„Még nem győztük le a koronavírus-világjárványt” – Két év után szabadultunk meg a vírus terjedését akadályozó korlátozásoktól

Két éve a járvány árnyékában. Ma már nincsenek korlátozások, de szakemberek szerint nem árt az óvatosság •  Fotó: Bálint Eszter

Két éve a járvány árnyékában. Ma már nincsenek korlátozások, de szakemberek szerint nem árt az óvatosság

Fotó: Bálint Eszter

Napra pontosan két éve, 2020. március 11-én nyilvánította világjárvánnyá a koronavírust az Egészségügyi Világszervezet (WHO), miközben mi még csak három napja lélegezhettünk fel valamelyest, miután a romániai hatóságok feloldották a pandémia terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozásokat. Az évforduló és a lazítások apropóján egészségügyi szakemberekkel beszélgettünk a pandémiáról, illetve a korlátozások feloldásának időszerűségéről.

Bíró Blanka

2022. március 11., 08:272022. március 11., 08:27

„A koronavírus nem tűnt el, a világjárvány nem szűnt meg, Hongkongban, de más országokban is emelkednek az esetszámok” – húzta alá a Krónika megkeresésére Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Leszögezte: a világjárványt az Egészségügyi Világszervezet hirdette ki két évvel ezelőtt, és ugyanez a szervezet fogja visszavonni. A tisztifőorvos véleménye szerint a romániai lazítások,

a veszélyhelyzet megszüntetése egy közkívánatra meghozott politikai döntés volt, az a tény pedig, hogy március 8-ára, vagyis a nemzetközi nőnapra időzítették, jelzi, hogy ez egy szimbolikus politikai gesztus.

Tar Gyöngyi hangsúlyozta, szakmai szempontból az ilyen intézkedéseket másként hozzák meg, a járványtani módszertanban az szerepel, hogy a korlátozásokat, az óvintézkedéseket fokozatosan kell bevezetni, majd fordított sorrendben feloldani. Így logikus, hogy amint súlyosbodik a járványhelyzet, szigorodnak az óvintézkedések, majd ahogy enyhül, a legszigorúbbakkal kezdve oldják fel ezeket.

„A döntést a veszélyhelyzet feloldásáról átgondolatlanul hozták meg, ezért felkészületlenül ért mindenkit. A veszélyhelyzet feloldása nemcsak arról szól, hogy már nem kell viselni a védőmaszkot, nem kérik a zöldigazolványt: rengeteg más adminisztratív intézkedést érint, amelyekről nem kaptak időben hivatalos tájékoztatást az érintett intézmények, a közegészségügyi igazgatóságok, a polgármesteri hivatalok. A feloldás részleteit elő kellett volna készíteni, majd amikor minden elem a helyére kerül, meghozni a döntést” – véli az egészségügyi szakember. Rámutatott: az átgondolatlan döntéssel olyan helyzetbe kerültek, mint két évvel ezelőtt, amikor a kezdődő és ismeretlen fertőzés miatt volt bizonytalanság, most az adminisztratív hiányosságok miatt.

A tisztifőorvos úgy látja, a korlátozások megszűntek ugyan, de a megelőző intézkedésekre továbbra is szükség van.

Idézet
A vakcina nem veszítette el a fontosságát, hiszen a tapasztalat megmutatta, hogy az oltottak többsége enyhe tünetekkel megússza a fertőzést, kevés kivétel volt, általában akiknek súlyos krónikus betegségeik miatt az oltás által felerősített immunitás is nehezen vette fel a harcot a vírussal.

A maszkviselés, a távolságtartás nem kötelező, de ajánlott, annál is inkább, mert a migrációs folyamatok felerősítik a járványos betegségek terjedését. Ukrajnában nem volt szigorúan nyilvántartott oltásrend, az elmúlt években gyermekbénulás-, illetve torokgyíkgócpontok is voltak. Az egészségügyi igazgatóságokat arra utasították, hogy a menekültek esetében pótolják az elmaradt oltásokat, és ajánlják fel a Covid elleni vakcinát” – mondta Tar Gyöngyi.

