Fotó: Országos földfizikai intézet
A Richter-skálán 4,9-es erősségű földrengést mértek Arad megyében hétfőn este, a földmozgást az aradi és lippai tömbházlakók érezték meg a leginkább. Később utórengés is történt.
2023. május 22., 21:192023. május 22., 21:19
2023. május 23., 00:092023. május 23., 00:09
Az országos földfizikai intézet tájékoztatása szerint a földmozgás 20:46:43 órakor következett be 15 kilométeres mélységben. Epicentruma 24 kilométerre volt Aradtól, 45 kilométerre Temesvártól, 77 kilométerre Békéscsabától és 89 kilométerre Resicabányától. Az intézmény eredetileg arról számolt be, hogy a földmozgás erőssége 4,6-os volt, utólag azonban módosították az értéket.
Később a földfizikai intézet arról számolt be, hogy 22:55:26 órakor 4,3-as erősségű utórengés történt ugyancsak Arad megyében. Anyagi károkról egyelőre nem érkeztek hírek. Az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU) közölte, hogy a rengés nyomán nem érkezett segélykérés az 112-es sürgősségi hívószámra. A hatóság közölte, hogy operatív csoportjának munkatársai kiszállnak terepezni a földrengés által érintett megyékben, „felderíteni” az esetleges károkat.
Aradon és Lippán a tömbházak lakói az utcára menekültek. Az aradi Aurel Vlaicu negyed egyik lakója, Sinka Gábor arról számolt be az Agerpres hírügynökségnek, hogy a hatodik emeleti lakásában nagyon erősen érezte a földrengést, remegtek az ablakok, kinyílt az ajtó, és „minden ingott körülötte”. „Első reakcióm az volt, hogy meneküljek, de aztán eszembe jutott, hogy nem tanácsos a lépcsőházban lenni földrengéskor. Akkor mentem le, amikor véget ért, mindenki kint volt az utcán” – mondta a férfi.
„Rezgett a ház, a bútor, a talpunk alatt éreztük, ahogy mozog a padló” – fogalmazott. A földrengés epicentruma közelebb volt Lippához, mint a megyeszékhelyhez. Florin Pera polgármester azt mondta, egyes szemtanúk szerint megingott az ortodox templom tornya. „Szerencsére eddig nem jelentettek károkat Lippán” – tette hozzá az elöljáró.
A hétfő esti földrengés helyszínéhez legközelebb eső, 5,7-es erősségű földmozgás február 14-én történt az olténiai Gorj megyében, 6,3 kilométeres mélységben.
Jelentősen megnőtt a romániai lakosság érdeklődése a lakásbiztosítások iránt az elmúlt időszak földrengései nyomán – derül ki az Országos Biztosítók és Viszontbiztosítók Szövetségének (UNSAR) friss elemzéséből.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
szóljon hozzá!