Fotó: Boda L. Gergely
Bár adott esetben kisebb a várakozási idő és jobb minőségű a nyújtott szolgáltatás, a lakosság számottevő része még mindig az állami egészségügyi szektor szolgáltatásait veszi igénybe, mutatja ki egy friss felmérés. Ennek természetesen az a legfőbb oka, hogy hivatalosan ingyenes. Kevesen tudják azonban, hogy a magánpraxisban is vannak ingyenes szolgáltatások.
2014. július 07., 17:472014. július 07., 17:47
Az év elején, 1076 személy megkérdezésével készült felmérésből többek között kiderült: ingyenes volta és könnyű hozzáférhetősége miatt választja az állami egészségügyi szolgáltatásokat a lakosság nagy része, továbbá azért, mert a háziorvosok is ezt ajánlják, de az emberek bizalma is nagyobb az állami egészségügyben dolgozó szakemberekben. A rendszer hiányosságai között pedig olyan örökzöld problémákat jelöltek meg, mint a korrupció, az egészségügyi ellátás alacsony minősége vagy a kórházi bennfekvés során saját zsebből vásárolt gyógyszerek.
„Mert másra nincs pénzük, ilyen egyszerű” – így reagált az általunk ismertetett felmérés eredményeire Finna Judit főorvos, a háziorvosok egyesülete Maros megyei szervezetének titkára, majd hozzátette: háziorvosként, az egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződésük értelmében kötelességük ingyenes, államilag finanszírozott vizsgálatokra küldeni a betegeket.
Durugy Júlia neurológus azon a véleményen van, hogy az emberek tájékozatlanságból is elutasítják a magán járóbeteg-rendelőket. „Nagyon sokan nem tudják, hogy a magánpraxisnak is két része van: vannak olyanok, akiknek szerződésük van az egészségbiztosítóval, a másoknak pedig nincs. Az előbbi csoport szakemberei ugyanazt a szolgáltatást nyújtják, mint az állami intézmények. A különbség az, hogy nálunk a betegnek nem kell egy hónapot várnia, hogy sorra kerüljön” – magyarázta az ideggyógyász.
Camil Pop , a vasutas járóbeteg-rendelő intézet egykori fogorvosa is azon az állásponton van: a pénztárcája határozza meg azt, hogy valaki magán- vagy állami egészségügyi szolgáltatást igényel.
„Tudom, hogy a magánrendelőkben, -klinikákon az orvosok lelkiismeretesen végzik munkájukat. Jobb felszereléssel rendelkeznek, és hiánypótló munkát végeznek, mert nélkülük csődbe menne az egészségügy. Bár, hozzá kell tennem, olyan tapasztalataim is vannak, melyek arról győztek meg, hogy az állami rendelőben tisztességesebben kivizsgáltak, mint egy magánrendelőben”.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Keresnek a tűzoltók egy férfit, aki Maroshévízen a Marosba esett – számolt be vasárnap este a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Nicușor Dan független jelölt támogatására buzdít újfent az Erdélyi Magyar Szövetség, amely az államfőválasztás első fordulója előtt is kiállt Bukarest főpolgármestere mellett.
szóljon hozzá!