Pöltl Ákos magyarországi szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy a felnőtteknek naprakész információval kell rendelkezniük a digitális világot illetően
Fotó: Mathias Corvinus Collegium/ Facebook
Egyre inkább megfogalmazódik az igény a tinédzser és fiatal felnőtt korosztály körében, hogy megvédjék magukat és családjukat a digitális térből érkező káros hatásoktól, felismerjék és hárítani tudják a veszélyeket – mondta el a Krónikának Pöltl Ákos magyarországi közgazdász, aki összeállította az úgynevezett digitális önvédelmi projektet. Mint kifejtette, a megoldás a kontroll helyett a tréning, a felnőtteknek naprakész információval kell rendelkezniük, és jó példát kell mutatniuk.
2022. május 10., 08:182022. május 10., 08:18
A gyerekeket nem kontrollálni kell, hanem hatékony tudással felruházni, hogy képesek legyenek megvédeni magukat az offline és az online közegben – ez Pöltl Ákos magyarországi közgazdász digitális önvédelemről szóló előadásának egyik legfontosabb üzenete.
A közgazdász nemzetközi kommunikációs szakirányú végzettséggel rendelkezik, emellett katonai közelharcoktatói és hivatásos testőrképesítést is szerzett, ennek elegyéből állította össze a digitális önvédelmi projektet.
A projektet a napokban a Mathias Corvinus Collegium (MCC) erdélyi tehetséggondozó nyílt előadásain, a MCC FIT és Középiskolai Program keretében mutatta be. A szakértővel a sepsiszentgyörgyi előadás után beszélgettünk.
Kérdésünkre Pöltl Ákos kifejtette, egyre inkább megfogalmazódik az igény a tinédzser és fiatal felnőtt korosztály körében, de a szülőket és a pedagógusokat is foglalkoztatja, hogy megvédjék magukat és családjukat a digitális térben a káros hatásoktól, felismerjék és hárítani tudják a veszélyeket.
A szülő beszélne a gyerekével ezekről a témákról, de gyakran nem tudja, honnan közelítse, mit mondjon, elkezd kutatni a világhálón, azzal még inkább elvesz a túl sok információ között, ezért hálás, ha kap egy előadáson zanzásított, használható útmutatót, részletezte Pöltl Ákos.
Meglátása szerint a pedagógusokra is hatalmas felelősség hárul, az úgynevezett cyberbullying, azaz internetes zaklatás egyik lényeges közege az iskola, az osztályközösség. A pedagógusnak kezelnie kell ezeket a helyzeteket, fontos, hogy erre meglegyen az eszköze.
A szakértő hangsúlyozta, a megoldás leginkább az, ha az érintettek megfelelő mennyiségű információval rendelkeznek, felismerik az összefüggéseket, a közösségi média mögött meghúzódó folyamatokat, a profittermelő gazdasági modellt,
Szülőként nem tudjuk megvédeni a gyereket, mert nem vagyunk állandóan mellette, nem tudjuk, mihez kezd a napi 6–8 óra képernyőidővel, milyen kapcsolatai vannak, milyen támadások érik – annál is inkább, hogy a digitális bennszülött gyerekek sok esetben jártasabbak az online világban, mint a szüleik, sokkal több funkciót ismernek és használnak.
Nem elég, ha ellátjuk a gyereket intelmekkel, például, hogy ne jelölj vissza senkit, akit nem ismersz, mert a kamasz esetleg csak forgatja a szemét, és megbeszéli a barátaival, hogy „apa újra csak papol”, hívja fel a figyelmet Pöltl Ákos.
A szakértő szerint a megoldás a kontroll helyett a tréning, a felnőtteknek naprakész információval kell rendelkezniük, ugyanakkor jó példát kell mutatniuk, még akkor is, ha ez a saját maguk bekorlátozásával jár, hiszen nem várhatjuk el, hogy a gyerek kevesebbet legyen online, ha mi magunk is függők vagyunk.
– szögezte le Pöltl Ákos. Rámutatott, olyan visszás helyzet alakult ki, hogy a gyerekek a digitális felnőttek, ezt a párhuzamos világot gyakran „szülőmentesnek” tekintik, ahol ők vannak otthon, a felnőttek csak látogatóba járnak.
