Több mint ötezer tandíjmentes helyet hirdet meg az alapképzésre felvételizőknek a BBTE
Fotó: Bede Laura
Új szakokkal várja leendő hallgatóit a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) alap-, illetve mesteri képzésen egyaránt. A felsőoktatási intézmény vezetősége szerdán sajtótájékoztató keretében számolt be a 2024-es nyári felvételire meghirdetett helyekről.
2024. június 26., 16:122024. június 26., 16:12
Ha most érettségizne, több szempontból is a Babeș–Bolyai Tudományegyetem képzését választaná Daniel David. A kincses városi egyetem rektora szerint a BBTE mindig is a legnagyobb egyetemek közé tartozott az országban, néhány éve pedig már vezeti a romániai felsőoktatási intézmények metarangsorát. Ugyanakkor európai és nemzetközi viszonylatban is kiváló helyet foglal el az intézmény, valamint az országban a legnagyobb lehetőséget nyújtja a diákoknak, hogy részt vegyenek különböző Erasmus-programokban.
Mint a szerdai sajtótalálkozón kifejtette, az egyetem megválasztásakor Kolozsvár sem utolsó szempont, hiszen az egyik leggyorsabb ütemben fejlődő település, amely számtalan munkalehetőséget is kínál.
A megújuló világban szükség mutatkozik felsőoktatású tanulmányokra, tanult emberekre, akik ezáltal könnyebben tudnak kapcsolódni a világhoz és toleránsabbak lesznek egymással szemben” – fogalmazott az egyetemi tanár.
Christian Săcărea, Markó Bálint, Daniel David és Adrian Petrușel ismertette a nyári felvételire vonatkozó információkat
Fotó: Bede Laura
Markó Bálint, a magyar tagozatért, az oktatás-curriculumért, versenyképességért, kihelyezett tagozatokért felelős tanulmányi rektorhelyettes a meghirdetett helyeket, valamint új szakokat ismertette. Mint kifejtette, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem a 2024–2025-ös tanévre 5298 tandíjmentes helyet hirdet meg az alapképzésre felvételizőknek, valamint 9977 tandíjköteles hely áll az érdeklődők rendelkezésére. A tandíjmentes helyek közül az egyetem 35 helyet a roma nemzetiségű jelentkezők, 169 helyet a vidéki középiskolák végzettjei számára tart fenn, 25 helyet kínál a szociális ellátórendszerből érkezőknek, emellett 201 helyet a határon túli román nemzetiségű személyek számára.
A BBTE a 2024–2025-ös tanévre mesteri képzésre 3583 tandíjmentes és 6024 tandíjköteles helyet hirdet meg. Az egyetem tandíjmentes helyek közül 238-at a kiemelt területeknek kínál, 50 helyet a didaktikai mesteri programoknak, 25 helyet a szociális ellátórendszerből érkezőknek és 25-öt a fogyatékkal élőknek tart fenn. 83 helyre jelentkezhetnek a határon túli román nemzetiségű személyek.
(1117 tandíjmentes helyet, 1804 tandíjköteles helyet nappali képzésen és távoktatáson), magiszteri képzéseken pedig 1305 helyet (523 tandíjmentes helyet, 782 tandíjköteles helyet).
Markó Bálint rámutatott, a jelentkezők alapképzésen 257 program (nappali, illetve csökkentett látogatású képzés), valamint 219 mesteri program (nappali, illetve csökkentett látogatású képzés) közül választhatnak. A rektorhelyettes a BBTE oktatási kínálatát bővítő új szakokat is felsorolta.
A BBTE 4 új szakot kínál alapképzésen:
• Információmérnöki szak – 4 év, nappali képzés angol nyelven a Matematika és Informatika Karon;
• Információmérnöki szak – 4 év, nappali képzés magyar nyelven a Matematika és Informatika Karon;
• Mesterséges intelligencia szak – 3 év, nappali képzés angol nyelven a Matematika és Informatika Karon;
• Közegészségügyi szolgáltatások és -politikák szak – 3 év, nappali képzés román nyelven a Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Karon.
