Egyed Emese átveszi az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjat
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Tizenharmadik alkalommal adták át pénteken, a kolozsvári Bánffy Miklós Operastúdióban az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat azoknak az alkotóknak, művészeknek, akik az erdélyi magyar kultúra átörökítéséhez, megismertetéséhez kiemelt módon járulnak hozzá.
2025. január 24., 21:332025. január 24., 21:33
2025. január 24., 22:082025. január 24., 22:08
Irodalom kategóriában Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész; képzőművészet kategóriában Siklódy Ferenc grafikus; előadóművészet kategóriában Fülöp Zoltán színművész részesült elismerésben. Az eseményen köszöntőt mondott Lövétei Lázár László József Attila-díjas költő és Brendus Réka, a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője. A díjátadó gálán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök nyújtotta át az elismeréseket a díjazottaknak.
„Ma, amikor az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat átadtuk, azok előtt tisztelegtünk, akik egész évben gazdagítják közösségünket és kultúránkat” – hangoztatta Kelemen Hunor. Lövétei Lázár László beszédében a magyar kultúra értékére mutatott rá, feltéve és megválaszolva (erdélyi) magyar létünk egyik alapvető kérdését:
Brendus Réka kifejtette, a magyar kultúra, az erdélyi magyar kultúra egésze, s ezen belül a kortárs magyar kultúra az év minden napján ugyanúgy zsong, forr, él, teremt, terjed, sziporkázik, hömpölyög – betölt mindent körülöttünk, és betölt mindent bennünk is. „A kultúra dinamikája és energiája azonban nem önmagától való. Zsongása, forrása, élete, teremtő ereje, terjedése, sziporkázása, hömpölygése nem tényszerű adottság, hanem a kultúra alkotói, alkotásai teszik azzá. Az alkotó teszi zsongóvá, hömpölygővé; az alkotó energiája és dinamikája adja a kultúra energiáját és dinamikáját” – mutatott rá a főosztályvezető, hozzátéve,
A képzőművészet kategória díját Siklódy Ferenc grafikus vehette át, aki 1968-ban született Gyergyószárhegyen, tanulmányait a marosvásárhelyi Képzőművészeti Líceumban és a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola grafika szakán végezte. A klasszikus sokszorosító grafikai technikák sokoldalú művelője.
Csíkszeredában él és alkot, a Nagy István Művészeti Szakközépiskola tanára. Az alkotót Részegh Botond képzőművész méltatta, elkötelezettségét, elszánt idealizmusát és jó pedagógia képességeit is dicsérve.
Siklódy Ferenc munkásságát is méltatták
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
A színművész 1954-ben született Marosvásárhelyen. 1977-ben diplomázott, és a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának tagja lett. 1999-ben követte Parászka Miklós rendezőt Csíkszeredába, azóta a Csíki Játékszínben a társulat meghatározó vezető színésze, 1999 óta több mint két tucat (zömmel fő-) szerepet játszott. Több jelentős szakmai elismerés, díj tulajdonosa. Fülöp Zoltánt színész-rendezőkollégája Kányádi Szilárd méltatta, kiemelve többek között munkássága jelentőségét a Csíki Játékszín életében.
Fülöp Zoltán veszi át az elismerést
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
aki Kolozsváron született 1957-ben. Szülővárosában érettségizett majd 1976–1980 között a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem francia–magyar szakos hallgatója lett. 1988–90 között az Utunk/Helikon korrektora, rovatvezető szerkesztője. 1990-től a BBTE oktatója; 1991-től adjunktus, 1997-től docens, 2002-től egyetemi tanár, 2004-től doktorátusvezető. 1998 és 2007 között a Magyar Irodalomtudományi Tanszék vezetője. Számos önálló kötet szerzője és irodalmi díj tulajdonosa. A díjazottat Benő Attila költő, egyetemi tanár méltatta, kiemelve, hogy
A díjátadó ünnepséget a Kolozsvári Magyar Opera Popper Péter, Kodály Zoltán és Bartók Béla műveiből válogatott kamarazene hangversenye zárta.
A kolozsvári sétatéri kaszinóban tizenkettedik alkalommal adták át péntek délután az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat Király László költőnek, Bede Kincső fotográfusnak és Sebestyén Aba színművésznek.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) különleges esemény szervezett Kolozsváron a magyar kultúra napja alkalmából a Hagyományok Házával együttműködésben.
Lassan elkészülnek a Sebes-Körös szurdokvölgyében, pontosabban Réven, Vársonkolyoson és Barátkán épülő kempingek.
Aktívan, eseményekkel tele vette kezdetét az új év a Partiumi Falugazdász Hálózat munkatársai számára, és az elkövetkezőkben is számos rendezvényt szerveznek.
Szakértők szerint az „iskolafóbia” nevű szorongásos zavar egyre gyakoribb a gyerekek körében, korosztálytól függetlenül. Arad megyében már 16 ilyen esetet diagnosztizáltak.
Lemondott a Moldvában engedélyezett bákói és pusztinai magyar misék egyidejűségének megköveteléséről a Jászvásári Római Katolikus Püspökség. A döntést Anton Diacu pusztinai plébános közölte csütörtökön a Krónikával.
Hamarosan újabb élményfürdőben csobbanhatunk Bihar megyében: az építő elkészült a margittai szabadidőközponttal.
Idén is elindul a Boldogasszony zarándokvonat a Misszió Tours Utazási Iroda és MÁV Személyszállítási Zrt. közös szervezésében a csíksomlyói pünkösdi búcsúba – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A Wietenberg- és a Monteoru-kultúra időszakára tehető emberi sírokat tártak fel a sepsiszentgyörgyi Árkos-Hosszú régészeti lelőhelyen. Csontvázas temetkezésre utaló bronzkori leletek még nem kerültek elő dokumentálhatóan Délkelet-Erdélyben.
Európai szintű rendőrségi körözés indult két 16 éves Szilágy megyei lány felkutatására, akik néhány nappal ezelőtt hazaindultak egy zsibói iskolából, ám nem érkeztek haza.
Nekünk is feladatunk naponta megvívni a harcunkat a kulturális örökségünkért és keresni a lehetőségeit annak, hogy miként tehetünk még többet közösségeink, a magyar közösségünk megmaradásáért – mondta Zsigó Róbert.
szóljon hozzá!