„Nemcsak falakat teremtettünk, hanem közösséget” – Átadták a Bocskai-díjakat a Sapientia egyetemen

„Nemcsak falakat teremtettünk, hanem közösséget” – Átadták a Bocskai-díjakat a Sapientia egyetemen

Dr. Trócsányi László volt igazságügyi miniszter a jogászképzés támogatásáért vehette át a díjat

Fotó: Sapientia

Ünnepi szenátusi ülés keretében adták át pénteken Kolozsváron a Bocskai-díjakat a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE). A felsőoktatási intézmény rangos kitüntetését dr. Trócsányi László európai parlamenti képviselő, volt magyar igazságügyi miniszter, illetve dr. Dávid László szenátusi elnök, a Sapientia volt rektora vehette át.

Pap Melinda

2021. december 17., 15:042021. december 17., 15:04

2021. december 17., 16:232021. december 17., 16:23

Ünnepi beszédében Tonk Márton rektor emlékeztetett, hogy az egyetem húszéves történetében nagy szerepet játszó két személyiség díjazásáról még 2019-ben határoztak, de a díjátadóra a járványhelyzet miatt csak most kerülhetett sor. Rendkívüli két év után rendhagyó körülmények közepette tartják meg a sokszor halasztott ünnepséget, mondta, arra utalva, hogy a nagyközönség – így a sajtó is – online követhette a díjátadót.

„Volt ez még így sem, voltak ennél sokkal nehezebb időszakok, körülmények is” – jelentette ki a rektor 1944 szeptemberére utalva, amikor az I. Ferenc József Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét légoltalmi óvóhelyen tartották, mivel a front 40 kilométerre volt Kolozsvártól. Ez egyben az intézmény hattyúdala is volt, 1945 májusában felszámolták, emlékeztetett.

„A Sapientia az elmúlt két esztendőben is működött, feladatait ellátta” – vont párhuzamot, hozzátéve, hogy a fejlesztésekről sem kellett lemondani, zajlik a munka Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön.

A diáklétszám is stabil, és egyike azon kevés romániai egyetemnek, ahol jelenléti oktatás zajlik.

„Megtanultunk pandémiául működni”

„Megtanultunk pandémiául működni, és még díjátadásra is maradt kedvünk” – fogalmazott Tonk Márton, aki szerint utóbbi morális kötelesség is, hiszen a két díjazott személyiség összeforr az egyetem elmúlt 20 évével.

Idézet
„A két László nélkül a Sapientia sem lett volna az, ami”

– jelentette ki. Rámutatott, az egyetemen kiváló jogászképzés folyik, mely az erdélyi magyarság specifikus problémáira irányul, megcáfolva a tamáskodók hadát, azok hozzáállását, akik nem hittek a megvalósításában. Trócsányi László már indításkor támogatta a képzés tartalmi feltöltését, létrehozta a finanszírozási hátteret, mondta. Dávid Lászlóról szólva kijelentette: „a Sapientia 20 esztendeje kezed nyomát viseli”.

Galéria

Tonk Márton

Fotó: Forrás: Sapientia EMTE

Brendus Réka, a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának főosztályvezetője ünnepi beszédében úgy fogalmazott: „azok előtt tisztelgünk, akik hozzájárultak ahhoz, hogy igazi magyar elitet képezzünk”.

Aki a tudomány szolgálatába áll, az a tudomány átadásával is szolgálatot vállal, jelentette ki.

Úgy vélte, hogy a Sapientia választ tud adni azokra a kihívásokra, melyek Székelyföldön vannak, megadja a fiataloknak a lehetőséget, hogy itthon teremtsenek jövőt. Az eredmények önmagukért beszélnek, összegzett.

„Jogászok nélkül közösségünk gyenge”

Veress Emőd egyetemi oktató, a jogászképzés vezetője dr. Trócsányi Lászlónak a jogtudományi kar létrehozásáért, az erdélyi jogtudományosság pártolásáért tett erőfeszítéseit méltatta. Rámutatott, a volt igazságügyi miniszter szegedi egyetemi oktatóként már csak a Szeged és Kolozsvár közötti kapcsolat miatt is feladatának érezte, hogy foglalkozzon a határon túli jogászképzés megszervezésével.