Nem lehetünk évekig a járvány rabjai

„A világjárvány nem arról szól, hogy március 8-án éjfélig volt koronavírus, éjfél után egy perccel már eltűnt” – fogalmazta meg hasonlóképpen Lorenzovici László egészségügyi közgazdász, egyetemi oktató. Hozzátette, a döntést a lazításokról meg kellett hozni, megvannak arra az eszközök, hogy a járványt decentralizálva lehessen menedzselni, ám

ez nem azt jelenti, hogy a járvány megszűnt, még mindig több halálos áldozatot szed Európában, mint az ukrajnai háború.

„Mindezek ellenére nem lehetünk ötven évig egy fertőzés rabjai, miközben mindenféle más betegségekben halnak meg emberek. Nem lehet az erőforrások jelentős részét a koronavírus-fertőzés megelőzésére és kezelésére fordítani, miközben összesítve sokkal többen halnak meg más betegségekben. Nem lehet az egészségügyi költségvetés 30 százalékát erre költeni, ezt már nem engedhetjük meg magunknak” – sorolta az egészségügyi elemző. Meglátása szerint a lazítások elkerülhetetlenek és szükségesek voltak, a továbbiakban pedig meg kell találni az egyensúlyt a járvány megelőzésében és kezelésében.

Nem múlik el nyomtalanul az elmúlt két év. Bár nem kötelező, csak ajánlott, sokan továbbra is viselik a maszkot •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Nem múlik el nyomtalanul az elmúlt két év. Bár nem kötelező, csak ajánlott, sokan továbbra is viselik a maszkot

Fotó: Jakab Mónika

„Európában csökkenő tendenciát mutat a fertőzés, ám még mindig számottevő az esetszám, ugyanakkor légúti megbetegedések mindig voltak, ezentúl is lesznek, a koronavírus esetében most derül ki, hogy milyen utólagos súlyos szövődmények alakulhatnak ki, melyek elhalálozást is okozhatnak” – mondta Lorenzovici László, aki szerint

az államnak ezentúl úgy kell menedzselnie a koronavírus-fertőzést, mint az influenzát, már ennyi idő után például nem indokolt az ingyenes vakcina.

„Azt kellene mondaniuk, hogy aki ingyen akar oltakozni, még egy hónapig megteheti, utána már nem tartják az oltóanyagot a hűtőszekrényben. Az immunológusoknak, vírusszakértőknek kell majd javasolniuk, hogy egy vagy két emlékeztető dózisra van szükség évente, azt a rizikócsoportok ingyen kapják meg, a többiek fizessenek érte” – vázolta az elemző. Leszögezte, egy komoly járvány remélhetőleg lecsengő fázisában vagyunk, fontos tudatosítani, hogy 15–20 évvel ezelőtt a járványmenedzsment nem így zajlott volna, mert akkor még nem volt ilyen szintű a diagnosztikai tudás, nem tudták felismerni a legkisebb kórokozót a legkevesebb váladékban is. „Most már sokat tudunk, ezt a tudást kell a leghatékonyabban felhasználni” – szögezte le Lorenzovici László, aki abban bízik, hogy a jelenlegi generációk nem tapasztalnak meg még egy ilyen méretű világjárványt.

Nem lehet kiirtani a Covidot

„A világjárványt még nem győztük le, világszinten még nem erről tanúskodnak a mutatók” – vallja Fejér Szilárd kémikus kutató, a Pro Vitam diagnosztikai központ vezetője is. Mint megkeresésünkre rámutatott, Hongkongban sokáig tartott a „nulla covidos” megközelítése a járványkezelésnek, komolyan sakkban tudták tartani a fertőzéseket, mindaddig, míg meg nem jelent az omikron-variáns. Szerinte ott tévedtek, hogy nem oltották be az idősebb lakosság jelentős részét, és most oda jutottak, hogy túlterheltek a kórházak, sok a súlyos eset, magas az elhalálozások száma, vagyis durva helyzetet okozott az omikron, ami alapból egy szelídebb verzió.

A kutató leszögezte,

a koronavírust kiirtani nem tudjuk, nem lehet eltüntetni a populációból, mindig fennáll a lehetősége, hogy egy újabb variáns fertőzni fog, mert átugorhat az állatokra, és mert a világ minden részén terjed.