Emellett 4 új mesteri program is elindul:
• Kelet-ázsiai tanulmányok és kutatások – nappali, 4 félév, román, kínai, koreai, japán nyelven a Bölcsészettudományi Karon;
• Health Economics – nappali, 4 félév, angol nyelven a Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karon;
• Adatvezérelt menedzsment – nappali, 4 félév, magyar nyelven a Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karon;
• Globális biztonság és emberi jogi politikák/Global Security and Human Rights policies – nappali, 4 félév, angol nyelven a Történelem és Filozófia Karon.
A Magyar Tagozat alapképzésen 2921, magiszteri képzéseken pedig 1305 helyet hirdet
Fotó: Bede Laura
Adrian Petrușel, a kutatás-fejlesztés-innovációért és doktori tanulmányokért felelős rektorhelyettes arról beszélt, hogy a BBTE idén két felvételi ülésszakot szervez a doktori képzésekre: az első kört 2024 júliusában, a másodikat folyó év szeptemberében tartják.
A 315 ingyenes hely közül 149 részesül ösztöndíjban, 5 hely a határon túli román nemzetiségű személyek számára van fenntartva, 2 helyre jelentkezhetnek a roma nemzetiségű jelentkezők, 4 hely a kiemelt területeké. A BBTE keretében 31 doktori iskola működik, amelyek biztosítják a 32 akkreditált terület úgy diszciplináris, mind interdiszciplináris megközelítését. A felvételi vizsga módját minden program számára az illető doktori iskola határozza meg és közli.
Július 15. és 31. között lehet felvételizni az egyetemre
Fotó: Bede Laura
Christian Săcărea, a nem hagyományos oktatásért, a társadalommal való kapcsolatért felelős rektorhelyettes elmondta, alapképzésen 2300 helyet hirdetnek meg a távoktatásra és csökkentett látogatású oktatásra jelentkezők számára. A Német Tagozat vezetője emlékeztetett,
és szerinte ez a forma nagyon előnyös lehet olyan diákok számára, akik nem élnek Kolozsváron, nem tudnak ingázni vagy itt lakni, esetleg dolgoznak felsőoktatási tanulmányaik elvégzésével párhuzamosan.
A felvételi naptár tartalmazza a jelentkezési időszakot, a felvételi vizsgákat, az eredmények kifüggesztését, a fellebbezések benyújtását, a helyek megerősítését, a fennmaradó helyek újraelosztási időszakát, ezt a BBTE-n belül az egyes karok határozták meg. További információk a infoadmitere.ubbcluj.ro/hu linken érhetők el.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) országos szinten az első, Európában a 275., világszinten a 755. helyet foglalja el a világ egyetemeinek legjelentősebb amerikai rangsorában – közölte a felsőoktatási intézmény.
Kolozsvár Románia legjobb egyetemi városa a brit Quacquarelli Symonds (QS) kedden közzétett idei rangsora szerint – számolt be a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
A Kilyént képviselő Varga Mátyás nyerte Rover Gidran Rozi nevű lovával a Székely Vágtát, a Nemzeti Vágta 14. alkalommal megrendezett székelyföldi kvalifikációs előfutamát vasárnap a háromszéki Maksához tartozó Óriáspince-tetőn.
A Maros Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság műszaki megoldásokat azonosított a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja által okozott probléma közép-, illetve rövidtávú rendezésére – jelentette be vasárnap Barabási Antal-Szabolcs, Maros megye prefektusa.
Kitüntetést kapott Cătălin Cherecheș, Nagybánya korrupció miatt elítélt, külföldre szökött, ott elfogott, így jelenleg börtönbüntetését töltő volt polgármestere a román ortodox egyháztól.
Tűz ütött ki szombaton a kolozsvári megyei kórház pszichiátriai osztályának egyik kórtermében.
Románia egyik legnagyobb, szintetikus kábítószerek illegális előállítására szolgáló laboratóriumát fedezte fel a rendőrség és az ügyészség egy Brassó megyei raktárban.
Csökken a Kis-Küküllőbe és a Marosba a parajdi bánya elárasztása nyomán jutott só mennyisége – közölte szombaton a román vízügyi hatóság (ANAR).
Az oktatási minisztérium döntésével hoznák létre újra a marosvásárhelyi katolikus iskolát, amire az új tanügyi törvény egyik cikkelye nyújt lehetőséget – nyilatkozta az MTI-nek pénteken Marosvásárhelyen Tamási Zsolt volt igazgató.
szóljon hozzá!