Fotó: Barabás Ákos
A szakértő felhívta a figyelmet, a veszélyprotokollt kell megismertetni a gyerekekkel, ismerjék fel az online zaklatást, a megfélemlítést, tiltsák le, jelentsék az elkövetőt, ha nem tudják megoldani, kérjenek segítséget. Ismerniük kell a biztonsági beállításokat, a kép- és a tartalommegosztás kockázatait, az alternatív chat veszélyeit.
Pöltl arra is kitért, a fiataloknak tudniuk kell, hogy az influenszerek mögött gyakran „kamuvilág” épül, hatalmas követőbázisuk 30–40 százaléka algoritmus, hogy a fotók egy része manipulált. Beszélni kell az álhírekről, a félretájékoztatásról, hogy a háború kitörése után ezek a fősodratú médiában is megjelenhetnek – sorolta a szakértő.
„Megtalálják a megfelelő pillanatot, amikor megragadják a figyelmünket, és tűpontosan úgy juttatják el a hirdetést, hogy a célszemély reagáljon is rá. Ismernünk kell, hogy minden, ami a telefonunkon van, jó okkal került oda, az értesítési központok nem véletlenül villódznak pirosan” – hívta fel a figyelmet a szakértő.
Pöltl Ákos szerint a megoldás a digitális minimalizmus, ismerjük, tudatosítsuk a platformok mögött húzódó gazdasági folyamatokat, a manipulációs technikákat, a saját képernyőidőnket, majd igyekezzük ezt korlátozni.
Jelöljünk ki a lakásban telefonmentes zónákat, például az ebédlőasztalt, rendezzünk be közös töltőállomást a nappaliban, ahol minden családtag feltölti a telefonját, és nem az ágy mellett teszi ezt” – javasolta Pöltl.
Arra is kitért, a radikális megoldások, hogy nem csatlakozunk a világhálóra, nehezen kivitelezhetőek, ez ugyanolyan, mintha húsz évvel ezelőtt azt mondtuk volna, benn maradok a szobámban, nem megyek ki a térre játszani, mert akkor biztos nem vernek meg, nem lehetek áldozat.
„Foglalkoztatja őket, hogy mi lesz majd az ő gyerekükkel. Tudatosabbak, és amikor majd ők alapítanak családot, más mentalitással állnak ezekhez a kérdésekhez, bármi is történik akkorra az online térben” – fejtette ki Pöltl Ákos.
Bár a hó valószínűleg nem marad meg sokáig, kedden este lehullott az első hó az idei télen a kincses városban.
A felújított dévai vár fogadta a Dávid Ferenc emlékzarándoklat résztvevőit november 9-én, szombaton – idén 26. alkalommal gyűltek össze Erdélyből és a külhoni területekről is a magyar unitáriusok.
Meghalt kedden Silviu Prigoană üzletember a Brassó megyei Törcsváron, miközben több személy társaságában ebédelt egy vendéglőben.
A határrendészet és a Salvamont egy ukrán állampolgárságú fiatal férfit keres, aki a Máramarosi-havasokon keresztül érkezett Romániába, de egy napja nyoma veszett.
Hamarosan megnyílik az Arad Megyei Múzeumban az Agyaghadsereg – Az első kínai császár halhatatlan katonái című kiállítás, amely a Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák történetét mutatja be Romániában elsőként a Maros-parti városban.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy 28, illetve egy 35 éves férfit, miután tetten érték őket Kolozsváron, amint autójukban 17 kilogramm kábítószert szállítottak.
Durva közjáték szakította meg a brassói városi közgyűlés hétfői ülését: Dan Tanasă, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szélsőséges, magyargyűlöletéről hírhedt politikusa majdnem összeverekedett Allen Coliban korábbi polgármesterrel.
Kamionnal ütközött egy furgon kedd reggel az A1-es autópályán, az Arad megyei Pécska közelében; a balesetben ketten megsérültek.
A Bihar megyei Mezőtelegden telefonos bejelentésre vették őrizetbe 24 órára azt a sofőrt, aki ittas állapotban balesetveszélyesen vezetett, de nem volt hajlandó szondáztatásra, sem vérvételre.
Kvórumhiány miatt nem alakulhatott meg a június 9-i helyhatósági választások eredményeként összeállt új aradi képviselő-testület, ugyanis a megválasztott önkormányzati képviselők egyharmada sem jelent meg a hétfő kora délutánra összehívott ülésen.
szóljon hozzá!