Csoportos beszélgetések. A gyógyulás alapját az emberi kapcsolatok jelentik
Fotó: Makkay József
A Bonus Pastor Alapítvány szenvedélybetegeket kezelő magyarózdi terápiás központját 2005-ben adták át egy régi, felújított magtárépületben. A terápiás tevékenység alapjait Horváth Levente református lelkipásztor fektette le, aki Csiha Kálmán néhai református püspök megbízásából kezdett el szenvedélybetegekkel foglalkozni. Az ország egyetlen magyar nyelvű, hosszú terápiás központjában egyetemi végzettséggel rendelkező, szakképzett személyzet várja a különböző függőségben szenvedőket. Erről beszélgettünk a terápiás központ igazgatójával, Adorján Éva szociális munkással.
2024. május 28., 09:592024. május 28., 09:59
2024. május 29., 14:312024. május 29., 14:31
– Szenvedélybetegeket a romániai kórházak pszichiátriai osztályán kezelnek. Mennyivel hatékonyabb a Bonus Pastor Alapítvány által működtetett magyarózdi terápiás központ?
– Az elmegyógyászati kezelés sajátossága, hogy ott leginkább a gyógyszeres terápiára helyezik a hangsúlyt, ami mellett kevés lehetőség és idő van arra, hogy sor kerüljön pszichoterápiára.
Eleve terápiás közösségről beszélünk. Minden lakónak van egy esetkezelő munkatársa, akivel minimum hetente egyszer leülnek és személyesen egyéni terápiát is folytatnak. A terápiás közösség nagyon jó dolog. A lakók 24 órából 24-et együtt vannak, hatnak egymásra, és szervezetten is visszajeleznek. A terápia során szépen alakul a gondolkodásuk, a kommunikációjuk, feldolgozzák a múltjukat, bocsánatot kérnek és megbocsájtanak, megtanulják kezelni az érzéseiket, döntéseket hoznak, kompetenciákat sajátítanak el, melyek a józan élethez szükségesek.
– Rendszeresen meghirdetnek 12 napos terápiát. Mi a rövid távú kezelés lényege?
– Korábban volt egyhetes, illetve kéthetes időtartamú, rövid távú terápiánk, de néhány éve a 12 napos időtartam mellett állapodtunk meg. A rövid távú terápia elsősorban azokhoz szól, akik nem kerültek nagyon mélyre – van problématudatosságuk és rendelkeznek támogató közeggel, azaz nem veszítették el családjukat és a munkahelyüket. Számukra esély van arra, hogy a 12 napos impulzust követően felépüljenek. Ehhez persze
Azoknak van nagyobb gyógyulási esélyük, akik önsegítő csoport közelében folytathatják az egyéni terápiát. A 12 napos kezelésre hozzátartozókat is hívunk, nők is jöhetnek. A hosszú távú terápiára csak felnőtt férfiakat tudunk fogadni.
Adorján Éva, a magyarózdi központ vezetője szerint a szenvedélybetegek kezelése igen összetett kérdés, és sok tényezőtől függ
Fotó: Makkay József
– Mennyivel hatékonyabb a hosszú távú terápia?
– A 12 napos terápia sikerrátája – a felépültek aránya szempontjából – mintegy 10-15 százalék. A hosszú távúnál viszont sokkal többen szabadulnak meg szenvedélybetegségüktől, a résztvevőknek több mint 50 százaléka felépül.
A hosszú távú terápia hat hónapig tart, és a bennlakók rendszerint két hónap után szoktak hazamenni családtagjaikhoz. Volt olyan betegünk, aki többször is visszajött, amíg tartósan felépült. Keddi napon történik a beköltözés, és folyamatosan veszünk fel új lakókat.
– A magyarózdi terápiás kezelés önköltséges alapon működik. Mennyire tudják a szenvedélybetegek kifizetni a költségeket?
– A hosszú terápiás lakóknak havonta 2900 lejt kell fizetniük a havi négyezerből, amibe itt-tartózkodásuk kerül. Senkit nem utasítunk el amiatt, hogy nem tud fizetni. Az az elképzelés, hogy aki befejezi a terápiát, és felgyógyul, idővel visszafizeti az adósságát.
Aki visszacsúszik, az nyilván ezzel sem törődik, úgyhogy nagy szükség van az isteni beavatkozásra ahhoz, hogy működni tudjunk. A munkaügyi minisztériumtól pályázunk pénzt, ők lakónként havi ezer lejjel tudnak támogatni. Illetve adományokat gyűjtünk, és várjuk a jövedelemadójuk 3,5 százalékát felajánlókat és a cégek támogatását.
A magyarózdi terápiás központ számára a Bonus Pástor Alapítvány a falu régi magtárát újította fel.
Fotó: Haáz Vince
– Romániában is egyre riasztóbb méreteket ölt a kábítószer-fogyasztás, ami elsősorban a fiatal korosztály soraiban okoz függőséget. Ez miként mutatkozik meg a kezelésre szorulók számában?
– Míg korábban középkorú vagy idősebb férfiakat kezeltünk alkoholfüggőség miatt, mára elég sok a húszas éveiben járó drogfogyasztó.
A legfiatalabbakat – akik esetében nő a drogfogyasztás – nehezen lehet megszólítani. Számukra még nem jelent problémát, ha félholtra adagolják magukat, ők nehezen indulnak el egy terápiás programra. Főleg a szülők keresnek meg bennünket tanácsért és segítségnyújtásért.
Munkaterápia. A bentlakók kiveszik részüket a konyhai feladatokból is
Fotó: Haáz Vince
– Mennyiben segíthet a szülő a szenvedélybetegségek hálójába kerülő gyerekén?
– Elsősorban a szülők tudnak hatni a gyerekre, amíg az kicsi. De amikor már tizenéves, és viselkedését a kortárs csoport határozza meg, sokkal nehezebbé válik a szülő-gyerek kapcsolat. Komoly gondot jelent az is, hogy sok szenvedélybeteg szülő van – elsősorban alkoholisták és játékfüggők –, akik nem tudnak jó tanácsot adni a gyereküknek. Vagy nincs megfelelő példájuk, hátterük a saját szüleikkel kiépített kapcsolatukról. Az utóbbi időben egyre hangsúlyosabbá válik az iskola szerepe: kollégáinkat gyakran hívják prevenciózni Erdély-szerte, ilyenkor szülőkkel, diákokkal és pedagógusokkal találkoznak. A tanárok számára is fontos ez a kapcsolat, hogy lássák, hogyan viszonyuljanak a diákokhoz. Nagyon nehéz és komplex problémáról beszélünk.
Ami jó, azt megdicsérjük, ami rossz, arról beszélünk, hogy az emberek megváltozzanak. Csak olyan közegben lehet megváltozni, ahol az embert befogadják, és mindenféle különlegességével együtt tisztelik.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
szóljon hozzá!