Az SZNT beterjesztette a nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezést

SZNT

Európai uniós szinten 1 269 352 érvényes aláírás gyűlt össze az SZNT kezdeményezéséhez

Fotó: Facebook/Székely Nemzeti Tanács

A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) kedden benyújtotta az Európai Bizottsághoz a nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezését – jelentette be kedden sajtótájékoztatón Sepsiszentgyörgyön Izsák Balázs, az SZNT elnöke.

Krónika

2025. március 04., 13:192025. március 04., 13:19

2025. március 04., 16:242025. március 04., 16:24

A szervezet vezetője emlékeztetett: a Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért nevű polgári kezdeményezés az Európai Unió működéséről szóló szerződés 174. cikkelyéhez köthető, amely felsorolja, melyek azok az uniós régiók, melyeket az EU kohéziós politikája során kiemelt figyelemben részesít. Közölte: az SZNT meggyőződése szerint ebbe a felsorolásba beleillenek a nemzeti régiók is. Izsák emlékeztetett:

az aláírások hitelesítése 2021 decemberében történt, uniós szinten 1 269 352 érvényes aláírás gyűlt össze,

így a kezdeményezés sikeres volt. Az SZNT azonban úgy döntött, nem nyújtja be rögtön, hanem megvárja „a változást”, amíg megalakul az új Európai Bizottság.

korábban írtuk

A Székely Nemzeti Tanács kivár a nemzeti régiókért indított sikeres európai polgári kezdeményezés benyújtásával
A Székely Nemzeti Tanács kivár a nemzeti régiókért indított sikeres európai polgári kezdeményezés benyújtásával

A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) nem szeretné, hogy az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság (EB) egy-két hónap alatt lesöpörje az asztalról a nemzeti régiókért indított és 1,2 millió polgár által támogatott európai polgári kezdeményezését.

Idézet
Nem volt tanácsos besétálni abba a csapdába, amely a másik polgári kezdeményezést, a Minority SafePacket különösebben elfogadható indokok nélkül elutasította”

– idézte Izsák Balázst az MTI.

A polgári kezdeményezés aláírói azt kérik, hogy az unió kohéziós politikája kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő régióktól.

Izsák Balázs Galéria

Izsák Balázs szerint a polgári kezdeményezés jelmondata az lehetne: gazdasági eszközökkel a nemzeti régiók felemelkedéséért, biztonságáért és békéjéért

Fotó: Bodor Tünde

Izsák Balázs a sajtótájékoztatón közölte: a beterjesztés digitálisan történt azáltal, hogy feltöltötték a polgári kezdeményezés internetes felületére a szükséges adatokat. Ezt az ellenőrzés időszaka követi, majd meghallgatáson vesznek részt az adott kérdésben illetékes EU-biztossal, utána pedig a plénumban. Az SZNT elnöke hangsúlyozta: a polgári kezdeményezés lehetőséget kíván nyújtani azoknak a régióknak, ahol egy nemzeti kisebbség alkot többséget, mely nyelvében, kultúrájában különbözik a többségtől.

Úgy vélte, azáltal, hogy az EB megpróbál gazdasági utat nyújtani számukra, a meglévő feszültségek is csökkennének, így elmondható: ez a béke útja is.

„A polgári kezdeményezés jelmondata az lehetne: gazdasági eszközökkel a nemzeti régiók felemelkedéséért, biztonságáért és békéjéért” – mondta Izsák Balázs. Szerencsés egybeesésnek nevezte, hogy benyújtása március 10., a székely szabadság napja körül történt, és reményét fejezte ki, hogy mozgósító erővel hat a székelységre, ha látják, mennyien állnak mögötte. Felidézte: a polgári kezdeményezés története 17 évet ölel fel, az SZNT 2008 februárjában döntötte el, hogy megalkotja és benyújtja ezt. 2013 márciusáig az előkészítése és megalkotása zajlott.

2013. március 7-én az SZNT pert nyert a Luxemburgi Bíróságon, amelyet azért indított, mivel az EB nem akarta nyilvántartásba venni a polgári kezdeményezést. Ezután következett a beterjesztés és jogvita időszaka, mely 2019 májusáig tartott. Az aláírás időszaka újabb két évet ölelt fel, a koronavírus-járvány miatt ugyanis meghosszabbították.

A polgári kezdeményezés honlapján (https://www.nationalregions.eu/hu) található információk szerint összesen 1 418 659 aláírás gyűlt össze, ebből 1 269 352-öt nyilvánítottak érvényesnek. Támogatottsága nyolc uniós államban – Belgium, Írország, Horvátország, Litvánia, Magyarország, Románia, Spanyolország és Szlovákia – haladta meg az alsó küszöböt.

korábban írtuk

Több mint 1,2 millió érvényes aláírás gyűlt össze a nemzeti régiók európai polgári kezdeményezés mellett
Több mint 1,2 millió érvényes aláírás gyűlt össze a nemzeti régiók európai polgári kezdeményezés mellett

A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) keddi közlése szerint 1 266 682 érvényes aláírás gyűlt össze a nemzeti régiók európai polgári kezdeményezés mellett.


szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 21., hétfő

Húsvéti locsolkodás nyárias időjárásban – Az elkövetkező napokban is magasak maradnak a hőmérsékleti értékek

A meteorológusok szerint az ilyenkor megszokottnál jóval melegebb időjárás várható húsvét hétfőjén az ország legtöbb vidékén.

Húsvéti locsolkodás nyárias időjárásban – Az elkövetkező napokban is magasak maradnak a hőmérsékleti értékek
2025. április 20., vasárnap

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak

Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak
2025. április 20., vasárnap

„Maradjunk Krisztussal egészen a halálig, mert Ővele élni is fogunk” – A Gyulafehérvári Főegyházmegye húsvéti pásztorlevele

Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.

„Maradjunk Krisztussal egészen a halálig, mert Ővele élni is fogunk” – A Gyulafehérvári Főegyházmegye húsvéti pásztorlevele
2025. április 20., vasárnap

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben

Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben
2025. április 20., vasárnap

Megáldották az ételkosarakat húsvétvasárnap Kolozsváron - Fotóriport

Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.

Megáldották az ételkosarakat húsvétvasárnap Kolozsváron - Fotóriport
2025. április 20., vasárnap

Visszaadnák egykori fényét a bánlaki Karátsonyi-kastélynak

Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.

Visszaadnák egykori fényét a bánlaki Karátsonyi-kastélynak
2025. április 19., szombat

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet
2025. április 19., szombat

Életet mentett a családjához hazautazó Fehér megyei rendőr

Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.

Életet mentett a családjához hazautazó Fehér megyei rendőr
2025. április 19., szombat

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte

Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte
2025. április 19., szombat

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen

Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen