:482024. április 18., 14:48
2024. április 18., 16:442024. április 18., 16:44
Az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa (SZÁT) csütörtökön Kolozsváron rendezett ülésén véglegesítette az alakulat önkormányzati listáit, lezárva a jelöltállítási folyamat utolsó szakaszát is. A grémium tanácskozását követően Kelemen Hunor elmondta, a tanácsos-, tanácselnök- és polgármesterjelölteket némely településeken urnás előválasztás, máshol közgyűlés keretében jelölték ki az RMDSZ helyi, megyei szervezetei. A szövetségi elnök által ismertetett adatok alapján összesen 5250 személy méretkezett meg az RMDSZ-es előválasztásokon az elmúlt hónapban.
Erre vonatkozó kérdésünkre Kelemen Hunor elmondta, Bákó ama kevés megyék egyike, ahol a legutóbbi népszámláláson nőtt a nemzetiségüket magyarnak vallók aránya, az ottani közösség kezdeményezte, hogy legyen önálló megyei tanácsosi listájuk is, a tanácselnöki tisztséget pedig az RMDSZ megyei szervezetének vezetője, Pogár László pályázza meg. Tizenhét megyében indít megyei tanácsosi listát a szövetség, tehát Erdélyben mindenhol, továbbá Bákón kívül az ország délnyugati részében fekvő Gorjban is.
Utóbbi régióról szólva a politikus elmondta, hogy az olténiai megyében kicsi, de aktív magyar közösség él (többségük évtizedekkel ezelőtt telepedett le az ipari övezetekben), ez indokolja a Gorj megyei tanácsosi listát. Kiderült, az RMDSZ elnöke szerette volna, ha az alakulat Bukarestben is indít tanácsosi listát, a városi szervezet azonban másképp döntött. Kérdésünkre elmondta, az nem merült fel, hogy a szövetség főpolgármester-jelölttel rukkoljon elő a román fővárosban.
Fotó: Rostás Szabolcs
Ezen túlmenően 280 polgármesterjelöltet küld versenybe az RMDSZ június 9-én, és 525 közigazgatási egységben állít helyi tanácsosi listát, több mint 3000 jelölttel. Kelemen szerint a négy megmérettetést felsorakoztató 2024-es választási szuperév sorsdöntőnek ígérkezik. „Úgy ítéljük meg, hogy amennyiben a következő időszakban a mozgósításnak az általunk elképzelt ritmusát tartani tudjuk, a magyarok részvételi aránya pedig legalább akkora lesz, mint a többségi lakosságé, akkor megőrizzük önkormányzati mandátumainkat. A változások korát éljük, ezért olyan programmal kell előállnunk, ami tükrözi az emberek elvárásait” – hangsúlyozta Kelemen Hunor. Hozzátette, habár helyi szinten verseny lesz, az európai parlamenti választáson létrejött az együttműködés és összefogás a magyar ellenzéki alakulatokkal, szerinte ez szolgálja a magyarság érdekét. Az RMDSZ egyébként a 2020-as helyhatósági választáson 4 tanácselnöki, 92 megyei tanácsosi, 2360 helyi tanácsosi, továbbá 199 polgármesteri mandátumot szerzett.
Kelemen felidézte, hogy Sipos József négy évvel ezelőtt megnyerte az előválasztást, így lett polgármester, most pedig jelentős szavazatkülönbséggel (188-100 arányban) elvesztette azt. „Megsértődött, átigazolt a liberálisokhoz, és az előválasztás után el fogja veszíteni a polgármester-választást is. Ha beáll az ember egy versenybe és veszít, legyen annyi alázat benne, hogy vállalja a felelősséget” – kommentálta Kelemen Hunor.
Fotó: Rostás Szabolcs
Megkérdeztük az RMDSZ vezetőjét arról is, miért nem tartotta indokoltnak a szövetség koalíciós listát indítani az Erdélyi Magyar Szövetséggel (EMSZ) közösen Biharban és Nagyváradon, továbbá Maros megyében és Marosvásárhelyen. A politikus szerint a helyi koalíció lehetősége többször fölmerült már, ehhez azonban szerinte az RMDSZ-nek fel kellene adnia politikai identitását, amit elképzelhetetlennek nevezett. Kelemen hozzátette, az RMDSZ „nehezen felejti” a 2020-as helyhatósági választásokat, amikor az önállóan indult EMSZ sem Biharban, sem Marosban, továbbá egyik megyeszékhelyen sem jutott be a megyei képviselő-testületbe, Marosvásárhelyen viszont 1700 szavazatot „elvitt”.
„A visszaosztás során emiatt mi a marosvásárhelyi tanácsban elvesztettünk egy mandátumot. Befutó helyet javasoltunk nekik az RMDSZ jelöltlistáin, Nagyváradon kettőt is, ez a zéróhoz képest óriási előrelépés. Nem fogadták el, ugyanezt a hibát követik el, mint 2020-ban, és az eredmény ugyanaz lesz, az is megtörténhet, hogy rosszabb. Ha építkezni, segíteni akartak volna, akkor fel kellett volna jöjjenek az RMDSZ jelöltlistájára” – jelentette ki Kelemen Hunor. Kérdésünkre hozzátette, mindez összességében nem befolyásolja az RMDSZ-nek az EMSZ-hez fűződő viszonyát, a két alakulat között az idei választásra évre kötött megállapodását. A szövetség elnöke emlékeztetett, az együttműködés arról szól, hogy nagy, országos ügyekben összefog, máshol pedig versenyez egymással az RMDSZ és az EMSZ. „Mindenki viseli a saját döntése felelősségét” – állapította meg Kelemen.
A politikus kolozsvári sajtótájékoztatóján kiderült, hogy az RMDSZ Temesvár kivételével nem lép koalícióra román pártokkal az idei helyhatósági megmérettetésen.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
2 hozzászólás