Fotó: Facebook/Raoul Vlad Suta
Csodálatos beteljesedés, minden történelemszerető kincskereső álma – írta körül érzéseit Raoul Vlad Șuta, aki két társával együtt nem mindennapos felfedezést tett Bihar megyében.
2023. július 13., 17:042023. július 13., 17:04
2023. július 13., 17:202023. július 13., 17:20
A fémdetektoros kincskeresők vasárnap a Nagyürögd melletti erdőben pásztázták a földet, amikor egyikük gyenge jeladásra lett figyelmes. Az ásó bevetése után azonnal kifordult a földből egy kis ezüst érme, majd még egy és még egy – számolt be Facebook-oldalán a különös hobbinak hódoló férfi. Miután társai is csatlakoztak, kis mélységből további érméket hoztak felszínre. A jeladó berendezés ezek után egy edény szájának tűnő tárgyhoz vezette őket. Körbeásták, és óvatosan kiemelték a leletet, miközben „örömkönnyeket hullattak”.
Fotó: Facebook/Raoul Vlad Suta
Fotó: Facebook/Raoul Vlad Suta
Az érmék száma egyelőre azért nem állapítható meg pontosan, mert több összeragadt. A lelet tisztítatlanul bruttó 4500 grammot nyomott, külön az érmék mintegy 3000-et. Raoul Vlad Șuta közölte, izgalommal várja a szakemberek által végzett pontos beazonosítást, nyilvántartásba vételüket és restaurálásukat. Az amatőr régész bejegyzésében egyúttal köszönetet mondott a nagyürögdi polgármesteri hivatal alkalmazottainak, akik szerdán segítettek megszámolni az érméket az átvétel előtt.
Fotó: Facebook/Raoul Vlad Suta
A fémdetektoros kutakodás is engedélyköteles, amelyet a rendőrség bocsát ki. Bihar megyében mintegy 200 személy váltott ki hasonló okmányt – számolt be korábban az Ebihoreanul.ro portál. A kincskeresőknek több írott és íratlan szabálynak is meg kell felelniük, és túlnyomó többségük lelkiismeretesen eleget is tesz ezeknek. Az érdeklődés igen nagy a különleges hobbi iránt: az egyik ilyen jellegű romániai Facebook-csoportnak csaknem 25 ezer tagja van.
Fotó: Facebook/Raoul Vlad Suta
például egy Vâlcea megyei kincskereső 2013-ban 47 ezer, II. Murád oszmán szultán (1404–1451) korából származó érmét talált, ami a legnagyobb hasonló jellegű romániai felfedezés volt. Azonban perre kellett mennie a jussáért a művelődési minisztériummal és a Román Nemzeti Történeti Múzeummal, amelyet megnyert – a nagy felfedezést, illetve az azt követő kitartását végül 32 ezer euróval „hálálták meg”.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
szóljon hozzá!