A szarvasmarha-leukózis által érintett egyedeket vágják le, nem az egész állományt. Képünk illusztráció
Fotó: Makkay József
Az állategészségügyi hatóság szerint Arad megyében aggasztóan megemelkedett a szarvasmarhák leukózisos megbetegedésének a száma. Az elmúlt tíz nap során 25 új góc jelent meg, és ezzel 75-re emelkedett az érintett szarvasmarha-tenyészetek száma.
2025. március 31., 16:542025. március 31., 16:54
2025. március 31., 16:582025. március 31., 16:58
A megbetegedett állatok száma is ugrásszerűen megnőtt: Marcel Roșu, az Arad Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője az Agerpres hírügynökségnek hétfőn úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt tíz napban mintegy 100-ról 250-re emelkedett a megbetegedett szarvasmarhaállomány, és a fertőzés várhatóan terjedni fog.
A gócok többségét az utóbbi öt hétben fedezték fel, amióta elkezdődött egy tesztelési kampány.
A leukózis a fehérvérsejtek daganatos elváltozásával járó betegség. A beteg szarvasmarhákat le kell vágni, húsuk azonban – a betegség által megtámadott szervek kivételével – fogyasztható a hatóság képviselői szerint.
Az igazgatóság minden esetben elrendelte a beteg állatok és borjaik levágását, és kiterjesztette a teszteléseket. Marcel Roșu szerint a legjobb megelőző intézkedés az, hogy a tenyésztők csak biztonságos helyről vásárolnak állatokat, ahol igazolják, hogy az állomány egészséges. Arad megyében mintegy 45 ezerre tehető a szarvasmarhák száma.
Boldis Szilamér, a magyar határral szomszédos Tornyán szarvasmarhafarmot működtető agárvállalkozó érdeklődésünkre elmondta: a tenyészetét elkerülte a betegség, és reméli, hogy ezután is sikerül kivédeni a fertőzést. A környéken tudomása szerint nincs gócpont, hanem a távolabbi települések érintettek.
Két konkrét esetről volt tudomása, bár ezek még tavaly történtek: az egyik a Maros déli partján található Nagyfaluban (Saut Mare), a másik pedig a kürtösi (Cirtuci) agráripari kombinátban következett be, utóbbi azért meglepő, mert az egy nagygazdaság. Értesülései szerint a tulajdonosok kártérítést kaptak az államtól, de hogy idén is számíthatnak-e kárpótlásra, azt nem tudta megmondani.
„Ez kevésbé virulens betegség, és vér útján terjed. Például, ha van egy beteg szarvasmarha az állományban, tűvel meg lehet fertőzni a többit is, vagy ha az állatorvos egy fertőzött tűt hoz be a farmra. Illetve vérszívó paraziták is terjesztik” – magyarázta.
Boldis Szilamér megerősítette az állategészségügyi igazgató szavait, hogy a leukózis miatt levágott állatok hús emberi fogyasztásra alkalmas, ha az érintett szerveket eltávolítják, de eleve gyengébb minőségű húsról beszélhetünk.
Partiumi megyék juh- és kecsketartó gazdái szenvedik meg elsősorban a Bihar megyei Gyapju településen március elején megjelent juhpestis gazdasági hatásait. Az állategészségügyi hatóság alelnöke szerint a közel-keleti élőállat-export zavartalan.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!