A jövő ködébe vész a földgázhálózat bővítése
Fotó: Facebook/Romgaz
A szilágysági falvakat is érzékenyen érinti a földgáz bevezetésének elhúzódása, miután egyértelművé vált, hogy az Európai Unió többé nem finanszírozza Romániában a gázhálózat bővítését. A Krónikának nyilatkozó Szilágyi Róbert István, a Szilágy Megyei Tanács alelnöke szerint a román állami költségvetésre háruló nagyberuházás hosszú évekkel kitolja a gázhálózat további fejlesztését.
2023. május 21., 20:492023. május 21., 20:49
2023. május 22., 08:112023. május 22., 08:11
A korábbi európai uniós ciklusban futó nagy infrastruktúra operatív programon (POIM) keresztül Szilágy megyében két község – Bobota és Haraklány – nyert el uniós pályázatot a helyi gázhálózat kiépítésére. Az elmúlt években a szilágysági községek többsége arra készült, hogy bevezetik a földgázt, ezért a polgármesteri hivatalok arra vártak, hogy az Európai Unió által finanszírozott országos helyreállítási terv keretében lehet majd erre is pályázni. Amióta drasztikusan megdrágult, másrészt hiánycikk lett a tűzifa, faluhelyen is egyre vonzóbbá válik a gázzal történő fűtés és főzés. Szilágyi Róbert István, a Szilágy Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke szerint azonban
„Ez számunkra nagy érvágás, mert az jelenti, hogy a megyében is leáll, illetve hosszú évekkel kitolódik a gázhálózat bővítése. Bobota és Haraklány hiába nyert pénzt a helyi gázhálózat kiépítésére a község falvaiban, mert a Transgaz még a terveket sem készítette el a fővezetékre, ahonnan majd rá lehetne csatlakoztatni a falvakat a gázhálózatra” – nyilatkozta portálunknak a Szilágy Megyei Tanács alelnöke.
A Zilah és Bobota közötti, magyar lakosságú községek – Kusaly, Sámson, Balla és Sarmaság – szintén készült a gázbevezetésre, de a Zilah irányából induló fővezeték kiépítésének bizonytalan jövője miatt kérdéses, hogy erre mikor kerülhet sor. A Zilahtól tíz km-re fekvő Haraklánynak van esélye az elnyert uniós gázbevezetési pályázat megvalósítására, amennyiben a Transgaz legalább eddig kiépíti a megyeközpontból folytatódó fővezetéket.
azonban a magyar elöljáró szerint a reális igényekhez képest ez túl kevés forrás arra, hogy a következő években bekössék minden olyan településre a földgázt, ahol már előtanulmányokkal, tervekkel készültek. Szilágyi szerint a romániai költségvetésből történő beruházások finanszírozása a kutya vacsorájára hasonlít: hol van pénz. Az RMDSZ-es politikus ugyanakkor illuzórikusnak tartja azokat a brüsszeli elképzeléseket, amelyek hidrogénnel helyettesítenék a földgázt, és emiatt évtizedeket kérne várni, ha egyáltalán az új tervből lesz majd valami.
A Szilágy megyei kórház bővítésére kaptak uniós forrásokat
Fotó: Facebook/Szilágyi Róber-István
Szilágy megye az országos helyreállítási tervből a Zilahon működő megyei kórház korszerűsítésére kap pénzt: új onkológiai részleget és új műtőtermeket építenek, illetve a közintézmények és számos tömbház hőszigetelére lesz pénz.
A megyei tanács alelnöke szerint a helyreállítási terv nagy hiányossága, hogy a hiányzó gázbevezetési finanszírozás mellett sem a helyi önkormányzatok, sem a megyei tanács nem tud a helyi és a megyei utak korszerűsítésére pályázni. Ezek a tételek is átkerültek a romániai költségvetés finanszírozásába. Az Anghel Saligny-tervből sikerült ugyan több pályázatot nyerni, de
,,Brüsszel állandóan a bicikliutakat tolja maga előtt, elsősorban erre lehet uniós forrásokból pályázni. Kérdem én, ha nincs megfelelő községi és megyei úthálózat, hova építsünk bicikliutakat?” – méltatlankodik Szilágyi Róbert István, aki az ország szempontjából hátrányos projektnek tartja a Brüsszel által diktált országos helyreállítási tervet. A negyven milliárd eurós terv másik nagy ,,szépséghibáját” abban látja, hogy csak az összeg fele, 20 milliáérd euró érkezik az Európai Unió közös büdzséjéből, az összeg másik felét bankhitelből finanszírozza az ország. Ennek ellenére a bukaresti kormánynak minimális szava volt abban, hogyan nézzen ki az országos helyreállítási terv végső formája, illetve melyek a romániai priorítások.
A Zilah és Szilágycseh közötti útszakasz felújítása is lassan halad
Fotó: Facebook/ Szilágyi Róbert-István
A megyei elöljárót megkérdeztük az évek óta tervezett Zilah–Nagybánya-gyorsforgalmi útról is, ami az eredeti elképzelések szerint a Zilah határában elhaladó észak-erdélyi autópályát kötné össze Máramaros megyével. A gyorsforgalmi út megépítésével kapcsolatban Szilágyi Róbert István szkeptikus, hiszen még az előtanulmány sem készült el, és azt sem lehet tudni, hol haladna a nyomvonala. Azt tartja, hogy mivel az autópályaépítés is nagyon vontatottan halad Romániában, ezért bármiféle gyorsforgalmi út terve ködbe vész. Amire sem finanszírozás, sem politikai akarat nem létezik.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.
Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.
Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.
szóljon hozzá!