Galéria

Veress Emőd

Fotó: Sapientia

„Olyan ember, aki folyamatosan kezdeményez, alkot és szervez” – jellemezte a díjazottat, felidézve karrierjének lépcsőfokait: ügyvédi praxis, alkotmánybíróság, nagyköveti tisztség, igazságügy-miniszter, EP-képviselő. Egyetemi oktatóként a közjog, alkotmányjog és közigazgatási jog a területe.

Idézet
„Bármilyen tisztségében egyetemünk barátja, aki világosan átlátja, hogy egy kisebbség esetében a jog miért kiemelt terület”

– fogalmazott a méltató, rámutatva, hogy jogászok nélkül „közösségünk gyenge”, mivel ők alkotják az „immunrendszerét”.

Galéria

Fotó: Sapientia

Trócsányi László a díj átvétele után hitvallásának két fontos elemét osztotta meg a hallgatósággal: hisz a múlt, jelen és jövő szövetségében, illetve az egységes magyar nemzetben. Hangsúlyozta, hogy a jogászképzésre mindig szövetségesként tekintett, igazságügyi miniszterként is, a kolozsvári jogászképzés pedig hatalmas múltra tekint vissza, a régi jogászprofesszorok jelenlegi gondolkodásunkra is kihatnak.

Idézet
„Nekünk a múltra emlékezni kell, de ez nem jelentheti azt, hogy ne tekintsünk a jelenre és a jövőre. A jelen Kolozsváron szép, naponta alakul, látjuk az eredményeit, a jövőt illetően pedig legyünk optimisták”

– tanácsolta a helyieknek, külön megköszönve munkájukat.

Galéria

Fotó: Sapientia

„Közel álltok a szívemhez”

Dávid László méltatójaként Farkas Csaba rektorhelyettes hangsúlyozta, hogy a volt rektor nem csak a Sapientia egyetem alapításánál segédkezett, hanem a magyar nyelvű műszaki képzés meghonosításánál is. Fejlesztési mérnöki tapasztalatait tudományos pályán akarta kamatoztatni, a kihívást választotta a biztonságos út helyett, és az intézményépítésben is szerepet vállalt, „ha kellett, sokszor saját kézzel”.

Az elmúlt évek során, ha nem is birodalmat, annál sokkal fontosabb dolgot épített fel: biztonságot a magyarul tanulni vágyók számára,

mondta a méltató, úgy vélve, Dávid László nagyszerűen megállta a helyét a kutatás, oktatás és oktatásszervezés területén is. Példaértékű munkásságát folytatni, gyarapítani kell, jelentette ki. „A professzor úr meghatározó szerepet játszott a Sapientia EMTE elmúlt 20 évében oktatóként, vezetőként és emberként is” – összegzett.

Galéria

Dávid László (jobbra) is átvette a Bocskai-díjat

Fotó: Sapientia

„Ne menjek túl közel, pedig közel álltok a szívemhez” – mondta a díj átvételekor a járványügyi szabályokra utalva Dávid László, hangsúlyozva, hogy munkája során soha nem azt követte, ami kötelező, hanem amiről úgy érezte, hogy helyes – ezt az értékrendet kapta gyerekként a családjától, iskoláitól. Később a legtöbb segítséget feleségétől, gyerekeitől, akik a nehéz időkben is mellette álltak, hiszen a Sapentiának voltak olyan időszakai is, amikor a nehezebb utat kellett választani – idézte fel. Mint mondta, egyik mentora hatására döntött az egyetemi karrier mellett, aki úgy fogalmazott: „ha a harcmezőn te akarsz lenni a tábornok, akkor légy egyetemi tanár”.

