Fotó: Iulian Sirbu közösségi-oldala
Megtalálták a segesvári vár egyik lebontott tornyának, a szövők céhe által fenntartott Szövők tornyának alapjait a régészek – jelentette be hétfőn Ioan Iulian Sîrbu, a Maros megyei város polgármestere.
2024. szeptember 02., 16:492024. szeptember 02., 16:49
2024. szeptember 02., 16:562024. szeptember 02., 16:56
Az elöljáró az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint a helyszínen tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy ezáltal a világörökség részét képező segesvári vár újabb titkára derült fényt. „Erről eddig csupán annyit lehetett tudni, hogy 1848-ban bontották le és korábban fogdaként is működött” – idézte a polgármestert az MTI.
Sîrbu emlékeztetett arra, hogy a vár falának több szakaszán zajlanak helyreállítási munkálatok, így bukkantak rá a lebontott torony romjaira és más értékes leletekre. „Még sok a felfedeznivaló” – közölte az elöljáró, aki hozzátette: meg van győződve arról, hogy együtt sikerül megfelelően bemutatni a segesvári vár értékeit.
Fotó: Iulian Sîrbu/Facebook
Nicolae Tescula, a segesvári történeti múzeum igazgatója közölte: jelentős felfedezésről van szó, mely egy rejtély megoldását is jelenti a szakma számára. Elmondta: a Szövők tornya a 15. században épült a Szabók és a Szűcsök tornya között, 1846-ban döntöttek a lebontásáról, az ebből származó követ a vár utcáinak kövezésére használták.
A háromszintes torony jelentőségét az adta, hogy a befolyásos szövők céhe tartotta fenn, melynek köszönhetően a szász szék egykori központja, majd Nagy-Küküllő vármegye volt székhelye a 19-20. század fordulóján jelentős textilipari központ lett.
Ioan Fedor Pascu régész elmondta: a segesvári vár lebontott tornyai közül a Szövők tornya volt az utolsó, melynek alapjait még meg lehetett találni. Eredetileg négyszög alapúnak épült a 13-14. században, de a lőfegyverek fejlődésével átépítették hatszögűre. Hozzátette, az 1,8 méter vastagságú fala lépcsőként is szolgált, melyen a pincében lévő fogdába lehetett lejutni.
Segesvár polgármestere tavaly májusban jelentette be, hogy európai uniós forrásokból erősítik meg a vár omladozó falának több szakaszát. A Maros megyei város első alkalommal nyert uniós támogatást a célra, korábban saját forrásokból és hitelekből igyekeztek megerősíteni, javítani a több helyen is omladozó középkori vár falait.
Fotó: Iulian Sîrbu/Facebook
A várfal megerősítésével párhuzamosan zajlik az egykori szász város jelképének számító Óratorony tetőszerkezetének felújítása is. Ez a vár főkapuja, a középkorban tanácsterem, jelenleg múzeum működik benne. A 64 méter magas tornyon 130 éve végeztek utoljára felújítási munkálatokat.
Az UNESCO Világörökség-listáján szereplő segesvári vár legkorábbi részei a 14. századból valók, több szakaszban épült védelmi céllal, öt bástyája és 14 tornya volt, utóbbiakból kilenc jelenleg is áll.
Kicserélik a segesvári Óratornyot borító színes zománcos cserepeket és bádogrészeket, miután kiderült, hogy a régi burkolat túlságosan megrongálódott – jelentette be Ioan Iulian Sîrbu, a Maros megyei város polgármestere.
Számos erdélyi településen mutatják be a Gyulafehérvári Főegyházmegye szeretetszolgálata, a Caritas tevékenységét.
A Közúti Beruházások Országos Társasága jóváhagyta a versenytárgyalás kiírását az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya hegyvidéki, Gyergyószéket is érintő szakaszainak megépítésére.
Esőre vonatkozó figyelmeztetést bocsátott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország régióinak többségére.
Kórházba szállítottak egy kétéves kislányt Szatmárnémetiben, miután kutyák harapták meg a saját udvarán. A rendőrség büntetőeljárást indított a négylábúak tulajdonosainak felkutatására.
Filmekbe illő incidens történt egy, a Kolozsvár közvetlen közelében található Szászfenes egyik pékségében: három férfit egy spontán konfliktust követően egy negyedik férfi fegyverrel fenyegetett meg.
A mintegy négyezer – főként magyar és szász – áldozatot követelő vérengzés 240 évvel ezelőtt tört ki, a lázadók vezéreinek emlékművét pedig Fekete József magyar szobrász készítette el, és 1937-ben avatták fel Erdély történelmi fővárosában.
Rendőrökből és kriminalisztikai szakértőkből álló csapat az élesdi ügyészség ügyészének koordinálásával megkezdte a nyomozást egy 57 éves, a Bihar megyei nagybáródról származó férfinak az ügyében, akit csütörtök reggel holtan találtak egy erdőben.
Heves szélre figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Bánságra, a Partium déli részére és a Déli-Kárpátokra.
Új prefektusokat és alprefektusokat nevezett ki szerdai ülésén a kormány. A leváltottak között van Ciprian Dobre Maros megyei prefektus is, aki folyamatosan „hadban állt” az RMDSZ-szel.
Október 16-án lép érvénybe az új parkolási rend és a megdrágult várakozási díjszabás Aradon. A városi képviselőtestület megszavazta a rövid idejű parkolási zónák kialakítását.
szóljon hozzá!