A mezőgazdasági termelők traktoraikkal lezárták a forgalmat a határátkelőhöz vezető úton
Fotó: Videófelvétel
Elzárták a román–magyar határ Csanálos-Vállaj határátkelőjét szerdán az immár napok óta tiltakozó gazdák, miközben több romániai helyszínen is folytatódtak a forgalomlassító felvonulások. A prefektus beavatkozása nyomán a tiltakozók végül feloldották a blokádot.
2024. január 17., 15:222024. január 17., 15:22
2024. január 17., 16:042024. január 17., 16:04
Bár az egyes gazdaszervezetek képviselői már hétfőn este megegyeztek a bukaresti mezőgazdasági minisztériummal követeléseik teljesítéséről, a román gazdák spontán tüntetései szerdán is folytatódtak. A Nagykároly környéki gazdák délben a román-magyar határra, a csanálosi (Urziceni) határátkelőhöz vonultak, ahol előbb az egyik, majd mindkét sávot lezárták traktorjaikkal, akadályozva a határátkelést.
Emellett egyenlő versenyfeltételeket kérnek a szállításban, és szükségesnek látják egy minimális referenciatarifa bevezetését Spanyolország és Magyarország mintájára. Követelik továbbá a parlament létszámának csökkentését a korábbi referendumnak megfelelően. Követeléseik között szerepel még 50 százalékos jövedelemadó-csökkentés a mezőgazdasági alkalmazottak számára, az elektronikus számla eltörlése az egymillió eurónál kisebb forgalmú cégek számára, és a földterületek eladásának megtiltása külföldiek számára.
Felszabadították az utat a csanálosi határátkelőnél tüntető gazdák
Megindult a forgalom a csanálosi határátkelőnél, miután a Radu Moca Szatmár megyei prefektussal folytatott tárgyalást követően a gazdák felszabadították az utat. A mezőgazdasági termelők hozzávetőlegesen két órán át tiltakoztak a csanálosi átkelőnél, ez idő alatt traktoraikkal eltorlaszolva az utat. Radu Roca prefektus a helyszínre sietett, hogy tárgyaljon a tüntetőkkel. Azt mondta nekik, hogy a prefektusi hivatal ajtaja nyitva áll előttük, és készen áll egyeztetni a követeléseikről. Ugyanakkor meggyőződését fejezte ki, hogy a gazdák problémáira csak „civilizált párbeszéddel” és együttműködéssel lehet megtalálni a legjobb megoldásokat, nem „provokatív akciókkal”. A tiltakozók többsége Nagykároly környékéről érkezett. Azt mondták, együtt összesen több ezer hektáron gazdálkodnak, és közülük többen állattenyésztéssel is foglalkoznak. Miután a prefektus ígéretet tett arra, hogy továbbítja követeléseiket a mezőgazdasági miniszternek, a gazdák elvitték munkagépeiket a helyszínről.
A Szatmár megye rendőr-főkapitányság közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic szerint a mezőgazdasági termelők traktoraikkal megálltak az 1F jelzésű országúton, amelyen így jelenleg mindkét irányban szünetel a forgalom. A Szatmári Friss Újság beszámolója szerint szerdán a gazdák 40 munkagéppel vonultak a határátkelőhöz. A Presa SM hírportál helyszíni tudósítása szerint Szatmár megye prefektusa, Radu Roca kiszállt a határátkelőhöz, és tárgyalásba bocsátkozott a tiltakozókkal. A hírportál szerint a Facebookon szerveződő tiltakozók azt is felvetették, hogy a román-ukrán határra vonulnak, és a halmi határátkelőt is elzárják.
Szerdán immár nyolcadik napja folytatódik a fuvarozók és a gazdák által kezdett forgalomlassító tüntetés Románia-szerte.
Mint arról beszámoltunk, a román-ukrán határon szerdán is félszáz traktorral és más járművel vonultak a szeretvásári (Siret) határátkelőhöz a román gazdák, gátolva a határátlépést. Alina Petraru, a határrendészet Suceava megyei területi kirendeltségének szóvivője közölte: hétfő délután óta itt egyetlen ukrajnai kamion sem lépett be Románia területére a tiltakozás miatt. A 20 kilométeren feltorlódott román kamionokat szerdán elkezdték beengedni a határátkelő területére, Ukrajna irányába.
Eközben a News.ro azt írta, hogy Konstanca megyében a rendőrség 30 tiltakozónak bevonta a gépkocsivezetői engedélyét, mert kedden délután nem a nekik szánt sávon közlekedtek a konstancai kikötőhöz vezető autópályán. A tiltakozók azt állították, hogy a csendőrség utasítására váltottak sávot, de a csendőrök cáfolták, hogy ilyen utasítást adtak volna.
Kedden 76 pontosra bővített követeléslistát terjesztettek a kormány elé az egye hete forgalomlassítással tüntető gazdák és fuvarozók, és bejelentették, hogy tovább folytatják az ország számos térségére kiterjedő demonstrációsorozatukat. Erre azután került sor, hogy több – a spontán akciók szervezésétől elhatárolódó, de a tüntetőket szolidaritásukról biztosító – gazdaszervezet hétfőn 13 pontos intézkedéscsomagról állapodott meg a mezőgazdasági miniszterrel, vezetőik pedig bejelentették, hogy részükről a tiltakozás véget ért.
Hetvenhat pontosra bővített követeléslistát terjesztettek a kormány elé a hetedik napja forgalomlassítással tüntető gazdák és fuvarozók kedden, és bejelentették, hogy tovább folytatják az ország számos térségére kiterjedő demonstrációsorozatukat.
Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.
Óránként 210 kilométeres sebességgel száguldott egy autós vasárnap az A1-es jelzésű dél-erdélyi autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán – közölte a rendőrség.
Alig félszáz lelkes református szórványgyülekezet temploma újult meg a magyar kormány támogatásával a Kolozs megyei Noszolyon. Kató Béla erdélyi református püspök különleges alkalomnak nevezte a vasárnapi templomszentelést.
Meghalt vasárnap egy barcaszentpéteri siklóernyő-oktató, akinek repülés közben kikapcsolódott a felszerelése és lezuhant a magasból – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Medve támadt egy férfira Beszterce-Naszód megyében vasárnap.
Szabadlábon védekezhet Adrian Marţian, annak a három szentandrási testvérnek az apja, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd Szerbiában találtak meg a hatóságok.
Az iskolaelhagyás és analfabetizmus csökkentésére, az életre való nevelésre törekednek a csedregi BuKi Gyermekközpontban, ahol naponta több mint 40 hátrányos helyzetű gyereknek nyújtanak étkezési, tisztálkodási lehetőséget, segítséget a tanulásban.
2026 végére készülhet el a Lugos és Déva közötti autópályaszakasz hiányzó része – jelentette be szombaton Sorin Grindeanu közlekedési miniszter a Marzsina térségében található építőtelepen.
Vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak több, a román–magyar határ Csengersima-Pete (Petea) határátkelőjének román oldalán dolgozó határrendészt – jelentette pénteken a Szatmár megyei törvényszéki ügyészség tájékoztatása alapján az Agerpres hírügynökség.
A margittai bíróság pénteki döntése értelmében Béres Csaba, Székelyhíd jelenleg is regnáló, a június 9-ei választásokból vesztesként kikerülő, majd az újraszámolást követően egyetlen vokssal győzedelmeskedő RMDSZ-es polgármestere folytathatja munkáját.
szóljon hozzá!