„A járvány különböző hullámokban, más-más országokban vissza fog térni, kisebb-nagyobb gondokat okoznak az újabb variánsok” – véli Fejér Szilárd.

Kérdésünkre kifejtette, Romániában attól is függ, hogy miként alakulnak a járványügyi mutatók a következő időszakban, hogy milyen variánsok fertőznek majd, a szelídebb omikron vagy a súlyosabb tüneteket okozó delta-variáns utódai terjednek. Meglátása szerint a hatósági lazítások következményeit a többlethalálozások számában lehet majd mérni.

„Ha egy adott időszakban egy országban magas a többletelhalálozás, akkor nem lehet azt mondani, hogy a járványt ellenőrzés alatt tartják, és olyankor meg kell hozni a pluszáldozatokat a megelőzésre, a kezelésre. Megtörténhet, hogy az óvintézkedések megszüntetésével újra megemelkednek az esetszámok, több beteg kerül kórházba, és többen halnak meg” – fogalmazott a szakember. Példaként említette, hogy most Angliában éppen emelkednek az estszámok, de ha ez nem okoz számottevő többlet­elhalálozást, akkor mondhatjuk azt, hogy „ez még belefér”.

Fejér Szilárd ugyanakkor kiemelte, az utóbbi időben már egyre kevesebben vették amúgy is komolyan a korlátozásokat, az óvintézkedéseket, ám az a tény, hogy „most már lehet partizni”, nagyobb létszámú rendezvényeket szervezni, oda vezethet, hogy gócpontok alakulnak ki, de az esetek és a helyzet súlyossága attól függ, hogy milyenek lesznek a vírus újabb variánsai.

A koronavírus számokban: több mint 450 millió fertőzött, 6 millió halott
A világon 453 419 589 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 6 029 592 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint péntek reggeli adatai alapján. Egy nappal korábban a világon 451 597 956 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 6 022 057 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 79 454 920. A halálos áldozatok száma 965 464. Indiában 42 984 261 fertőzöttet és 515 714 halálos áldozatot jegyeztek fel. Brazíliában 29 259 206 fertőzöttről és 654 380 halálos áldozatról tudni. Franciaországban 23 492 815 fertőzöttet és 140 904 halálos áldozatot regisztráltak. Az Egyesült Királyságban 19 600 293 a fertőzöttek száma, és 163 203-an haltak meg a betegségben. Oroszországban 16 943 915-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 351 776-ra emelkedett. Németországban 16 814 429 fertőzöttet és 125 276 halottat tartanak nyilván. Törökországban 14 488 373 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma a hivatalos adatok szerint 96 094. Olaszországban 13 214 498 fertőzöttet tartanak nyilván, a halálos áldozatok száma 156 493.  Spanyolországban 11 204 125 fertőzöttet és 101 077 halálos áldozatot regisztráltak. Iránban 7 113 591 a fertőzöttek és 138 572 a halottak száma. Lengyelországban 5 788 363 fertőzöttet és 113 186 halálesetet tartanak nyilván. Ukrajnában 5 040 518 fertőzöttet regisztráltak, és a hivatalos adatok szerint 112 459 ember halt meg a koronavírus szövődményeiben.
Romániában a pandémia kezdete óta 2 784 651 személynél diagnosztizáltak koronavírust, csütörtökön 64 226-ra emelkedett a Covid-19-cel összefüggésbe hozható halálesetek száma.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben

Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben
2025. július 02., szerda

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek

Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek
2025. július 02., szerda

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég

A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég
2025. július 02., szerda

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését
2025. július 02., szerda

A kolozsvári önkormányzat a házi kedvencek felé nyit, Apahidán dokumentumautomata működik

Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.

A kolozsvári önkormányzat a házi kedvencek felé nyit, Apahidán dokumentumautomata működik
2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon
2025. július 01., kedd

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba

Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba
2025. július 01., kedd

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség

A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.

A nagyszebeni repülőtér korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében nyomoz az Európai Ügyészség
2025. július 01., kedd

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után

Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.

Feloldották az itatási és öntözési tilalmat a Maros sókoncentrációjának csökkenése után
2025. július 01., kedd

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.

Átadták a magyar állami támogatásból megújult Jó testvér egyházi idősotthont Kolozsváron