Idézet
„Azt éreztem mindig, hogy bármit is tanítunk, annak szépnek kell lennie, annak meg kell győznie, meg kell ragadnia, akár matematika, akár mérnöki tudományok”

– fogalmazott a díjazott. Elmondta, munkája során azt látta a helyes útnak, hogy ne csak egyetemet teremtsenek, hanem rangot is adjanak neki. „Ez volt a legnagyobb feladat, mert az egyetem meglett volna, de hitelt kellett adni neki, szerethetővé kellett tenni” – jelentette ki. Hangsúlyozta, a Sapientia legnagyobb feladata, hogy olyan értelmiséget neveljen, melynek tagjai nem csak jó szakemberek, hanem elkötelezettek is.

Galéria

Fotó: Sapientia

Idézet
„Amire a legbüszkébb vagyok, hogy nem csak falakat teremtettünk, hanem egy közösséget”

– mondta, hozzátéve, hogy erre a közösségre most és évek múlva is büszke lesz, hiszen tagjai ugyanazt az értékrendet képviselik. „Köszönöm, hogy egy ideig közétek tartozhattam és büszke vagyok arra, amit közösen elértünk, a Jóisten éltessen sokáig” – zárta köszönőbeszédét Dávid László.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

A választási csatározások közepette a béke szigete szeretne lenni a 15. Kolozsvári Magyar Napok

Már bevett szokás, hogy Erdély egyik legnépszerűbb városünnepének, a Kolozsvári Magyar Napoknak a szervezői áprilisban lerántják a leplet a legfontosabb fellépők névsoráról, a tervezett újdonságokról.

A választási csatározások közepette a béke szigete szeretne lenni a 15. Kolozsvári Magyar Napok
2024. április 10., szerda

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban

Jobb jegyeket akart, ezért megzsarolta történelemtanárnőjét egy hetedikes diák Brassóban.

Intim fotók nyilvánosságra hozásával zsarolta tanárnőjét egy hetedikes diák az egyik erdélyi városban
2024. április 10., szerda

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől

Szerdára virradóra elfogták Nagyváradon azt a férfit, aki kedden egy bukaresti orvosi rendelő előtt szökött meg egy rabszállító járműből. Egy személy felismerte őt, és hívta a 112-es segélyhívószámot.

Csak Nagyváradig jutott el a gyilkosságért elítélt magyar férfi, aki Bukarestben szökött meg a rend őrei elől
2024. április 09., kedd

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán

Civil szakemberek szerint biztossá vált, hogy a dél-erdélyi sztráda még hiányzó, a „medvealagutakról” elhíresült szakasza lesz az első romániai autópályarész, amely kicsúszik az országos helyreállítási tervben kötelezőként kitűzött 2026-os határidőből.

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán
2024. április 09., kedd

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik

Több száz méhcsaládban keletkezett súlyos veszteség Krasznabélteken, miután helyi repcetermesztő gazdák bejelentetlenül erős rovarölő szerrel permeteztek. A Szatmár megyei esetet több állami hivatal vizsgálja.

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik
2024. április 09., kedd

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját

A nagyváradi városháza újabb rekordot döntött az online adóbefizetések terén: az év első három hónapjában, vagyis a kedvezmények időszakában begyűjtött összegek 78,4 százaléka online érkezett.

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját
2024. április 09., kedd

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember

Nagy Elek erdélyi származású üzletember teljes körű szponzori és továbbtanulási támogatást ajánl fel a bántalmazott erdélyi tornászfiúnak, amennyiben úgy gondolja, a történtek miatt alternatíva lehet Magyarországon folytatnia a sportkarrierjét.

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember
2024. április 08., hétfő

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén

Terelőút tehermentesíthet idén több erdélyi települést: a szerencsés megyeszékhelyek, városok és községek közül Sepsiszentgyörgy, Temesvár, illetve a Bihar megyei Élesd, Belényes és Váradszentmárton is új útnak örülhet, ha minden jól megy.

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén
2024. április 08., hétfő

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos
2024. április 08., hétfő

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot

Harminckét évvel az alapkőletétel után Kovásznán hétfőn felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontot.

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot