Ahol érezni a gondviselést – csodatevő erőt tulajdonítanak a máriaradnai kegyképnek

Látkép Lippáról, a városközpont Maros-hídjáról •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Látkép Lippáról, a városközpont Maros-hídjáról

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az ősi magyar Mária-kegyhelyek egyike Máriaradna. Évente 16 hivatalos zarándoklatot tartanak a búcsújáróhelyen, hívek ezrei fohászkodnak a kegytemplom oltárában lévő Mária-képnél, amelynek csodatevő erőt tulajdonítanak. Az Arad megyei kegytemplomban őrzik Rudnay Sándor néhai esztergomi érsek szívurnáját, az egykori ferences rendház a szerzetesek kényszerlakhelye volt a kommunista diktatúra idején. A templom mögötti Szenvedés útja (Keresztút) mellett európai ritkaságnak számít a „Jézus dicsőséges útja”, amelynek stációit orosz katonák 1952-ben lerombolták, de jövőre felújítják. Egyházi személyek és hívek állítják: Máriaradna az a hely, ahol érezni a Szűzanya gondoskodását.

Pataky Lehel Zsolt

2024. augusztus 31., 10:072024. augusztus 31., 10:07

2024. augusztus 31., 10:292024. augusztus 31., 10:29

Az Aradtól 30 kilométerre keletre, a Maros völgyében, az alföld és a Zaránd-hegység találkozásánál fekvő Máriaradna az ősi magyar Mária-kegyhelyek egyike. Az Osztrák–Magyar Monarchiában Mariazell után a második legfontosabb búcsújáróhely volt, elsősorban a bánsági és a dél-alföldi hívek számára.

Idézet
Ha összehasonlítjuk Máriaradnát Csíksomlyóval, elmondhatjuk, hogy Máriaradnára nemcsak egy, hanem több nemzet hívei érkeznek. Nem csak az egyházmegyéből: Magyarországról, Ausztriából vagy Németországból is nagyon sokan zarándokolnak ide. Ennek a helynek az a varázsa, hogy mindenki azt találja meg itt, amit szeret, amit keres”

– fogalmazott Reinholz András plébános a Krónikának.

Több mint ötszáz évvel ezelőtt, 1520 körül épült a ferences szerzetesek első kápolnája a máriaradnai szőlőkben, azon a dombon, ahol a jelenlegi kegytemplom áll. A kéttornyú templom és a hozzátartozó rendház 1767-ben készült el, és még abban az évben, pünkösd hétfőjén gróf Franz Anton Engl von Wagrain megyéspüspök megáldotta. Felszentelésére azonban csak 1820 pünkösd hétfőjén került sor, amikor gróf Rudnay Sándor esztergomi érsek, Magyarország prímása konszekrálta, és a főpásztor végrendeletében azt kérte, hogy halála után a szívét a Szent Szűz közelében helyezzék örök nyugalomra.

A felújított kegytemplom és rendház újraszentelése 2015-ben •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A felújított kegytemplom és rendház újraszentelése 2015-ben

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Idézet
Ő erdélyi püspök volt 1816-tól 1820-ig, amikor is a Szentatya kinevezte esztergomi érsekké. Mivel korábban több hónapot töltött Máriaradnán, nagyon megszerette a helyet, és az volt a kívánsága, hogy halála után a szívét hozzák ide, és itt őrizzék a kegykép közelében. Ez így is lett, itt található Rudnay Sándor szívurnája”

– tudtuk meg Reinholz Andrástól.

A kéttornyú bazilikát és a hozzá tartozó ferences rendházat 2013–2014-ben felújították, európai uniós és román kormánytámogatásból mintegy tízmillió eurót fordítottak rá. A restaurálás befejezése után a hely turisztikai vonzereje megnőtt. Azt megelőzően 1911-ben végeztek ilyen nagy horderejű munkálatokat a kegyhelyen, amikor a templom mindkét tornyát 30 méterrel megemelték, így most elérik a 67 métert.

Nepomuki Szent János szobra a templomhoz vezető lépcsősor aljában •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Nepomuki Szent János szobra a templomhoz vezető lépcsősor aljában

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Több mint 300 éve, a nagy aradi pestisjárvány idején szervezték Máriaradnára az első zarándoklatot az isteni gyógyulásba vetett hit fogadalomtétele gyanánt.

Jelenleg évente 16 zarándoklatot szervez ide a Temesvári Római Katolikus Egyházmegye, a legnagyobbat Kisboldogasszony (Szűz Mária születése) napja alkalmából tartják. Ez az úgynevezett „magyar búcsú”, amikor több tízezren fohászkodnak az oltárt ékesítő Mária-képhez, amelynek csodatevő erőt tulajdonítanak.

Az idei Kisboldogasszony-napi zarándoklatot szeptember 6–8. között szervezik meg. Az első nap, pénteken bolgár nyelvű szentmise lesz; szombaton 15 órakor tartják meg a keresztutat magyar és román nyelven, 17 órakor magyar nyelvű szentmisét celebrálnak, 20 órától pedig rózsafüzér-imádkozás zajlik négy nyelven; a templom egész éjjel nyitva lesz, éjfélkor pedig román szentmisét tartanak a cigány híveknek – már hagyomány, hogy a roma zarándokok az éjjeli szentmisén vesznek részt. Kisboldogasszony napján, vasárnap reggel 9 órakor lesz magyar nyelvű szentmise, az ünnepi szentmise pedig 11 órakor kezdődik, és három nyelven (magyarul, románul, németül) tartják. Pál József Csaba temesvári megyéspüspök celebrál, a szentbeszédet Mirko Stefkovics nagybecsereki megyéspüspök mondja.

A legenda szerint 1695-ben, amikor a törökök felgyújtották a ferencesek kápolnáját, a papírra nyomtatott szentkép csodálatos módon épen került ki a lángokból.

A csodatevő Mária-kép •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A csodatevő Mária-kép

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A kép az olaszországi Vicenza tartományban található Bassano del Grappa-i Remondini-nyomdából származik, és a szerzetesek átutazó kereskedőktől vásárolták meg 1668-ban az akkori kápolna részére. „Ez sok példányban megvan a világon, hiszen nyomtatott kép, nem egyedi alkotás. És mégis, itt, ezen a helyen egyedi ima-meghallgatások történtek, és e körül a kép körül kialakult egy nagy kegyhely. Mikor is volt az? Közép-Magyarországon a török uralkodott, az erdélyi fejedelemség a töröktől függött, a Partium hol ide, hol oda tartozott, szóval ebbe a bizonytalan helyzetbe lépett be a Szűzanya, és adott reményt az embereknek. Azután jött a felszabadulás, a kereszténység visszatérése erre a vidékre, és a különböző nemzetiségek egymás mellett élve és dolgozva teremtették meg a mostani életnek az alapjait” – emlékeztetett a 2018-as Kisboldogasszony-napi zarándoklat alkalmával Erdő Péter bíboros, az Esztergom-Budapesti Egyházmegye érseke, az akkori szentmise főcelebránsa.

Egy másik legenda szerint amikor felgyújtották az egykori kápolnát, egy török katona lóháton akart bemenni az istenházába, de a lova megbotlott egy kőben – a patájának nyoma ma is ott látható a templom falába beépítve, a legendát ábrázoló falfestmény mellett.

A legenda szerint török katona lovának patkónyoma látható a templom falába beépített kövön •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A legenda szerint török katona lovának patkónyoma látható a templom falába beépített kövön

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Nagyboldogasszony, más néven Mária mennybemenetele (augusztus 15.) is nagy ünnep Máriaradnán, olyankor nemzetiségre és felekezetre való tekintet nélkül nagyon sokan keresik fel a kegytemplomot, a kolostort és a kálváriadombot. „De egész évben jönnek hozzánk ortodox hívek is, nemcsak Radnáról, hanem Lippáról is. Mivel minden vasárnap három nyelven tartjuk a szentmisét, ők is megértik, s nálunk le lehet ülni a templomban” – magyarázta a máriaradnai plébános, aki az első világi pap a kegyhelyen, ugyanis ma már nincsenek szerzetesek a rendházban, amelyet 1951-ben a román kommunista hatalom a ferencesek kényszerlakhelyéül jelölt ki.

Reinholz András elmondása szerint a közigazgatásilag Lippához tartozó Máriaradna római katolikus gyülekezete a legkisebb plébánia az egyházmegyében, jelenleg 95 hívet számlál, a gyülekezet körülbelül fele magyar, a másik felét román, német, horvát és bolgár nemzetiségű családok teszik ki.

Kisboldogasszonykor 30 ezernél is többen keresik fel a kegyhelyet •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Kisboldogasszonykor 30 ezernél is többen keresik fel a kegyhelyet

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Két éve Ópálos (Păuliș) és Újpálos (ami Ópálos településrésze) Máriaradna filiája, ott 50-50 hívő jár a magyar és a német templomba. „Ugyanazok jönnek mindkét helyre. Kevesen vannak, de lelkesek gyakorolják a hitüket” – mondta Reinholz András.

Egyháztörténeti különlegesség a „Jézus dicsőséges útja”

Az elmúlt évben felújították a Kálváriadomb stációit. „A dombtetőn, a Szent Kereszt-kápolnával kezdtük, majd a 14 állomással folytattuk, tehát az Úr Jézus szenvedésének útja kész van. Jelenleg lent dolgozunk, ahol kezdődnek a stációk: ott van Assisi Szent Ferenc szobra, ami carrarai márványból készült, s mellette áll három-három férfi, illetve női szent szobra, akik szintén ferencesek voltak” – mondta a plébános.

Különböző plébániai közösségek által állíttatott, majd száz év után felújított stációk a Kálváriadombon •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Különböző plébániai közösségek által állíttatott, majd száz év után felújított stációk a Kálváriadombon

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Remélik, hogy szeptember 21-ig elkészülnek, mert akkor szervezi meg Máriaradnán a családok fesztiválját a temesvári püspökség. „Ezeket a stációkat részben azok a plébániák újíttatták fel, amelyek annak idején állították, de attól függetlenül, hogy hozzájárult vagy sem valamelyik egyházközség, megcsináltattuk mindegyiket” – tette hozzá Reinholz András.

Ha sikerül idén befejezni, akkor jövőre hozzáfognak az „Úr Jézus dicsőséges útjának” a felújításához. „Az is 14 állomás, ami a feltámadással kezdődik. Sajnos az orosz katonák ledöntöttek hat állomást, és most is minden úgy van, 1952 óta nem csinált senki semmit. Ez a templom mögötti domboldalon, baloldalt található. Nagy, két-három éves munka lesz, de nem számít, mert szeretnénk befejezni. Ez különlegesség, mert Radnán kívül csak két helyen van ilyesmi Európában” – magyarázta.

Zarándokok a Szilágyságtól a Vajdaságig

A szilágysomylói Fazakas Ilona az egyik korábbi búcsún elmondta, hogy húsz éve járnak Máriaradnára. „Nagyon szeretjük ezt a templomot, és imádkozunk a Szűzanyához, mert mindig mellettünk van, minden bajban megsegít, s bízunk benne” – fogalmazta meg hitvallását. Ugyanakkor a Vajdaságból is érkeznek rendszeresen zarándokok Máriaradnára, mint például a törökbecsei Dudás Erzsébet. „Mindenhová elmegyek, ahol van Mária-kegyhely. Ott megtalálom a békét, hogy miként kell szeretnie egyik embernek a másikat, kicsiktől a nagyokig” – mondta.

A Temes megyei illetőségű Faragó Borbála a nagyanyja elbeszélései alapján a régmúlt idők búcsújárását is felidézte. „Nagymamám az 1900-as évek elején született, és mesélte – illetve fényképeken is láttam –, hogy garaboly (kézi kosár – szerk. megj.) volt a karjukon, egy lovaskocsi jött utánuk, s ők három-négy napig ballagtak, úgy, gyalog járták meg a radnai búcsút” – mondta.

Reinholz András plébános egy a 2013-as felújításkor készült fotón •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Reinholz András plébános egy a 2013-as felújításkor készült fotón

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Reinholz András plébános szerint „van egy titok” Máriarandán. „Nem az a fontos, hogy ezt megfejtsük, hanem hogy elfogadjuk és hálát mondjunk a Jóistennek és a Szűzanyának, hogy vigyáz erre a vidékre. A helyiek évtizedek óta mondják, hogy Radnán nem volt semmilyen különösebb probléma, vész. És nemcsak a katolikus hívek, hanem a többiek is meg vannak arról győződve, hogy a Szűzanya megóvja a radnaiakat és a környékbeli híveket minden rossztól” – mondta a plébános.

II. János Pál Pápa 1992-ben kisbazilika címet adományozott a kegytemplomnak •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

II. János Pál Pápa 1992-ben kisbazilika címet adományozott a kegytemplomnak

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Kora tavaszi felvétel a Kálváriadombról •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Kora tavaszi felvétel a Kálváriadombról

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel

Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok vasárnap esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.

Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel
2025. április 02., szerda

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából

Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából
2025. április 02., szerda

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica

Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica
2025. április 02., szerda

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)

A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)

Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön